inne

Kujawska wycinanka - warsztaty

inne

Kujawska wycinanka - warsztaty

Kujawska wycinanka - warsztaty - Bilety

Wycinanka przyszła do polskiej sztuki ludowej z kultury żydowskiej. Barwne wycinane ozdoby pełniły nie tylko funkcję zdobniczą, przypisywano im również znaczenie magiczne.

Początkowo wykonywane były z białego papieru, dopiero kiedy w drugiej połowie XIX stulecia pojawił się papier kolorowy i bibułki, stały się kunsztownymi, tęczowymi ozdobami. W zależności od przybieranych form (roślinnych, zwierzęcych, postaci ludzkich, a także figur) nazywane są: gwiazdami (okrągłymi lub rogowymi), kółkami, drzewkami, lelujami, lalkami, kogutkami.

Prof.Jerzy Warchołowski- wybitny znawca sztuki ludowej o wycinankach pisał -”Od hieratycznych, niemal surowych motywów kościelnych, od podstawowego ornamentu bardzo prostego, a tkwiącego zdawałoby się w jakiejś dawnej tradycji, do najbardziej swawolnych wykrętasów – snuje się zajmująca, bogata linia polskiej wycinanki, bujnie rozkwitła z fantazji ludowej, jako zwiastunka nowego odrodzonego ornamentu (…)” Trzeba przyznać, że wycinanka z papieru, jako jeden z najefektowniejszych elementów świątecznego wystroju wiejskiej izby, jest niewątpliwie najciekawszą formą i niemal symbolem polskiej sztuki ludowej.

W sobotę 19 września w Izbie Tradycji Kujaw będziecie mieli okazję wykonać wycinaki pod czujnym okiem artystki ludowej Krystyny Zagrabskiej. Przekonajcie się, jak pięknie może wyglądać Wasz dom ozdobiony kolorowymi motywami kujawskimi. Warsztaty artystycznie uświetnią soliści z Zespołu Pieśni i Tańca „Kujawy”.

CZYTAJ WIĘCEJ

Bilety

Brak wydarzeń

Brak wydarzeń

Recenzje Kujawska wycinanka - warsztaty

Jak zwykle w Browarze B było super.

Polecane z kategorii inne