inne

Poznański Klub Podróżnika - Mustang. Tajemnicze Królestwo Lo - Marta Wrzask

inne

Poznański Klub Podróżnika - Mustang. Tajemnicze Królestwo Lo - Marta Wrzask

Poznański Klub Podróżnika - Mustang. Tajemnicze Królestwo Lo - Marta Wrzask - Bilety

Poznański Klub Podróżnika zaprasza na spotkanie "Mustang. Tajemnicze Królestwo Lo"

Gościem będzie Marta Wrzask

10 października 2016 godz. 19.30
PURO Hotel Poznań, ul. Stawna 12

Bilety tylko w sprzedaży internetowej

Marta Wrzask - pasjonatka podróżowania, bycia w podróży. W podróżach najbardziej ceni spotkania z innymi ludźmi, poznawanie odmiennych kultur. Swoje dwie największe pasje: podróżowanie i fotografię łączy w górach. Należy do gorzowskiej nieformalnej grupy fotograficznej fCzasowicze. Pokazywała swoje fotografie na kilku wystawach, wyróżniona na gdyńskich KOLOSACH, publikowała w „Taterniku”. Współorganizatorka cyklu spotkań z podróżnikami w ramach Projektu Multikulti oraz Festiwalu Podróżniczego Multikulti w Gorzowie i Festiwalu Podróżniczego 16 Południk w Złocieńcu.

"Celem naszej podróży w listopadzie 2013 roku było jedno z tych miejsc na świecie, o których istnieniu większość ludzi nie ma pojęcia. Miejsc zagubionych, fantastycznych, o których wiadomo niewiele ponad to, że kryją w sobie tajemnicę. Jednym z nich jest Królestwo Lo, zwane również Mustangiem, pustynna kraina ukryta w samym sercu Himalajów, cypel na skraju Nepalu, kulturowo i religijnie bardzo tybetański, z jeszcze niezniszczoną do końca kulturą."

Mustang znajduje się w cieniu opadowym ośmiotysięczników Dhaulagiri i Annapurny, co powoduje, że jest to kraina sucha, surowa, pustynna i wietrzna. Choć obecnie administracyjnie wchodzi w skład terytorium Nepalu, a w 2008 roku oficjalnie zrzekł się suwerenności zachowując jedynie szeroką autonomię, tak naprawdę nie ma wiele wspólnego z tym himalajskim państwem. Mustang jest historycznym łącznikiem subkontynentu indyjskiego z Tybetem, co w fundamentalnym stopniu wpłynęło na jego niepowtarzalną historię, kulturę i ludność.

Izolacja Mustangu była dla niego zarówno błogosławieństwem jak i przekleństwem - pozwoliła zachować w niezmienionym stanie wierzenia, obyczaje (jest to np. jeden z niewielu regionów na świecie, gdzie występuje poliandria - kobieta ma kilku mężów i są to zazwyczaj bracia), styl życia i kulturę, ale jednocześnie zmuszała młodzież do emigracji- szczelne zamknięcie przez Chiny granicy z Tybetem pozbawiło rdzennych mieszkańców Mustangu środków do życia. Jałowe ziemie położone na wysokości 3000- 4000 m n.p.m. nie były w stanie ich wyżywić.

Czy Lo stało się skansenem na końcu świata? Czy mieszkańcy kultywują stare tradycje? Co zostało z bezcennych skarbów kultury?

http://www.poznanskipodroznik.pl

CZYTAJ WIĘCEJ

Bilety

Brak wydarzeń

Brak wydarzeń

Recenzje

Brak recenzji

Polecane