inne

HRABAL NA ELEKTORALNEJ/ 53 LATA PÓŹNIEJ

inne

HRABAL NA ELEKTORALNEJ/ 53 LATA PÓŹNIEJ

HRABAL NA ELEKTORALNEJ/ 53 LATA PÓŹNIEJ - Bilety

Brak miejsc. Zapraszamy na streaming LIVE 14 marca o godz. 19:00.


Wieczór poświęcony wybitnemu czeskiemu twórcy – Bohumilowi Hrabalowi, zorganizowany w 53. rocznicę jedynego w Polsce spotkania autorskiego pisarza.

7 marca 1968 roku doszło do jedynego w Polsce spotkania autorskiego Bohumila Hrabala. Wydarzenie odbyło się w budynku przy ul. Elektoralnej 12 w Warszawie, tym samym, w którym dzisiaj mieści się Mazowiecki Instytut Kultury. Po spotkaniu wyświetlono film Pociągi pod specjalnym nadzorem –nakręcony na podstawie opowiadania Bohumila Hrabala. W miesiąc później ten obraz zdobył Nagrodę Oscara.
Klimat tamtego spotkania oraz postać i utwory czeskiego pisarza przypominamy już od kilku lat co roku w marcu, zapraszając tłumaczy i znawców literatury polskiej i czeskiej, pisarzy, artystów – twórców filmowych i teatralnych. Rok 2020 pamiętamy szczególnie – nie tylko ze względu na pandemię, ale głównie dlatego, że był wtedy z nami wybitny aktor i nasz przyjaciel Wojciech Pszoniak, który po mistrzowsku czytał prozę Hrabala. Był to ostatni występ przed chorobą i śmiercią tego wspaniałego artysty. Jemu też dedukujemy tegoroczną odsłonę wydarzenia.
W tym roku głównym gościem wieczoru będzie ceniona w Polsce i na świecie, a zwłaszcza w Czechach, gdzie ukończyła praską uczelnię filmową FAMU, autorka wielu nagradzanych filmów – Agnieszka Holland. Jej najnowszy film Szarlatan, przedstawiający czeskiego znachora – Jana Mikolášeka, otrzymał 14 nominacji Czeskiej Akademii Filmowej i Telewizyjnej do dorocznych Czeskich Lwów.
Rozmowę z artystką poprowadzi filmoznawca i krytyk filmowy – Łukasz Maciejewski. Tematem będzie nie tylko literatura czeska, ale też film – postać i twórczość zmarłego niedawno, we wrześniu 2020 roku, Jiřego Menzla – reżysera Pociągów pod specjalnym nadzorem i bliskiego przyjaciele Bohumila Hrabala.
Fragmenty książki Pociągi pod specjalnym nadzorem przeczyta Karolina Gruszka, a muzykę wykona wybitny saksofonista z Monachium – Leszek Żądło.
Na zakończenie zaplanowaliśmy pokaz filmu, który zostanie też udostępniony dla wszystkich zainteresowanych w dniu wydarzenia i poprzedzającym na platformie Mazowieckiego Instytutu Kultury.
Partnerami wydarzenia są Czeskie Centrum i Flixmojo.pl. Patronat honorowy nad wydarzeniem objął Ambasador Republiki Czeskiej Ivan Jestřáb.

Streaming: Facebook/Mazowiecki Instytut Kultury, Youtube/Mazowiecki Instytut Kultury
Szczegóły na www.mik.waw.pl


Mazowiecki Instytut Kultury jest beneficjentem Fundusz Wsparcia Kultury, pomocy finansowej polskiego rządu skierowanej do sektora kultury podczas pandemii COVID-19.

CZYTAJ WIĘCEJ

Bilety

Brak wydarzeń

Brak wydarzeń

Recenzje HRABAL NA ELEKTORALNEJ/ 53 LATA PÓŹNIEJ

Brak recenzji

Polecane z kategorii inne