Kupuj taniej bilety w aplikacji mobilnej biletyna.pl - bez opłaty serwisowej

* promocja trwa do 31-10-2022

inne

Film "DOWÓD TOŻSAMOŚCI" + spotkanie MIKOŁAJ GRYNBERG

inne

Film "DOWÓD TOŻSAMOŚCI" + spotkanie MIKOŁAJ GRYNBERG

Film "DOWÓD TOŻSAMOŚCI" + spotkanie MIKOŁAJ GRYNBERG - inne
Dodaj do ulubionych
Ulubione

Mikołaj Grynberg - polski artysta fotograf, pisarz, reporter, z wykształcenia psycholog. W 2018 nominowany do Nagrody Literackiej „Nike” za zbiór opowiadań Rejwach.

Grynberg to autor zbiorów opowiadań “Rejwach” i “Poufne” oraz niezwykle szczerych i przenikliwych rozmów zebranych w publikacjach “Ocaleni z XX wieku” (2012), “Oskarżam Auschwitz. Opowieści rodzinne” (2014) i “Księga wyjścia”(2018)".

Zaproszeni do udziału w filmie bohaterowie mierzą się z pytaniami, ale tym razem przy włączonej kamerze. Dzięki temu konfrontujemy się nie tylko ze słowem, lecz także z emocjami. Rozmówcy siedzą na scenie (autentyczna scena audytorium Muzeum POLIN), reflektor zaledwie oświetla ich twarze, wyostrzając każdy gest, szept i łzę. Rozmówcy Grynberga reprezentują wszystkie żyjące dzisiaj w Polsce pokolenia Żydów. Pierwszy raz Mikołaj daje również głos pokoleniu, które nie miało bezpośredniej styczności z Ocalałymi ze swoich rodzin.

Film jest okazją do przyjrzenia się, jak ewoluuje nasza pamięć o Zagładzie i jaką rolę pełni w świadomości dzisiejszych dwudziestolatków. Wywiady pokazują szeroką panoramę postaw i doświadczeń – rozmówcy pochodzą zarówno z wielkich miast, jak i polskiej prowincji. Przyglądamy się nie tylko historii ich rodzin oraz indywidualnym losom, padają także pytania o teraźniejszość, o antysemityzm. Jak sobie z nim radzą? Czy sobie radzą?
Film jest próbą pokazania specyfiki bycia polskim Żydem, często niezrozumiałej dla osób spoza tego kręgu. Historia Polski jest wyjątkowo trudna. Obfitowała w wydarzenia, które miały ogromny wpływ na poczucie tożsamości wśród społeczności żydowskiej. Nie jest to jednak tylko i aż kolejny film o polskich Żydach. To obraz współczesności, uniwersalny, bo odwołuje się do pytań, z którymi mierzymy się wszyscy. O to, kim jesteśmy. O rodzinę, o nasze lęki i marzenia. O Polskę.

Reżyseria i scenariusz: Mikołaj Grynberg
Produkcja: Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN
Producent wykonawczy: IDFX
Współorganizator projektu: Stowarzyszenie Żydowski Instytut Historyczny w Polsce
Projekt zrealizowany dzięki wsparciu: Association Européenne du Musée de l'Histoire des Juifs de Pologne POLIN.

CZYTAJ WIĘCEJ

Bilety

 KUP BILET

Brak wydarzeń

Recenzje i opinie: Film "DOWÓD TOŻSAMOŚCI" + spotkanie MIKOŁAJ GRYNBERG

Brak recenzji

Polecane z kategorii inne