koncert

JAN PTASZYN WRÓBLEWSKI SEXTET - KOMEDA

koncert

JAN PTASZYN WRÓBLEWSKI SEXTET - KOMEDA

JAN PTASZYN WRÓBLEWSKI SEXTET - KOMEDA - Bilety na koncert

JAN PTASZYN WRÓBLEWSKI SEXTET - KOMEDA. MOJA SŁODKA EUROPEJSKA OJCZYZNA w ramach Festiwalu Jazz&Literatura

PTASZYN Jan ‘Ptaszyn’ Wróblewski (ur. 27.03.1936 r.) Legenda polskiego jazzu, wybitny saksofonista (tenor, baryton), kompozytor, aranżer, dyrygent, lider, dziennikarz radiowy, czołowy przedstawiciel jazzu mainstreamowego w Polsce. Grał w zespołach Krzysztofa Komedy i Andrzeja Trzaskowskiego. W 1958, jako jedyny Polak, zaproszony do składu orkiestry Newport International Youth Band, z którą wystąpił w USA. Kierował zespołami: SPPT Chałturnik, Mainstream, Grand Standard Orchestra, Kwartetem Jana Ptaszyna Wróblewskiego, New Presentation, Very Special Blend Orchestra, Joint Venture, Made in Poland. Uhonorowany w 2006 roku statuetką Fryderyka za całokształt działalności artystycznej.

KOMEDA. Moja słodka europejska ojczyzna. Muzyczna wizja zjednoczonej Europy w dziele Krzysztofa Komedy zinterpretowanym po 50 latach przez Jana Ptaszyna Wróblewskiego. Projekt przygotowywany był przez wiele lat i jest swoistym salutem oddanym Komedzie. Komeda w 1967 roku wydał w Niemczech jedną ze swych najsłynniejszych płyt - zbiór "Meine Süsse Europäische Heimat - Dichtung Und Jazz Aus Polen”, łączący polską poezję, wiersze m.in. Szymborskiej, Miłosza, Herberta, Baczyńskiego, Różewicza i Przerwy-Tetmajera (przełożone na niemiecki przez Karla Dedeciusa) z polską muzyką. Zawarty na niej materiał stał się tematem, który Ptaszyn postanowił przerobić na swój styl dla sekstetu. Pierwotnie całość przygotowano do widowiska z udziałem Andrzeja Seweryna, recytującego wiersze. Jeszcze w trakcie prac zdecydowano się na opracowanie i nagranie wersji instrumentalnej. Punktem kulminacyjnym stało się wydanie rok temu albumu płytowego. „Komeda. Moja słodka europejska ojczyzna”. Płyta zyskała miano jednej z najlepszych i najważniejszych w 2018 roku.

SEXTET Jana PTASZYNA Wróblewskiego, założony 24 lata temu, to same znakomite nazwiska. W Chorzowie sekstet wystąpi w składzie: Jan Ptaszyn Wróblewski (saksofon tenorowy), Henryk Miśkiewicz (saksofon altowy), Robert Majewski (trąbka), Wojciech Niedziela (fortepian), Michał Kapczuk (kontabas) i Marcin Jahr (perkusja).

CZYTAJ WIĘCEJ

Bilety

Brak wydarzeń

Brak wydarzeń

Recenzje JAN PTASZYN WRÓBLEWSKI SEXTET - KOMEDA

Brak recenzji

Polecane z kategorii koncert