inne

Woda w Judaizmie- symboliczne i rytualne wymiary

inne

Woda w Judaizmie- symboliczne i rytualne wymiary

Woda w Judaizmie- symboliczne i rytualne wymiary - inne
Dodaj do ulubionych
Ulubione

Słowo “woda” pojawia się już w drugim wersecie Tory w księdze Bereszit (Ks. Rodzaju) po opisie stworzenia nieba i ziemi.  W przeciwieństwie do nich “woda” nie jest opisana jako stworzona. Ona już jest a Obecność Stwórcy unosi się nad nią kontynuując swe dzieło. Wielki komentator Raszi, żyjący we Francji w XI wieku, był tym opisem zadziwiony i zastanawiał się co to oznacza.  Czyżby woda została stworzona jeszcze wcześniej a opis w Bereszit wcale nie jest chronologiczny? Możemy też zadać inne pytania. Czy woda została stworzona? Jaka jest relacja między Stwórcą a elementem wody? I co, w związku tym wynika dla relacji człowieka z tym elementem?

W Judaizmie woda symbolizuje życie w obu jego wymiarach: fizycznym i duchowym.  Woda jest symbolem i narzędziem rozgraniczenia, oczyszczenia, przemiany oraz przejścia; wykorzystywanym w ważnych rytuałach takich jak obmycie rąk (podczas szabatu, innych świąt, ale też wizyty na cmentarzu), noworocznym taszlich,  zanurzenie w mykwie (basen z żywą wodą), czy tahara (ceremonii obmywania zmarłego). Rytuały związane z wodą są jednymi z najstarszych i były obecne w Judaizmie już w czasie wędrówki przez pustynię  i później w kulcie świątynnym.

W trakcie warsztatu będziemy razem odkrywać złożoność znaczeń i ról elementu wody w judaizmie studiując biblijne ( i nie tylko) teksty i dyskutując o nich.

CZYTAJ WIĘCEJ

Bilety

Brak wydarzeń

Brak wydarzeń

Recenzje i opinie: Woda w Judaizmie- symboliczne i rytualne wymiary

Brak recenzji

Polecane z kategorii inne