Kupuj taniej bilety w aplikacji mobilnej biletyna.pl - bez opłaty serwisowej

* promocja trwa do 31-12-2023

inne

Spotkanie globtroterów: Kanada – 4000 kilometrów – od Nowej Funlandii po Ontario

inne

Spotkanie globtroterów: Kanada – 4000 kilometrów – od Nowej Funlandii po Ontario

Spotkanie globtroterów: Kanada – 4000 kilometrów – od Nowej Funlandii po Ontario - inne

 Bilety
Dodaj do ulubionych
Ulubione

sala: Broadway
wstęp: 7 zł, kup bilet online lub w recepcji DK Kadr

Prelegent: Marek Łasisz

Kanada – 4000 kilometrów – od Nowej Funlandii po Ontario

Zapraszam na niezwykłą wyprawę przez sześć kanadyjskich prowincji: Nową Fundlandię, Nową Szkocję, Wyspę Księcia Edwarda, Nowy Brunszwik, Quebec i Ontario. Będziemy zwiedzać piękne Parki Narodowe, odwiedzimy współczesne miasta, spotkamy lokalnych mieszkańców i zamieszkujące Kanadę zwierzęta. Zetkniemy się także z ciekawymi aspektami kultury i historii kanadyjskiej, a ciekawa opowieść i oryginalne fotografie oraz filmy przeniosą nas do tego pięknego i wartego poznania kraju.

Zaczniemy od lodowatych wybrzeży wyspy zwanej Nową Fundlandią, gdzie góry lodowe powoli przemierzające zatokę Świętego Wawrzyńca tworzą niezwykły spektakl. W tym rejonie będziemy szukać śladów obecności wikingów — tak, ci morscy rozbójnicy dotarli także do wybrzeży Kanady — i to aż pięćset lat przed Krzysztofem Kolumbem uznawanym powszechnie za pierwszego Europejczyka w Ameryce. Odkrycie osady w L’Anse aux Meadows na północnym koniuszku Nowej Fundlandii, datowanej na rok około 1000 n.e. na zawsze zmieniło historię odkrycia Ameryki. Odwiedzimy więc pozostałości osady wikingów, zobaczymy fascynującą rekonstrukcję dawnych domów i dowiemy się jak mogło wyglądać życie w osadzie wikingów sprzed tysiąca lat! Na Nowej Fundlandii odwiedzimy także Park Narodowy Gros Morne, gdzie czekają nas przepiękne, górskie widoki i zobaczymy zamieszkujące tu zwierzęta takie jak karibu i łosie.

Następnie udamy się na południe wyspy i wsiądziemy na prom, którym powrócimy na kontynent. Wynajmiemy samochód i ruszymy przez Nową Szkocję w kierunku Wyspy Księcia Edwarda. Tak, to dokładnie to miejsce, w którym mieszkała Lucy Maud Montgomery, autorka „Ani z Zielonego Wzgórza”! Piękna, zielona, sielankowa wyspa będzie stanowić wytchnienie po zimnej północy. Odwiedzimy tu lokalnych rękodzielników — ceramików, wstąpimy do lokalnych restauracyjek, zobaczymy charakterystyczne wybrzeże, ale przede wszystkim będziemy wędrować śladami Lucy Maud Montgomery. Zobaczymy dom, w którym urodziła się pisarka oraz należącą do jej rodziny posiadłość, która stała się inspiracją do napisania słynnej powieści. Przeniesiemy się w czasie, zaglądając do zrekonstruowanego pokoju Ani Shirley i pójdziemy na spacer leśnymi ścieżkami, którymi spacerowała Lucy Maud Montgomery. Odwiedzimy także spokojne miasteczka takie jak Kensington i odwiedzimy Charlottetown — stolicę wyspy.

Czas jednak ruszać dalej w drogę. Przez niekończące się lasy Nowego Brunszwiku docieramy do miasta Quebec, gdzie spotykamy się z niezwykłą architekturą jednego z najpiękniejszych kanadyjskich miast. Niebawem przekraczamy granicę kolejnej prowincji i docieramy do pięknego Ontario, gdzie zaczynamy zwiedzanie od wizyty w Wilnie, czyli w pierwszej polskiej osadzie w Kanadzie. Do dziś mieszkają tu potomkowie pierwszych polskich osadników, którzy przybyli w te rejony w 1858 roku. Okolica jest piękna — lasy i łagodne wzgórza otaczają uroczą małą miejscowość, gdzie spotkamy wiele polskich śladów.

Udajemy się dalej i poznajemy Algonquin Park, jeden z najpiękniejszych parków w Ontario. Wybieramy najdłuższy szlak. Przedzieramy się przez bagna, pogryzieni przez chmary komarów wspinamy się na potężne skały. Nasz trud się opłaca — podziwiamy niezwykle piękne i poruszające kanadyjskie krajobrazy.

Oczywiście zobaczymy słynny wodospad Niagara, który jest jednym z najbardziej znanych kanadyjskich symboli. Ostatnim etapem naszej wyprawy jest Toronto — największe kanadyjskie miasto i stolica Ontario, które przemierzamy na piechotę i lokalnym metrem. Udajemy się między innymi do dzielnicy Islington, aby zobaczyć niezwykłe murale na ścianach domów, zwiedzamy także centrum miasta, gdzie podziwiamy intrygującą architekturę.

Prelekcja oparta na wrażeniach, opowieściach, fotografiach i filmach z samodzielnie zorganizowanej wyprawy z 2023 roku może stanowić inspirację dla podjęcia własnej podróży.

O autorze:
Marek Łasisz — pisarz, podróżnik, kulturoznawca, popularyzator wiedzy. Ukończył z wyróżnieniem archeologię na Uniwersytecie Warszawskim i kulturoznawstwo na Uniwersytecie Jagiellońskim. Pracował na wykopaliskach archeologicznych w Polsce i w Peru. Specjalizuje się w tematyce amerykanistycznej. Przewędrował piętnaście krajów Ameryki Północnej, Środkowej i Południowej podczas samodzielnie zorganizowanych wypraw. Dzieli się opowieściami, wiedzą, autorskimi fotografiami i filmami podczas prelekcji, warsztatów i spotkań autorskich. Jest autorem książki „Wyspa Wielkanocna. Podróż na koniec świata” oraz powieści przygodowych stanowiących trylogię „Dom wilka”.

CZYTAJ WIĘCEJ

Bilety

Brak wydarzeń

Brak wydarzeń

Podaruj bliskim niezapomniane emocje!

Kup voucher

Recenzje i opinie: Spotkanie globtroterów: Kanada – 4000 kilometrów – od Nowej Funlandii po Ontario


Jak działają recenzje?
Bardzo udana prezentacja, duzo informacji, zdjęć, filmów.
Sylwia 22.11.2023 08:44
Spotkanie globtroterów: Kanada – 4000 kilometrów – od Nowej Funlandii po Ontario
Warszawa, 21.11.2023
Sala widowiskowa Broadway, piętro 0, DK Kadr

Polecane z kategorii inne