
od 14.09.2025
W CIENIU EVERESTU
OPIS
Kup BiletyW CIENIU EVERESTU
Wanda Rutkiewicz - kobieta, przy której zawsze była obecna śmierć. Będąc dzieckiem zbierała szczątki ciała brata. W wieku 29 lat identyfikowała ciało zamordowanego ojca. Kiedy wydawało się, że wreszcie poznała miłość swojego życia, niedługo później ukochany zginął na jej oczach. Mimo tych traumatycznych przeżyć Polka przeszła do historii himalaizmu.
„W cieniu Everestu” to dokument w reżyserii Anny Teresy Pietraszek przybliżający postać Wandy Rutkiewicz, będący równocześnie próbą rekonstrukcji zdarzeń z jej ostatniej wyprawy w Himalaje. Zaginęła 13 maja 1992 roku podczas wspinaczki na trzeci z najwyższych ośmiotysięczników - Kanczendzongę. Okoliczności tego zdarzenia do dziś budzą wiele kontrowersji, nie dając jednoznacznej odpowiedzi co się wówczas zdarzyło.
ORŁEM BYĆ
Wzruszający film w reżyserii Anny Teresy Pietraszek o pierwszej polskiej wyprawie w Himalaje w 1939 roku na jeden z najtrudniejszych siedmiotysięczników. Dziewiczy wschodni wierzchołek (7434 m) atakowało wówczas czterech pionierów himalaizmu - zdobywcy Jakub Bujak i Janusz Klarner zaginęli w dziwnych okolicznościach, a Stefan Bernadzikiewicz i Adam Karpiński stracili życie w lawinie na stokach kolejnej góry. Wśród miejscowych mieszkańców krąży legenda, że kto wejdzie na ten szczyt, naraża się na wielkie nieszczęście. Nanda to jedno z imion bogini śmierci pożerającej ciała swych ofiar. Czy faktycznie można mówić o klątwie?
Gościem wydarzenia 2 maja, organizowanego przez klub Polskie Himalaje, będzie m.in. dr Narcyz Sadłoń, osobisty lekarz prezydenta Lecha Kaczyńskiego, podróżnik, taternik, alpinista, inicjator i kierownik wyprawy na Nanda Devi East w 2009 roku, ujętej w filmie "Orłem być". Celem ekspedycji było uczczenie jubileuszu 70-lecia narodzin polskiego himalaizmu właśnie na tej górze, a także przypomnienie ówczesnego triumfu i tragedii.
CZYTAJ WIĘCEJ
CZYTAJ WIĘCEJ
W CIENIU EVERESTU
Brak wydarzeń
Brak wydarzeń
Recenzje i opinie: W CIENIU EVERESTU
Zakopane, 02.05.2022
Kino Giewont