Kupuj taniej bilety w aplikacji mobilnej biletyna.pl - bez opłaty serwisowej

* promocja trwa do 31-03-2023

inne

„Makieta ursynowskiej wsi”

inne

„Makieta ursynowskiej wsi”

„Makieta ursynowskiej wsi” - inne
Dodaj do ulubionych
Ulubione

Rodzinne warsztaty plastyczne „Makieta ursynowskiej wsi”.
Zapraszamy dzieci w wieku 7-9 lat wraz z opiekunem (jedna wejściówka upoważnia do wejścia dziecka z opiekunem).

Zajęcia poprowadzi Zuzanna Krzysztofik. Etnografka, edukatorka, absolwentka Instytutu Lingwistyki Stosowanej na Uniwersytecie Warszawskim oraz Instytutu Etnologii na Wolnym Uniwersytecie Berlińskim. Koordynatorka projektów edukacyjnych i kulturalnych z wieloletnim doświadczeniem w organizacjach pozarządowych i instytucjach kultury w Polsce i w Niemczech. Od 2020 roku współprowadzi Stowarzyszenie „Z Siedzibą w Warszawie".

Warsztaty są wydarzeniem towarzyszącym goszczącej u nas wystawie „200 lat Ursynowa, 45 lat osiedla Ursynów”
Wystawa, oparta na materiałach z prowadzonych od 2011 roku etnograficznych badań terenowych, opowiada o historii wsi ursynowskich, których zręby zachowały się na terenie powstałego w latach 70. XX w. osiedla. To prezentacja dziedzictwa historycznego i etnograficznego Ursynowa – tego, które znamy z literatury i tego, które jest jeszcze zachowane w pamięci ludzi oraz w ich pamiątkach rodzinnych. Ciągle istnieją tu stare domy, pola uprawne, dzikie sady i szklarnie, gdzie gospodarują potomkowie tych, którzy mieszkali tu od wieków... Wystarczy wyjść poza bloki i skierować się tam, gdzie ciągle dzieje się żywa i wyjątkowa historia tej ziemi.

Na terenie powstałego w latach 70. XX w. osiedla Ursynów zachowały się zręby wsi o różnej wielkości, zróżnicowanym układzie zabudowań i podziale gruntów. Na wystawie "200 lat Ursynowa, 45 lat osiedla Ursynów" znajdziecie opisy przestrzeni tych historycznych wsi - Dąbrówki, Grabowa, Imielina, Jeziorek, Kabat, Moczydła, Pyr, Służewa, Rozkoszy, Wolicy, Wyczółek... Nawiążemy do nich w trakcie warsztatów - dowiecie się, o co chodzi w ruralistyce, czym różni się ulicówka od rzędówki i co to jest kalenica. Spróbujecie swoich sił w planowaniu przestrzennym i zaprojektujecie własną wieś!

Organizatorami wystawy są Stowarzyszenie „Z Siedzibą w Warszawie” i Ursynowskie Centrum Kultury „Alternatywy”. Projekt współfinansuje m.st. Warszawa.

Harmonogram wydarzeń towarzyszących wystawie:
16:00-17:00 rodzinne warsztaty plastyczne „Makieta ursynowskiej wsi” (Zuzanna Krzysztofik). Obowiązują bezpłatne wejściówki.
17:15 - 18:00 oprowadzanie po wystawie (Małgorzata Jaszczołt i Julia Włodarczyk). Wstęp wolny.
18:00-19:00 wykład z prezentacją zdjęć „Spacer po ursynowskich wsiach” (Małgorzata Jaszczołt). Wstęp wolny.

CZYTAJ WIĘCEJ

Bilety

Brak wydarzeń

Brak wydarzeń

Nie masz pomysłu na prezent?

Kup voucher na dowolne wydarzenie i podaruj bliskim niezapomniane emocje

50,00 zł
100,00 zł
200,00 zł

Klikając w przycisk wybierasz voucher wartościowy wielokrotnego użycia ważny 48 miesięcy

Recenzje i opinie: „Makieta ursynowskiej wsi”

Ciekawa inicjatywa, bardzo profesjonalnie poprowadzona. Duża dawka ciekawej i niecodziennej wiedzy przekazana młodemu uczestnikowi w bardzo przystępny i przyjazny sposób. Oby więcej takich inicjatyw.
Tomasz 29.12.2022 00:07
Wspaniałe zajęcia o niecodziennej tematyce podzielone na część poświęconą zdobyciu informacji o rodzajach zabudowy i dawnej architekturze naszych okolic i część typowo twórczą. Prowadząca bardzo zaangażowana. Mimo, że warsztaty się przedłużyły to dzieci mogły dokończyć prace. Bardzo nam się podoba że dom kultury proponuje bardziej wartościowe zajęcia o urozmaiconej tematyce. Poprosimy o więcej.
Maria 05.12.2022 09:46

Polecane z kategorii inne