inne

W hołdzie wybitnym himalaistom Anna Pietraszek

inne

W hołdzie wybitnym himalaistom Anna Pietraszek

W hołdzie wybitnym himalaistom Anna Pietraszek - Bilety

Filmy Anny Pietraszek "W cieniu Everestu" i "Pożegnanie" będą okazją do wspomnień o najwybitniejszych himalaistach w historii - Wandy Rutkiewicz i Jerzego Kukuczki z udziałem m.in. Rafała Froni i Aleksandra Lwowa.

"Zginę w górach" - mówiła. I słowa dotrzymała... Zaginęła na ośmiotysięczniku Kanczendzonga. Jej śmierci nikt nie widział, jej ostatniego słowa nikt nie słyszał, jej ciała nikt nie odnalazł. Jej odejście, tak jak wiele zdarzeń z jej życia, do dziś pozostaje tajemnicą.

Film "W cieniu Everestu" (30 minut) przypomina postać wybitnej taterniczki i prekursorki wyczynowego himalaizmu kobiecego. Odsłania też atmosferę, jaką wokół jej osoby tworzyli polscy alpiniści, przedstawia również okoliczności jej tragicznej śmierci. Przed kamerą wspomina ją matka i współtowarzysz jej ostatniej wyprawy Arkadiusz Gąsienica-Józkowy. Pełen niechęci do niej stosunek kolegów analizuje prof. psychiatrii Zdzisław Ryn.

Z kolei na film „Pożegnanie” (30 minut) składają się m.in. fotografie autorstwa Andrzeja Galińskiego, Artura Hajzera, Wandy Rutkiewicz, Ryszarda Wareckiego i Krzysztofa Wielickiego oraz nagrania z ostatniego wywiadu telewizyjnego Jurka Kukuczki, który na lotnisku w Warszawie przeprowadził Andrzej Zawada, prekursor zimowego himalaizmu.

W panelu udział wezmą wyjątkowe osoby. Rafał Fronia - maratończyk, uczestnik wielu wypraw w góry najwyższe, między innymi na oba Gaszerbrumy, Broad Peak zimą, Nangę Parbat, Manaslu, Dhaulagiri. Zasłynął z publikacji na Facebook’u, w których opisywał wyprawę na K2 w 2018 r. Z zawodu jest geodetą. Swoją karierę rozpoczął od pracy w policji...

Natomiast Aleksander Lwow to legendarna i wielobarwna postać w historii himalaizmu, uczestnik wyprawy Andrzeja Zawady w 1980 roku na Everest oraz trzech innych, także zimowych (Broad Peak, Kanczendzonga, K2). Zdobywca czterech ośmiotysięczników - Lhotse, Manaslu, Czo Oju i Gaszerbruma II.

Przed projekcją filmów i spotkaniem, jak również po zakończeniu wydarzenia, można będzie nabyć książki wspomnianych himalaistów z ich autografami - "Rozmowa z górą" i "Zwyciężyć znaczy przeżyć", a także kilka innych, w tym najnowsze Moniki Witkowskiej "Lhotse. Lodowa siostra Everestu" i Krystyny Palmowskiej "Zaklętym w górski kamień" oraz bestsellerową książkę Anny Kamińskiej "Wanda. Opowieść o sile życia i śmierci".

CZYTAJ WIĘCEJ

Bilety

Brak wydarzeń

Brak wydarzeń

Recenzje

Brak recenzji

Polecane