koncert
11. LAJ: Stanisław Soyka & Wojciech Karolak Trio

koncert

11. LAJ: Stanisław Soyka & Wojciech Karolak Trio

11. LAJ: Stanisław Soyka & Wojciech Karolak Trio - Koncerty | Sprawdź repertuar i Kup Bilet

11. LAJ: Stanisław Soyka & Wojciech Karolak Trio | Bilety na koncert

Tego wieczoru swingowe utwory otrzymają drugą młodość za sprawą wysokiej klasy artystów – Stanisława Soyki oraz Wojciecha Karolaka i jego Trio. Koncert ten przeniesie publiczność do czasów Nat King Cole’a, Raya Charlesa czy Mahalii Jackson. Muzyka pozytywnie nastroi i sprawi, że poczujemy dawną energię. Tę, która towarzyszyła złotym latom swingu.

Piosenki ze wspólnej płyty „Swing Communication” to wyjątkowe spotkanie czempionów jazzowej i rythm’n’bluesowej sceny muzycznej w Polsce. Projekt stanowi kontynuację muzycznej współpracy Stanisława Soyki oraz szwedzkiego swingowego big-bandu Roger Berg Big Band rozpoczętej w 2015 roku, która zaowocowała wydaniem albumu „Swing Revisited”. Tym wydawnictwem Soyka powrócił do klimatu lat 30-tych i 40-tych i pamiętnych utworów, takich jak „I’m Just a Lucky So and So” Duka Ellingtona czy „Hallelujah, I just love her so” Raya Charlesa, do radosnego, żywiołowego muzykowania i klasycznego kanonu amerykańskiej oraz światowej muzyki jazzowej i popularnej, czyli wielkiego „Great American Songbook”. Wspólny projekt Stanisława Soyki i Tria Wojciecha Karolaka kontynuuje ten wątek, przenosząc go jednak ze scenerii sal tanecznych do starszego o dziesięciolecie lub dwa, gęstego od tłumu fanów i papierosowego dymu klubu jazzowego, w którym wybrzmiewały te same, dobrze znane standardy jazzowe.

Jak mówi sam Stanisław Soyka: „Ta muzyka już z górą 40 lat nie istnieje ani w eterze, ani tym bardziej w klubach tanecznych czy na scenach koncertowych, ale kiedy zaprezentowałem nasze nagrania młodym ludziom, którzy nigdy przedtem nie zetknęli się z tą muzyką, na ich twarzach pojawił się uśmiech, a także coś w rodzaju zaskoczenia. Wychodzi na to, że ta muzyka wciąż wprowadza słuchacza w dobry nastrój”.

Stanisława Soyki raczej nie trzeba nikomu przedstawiać. Ten wybitny polski wokalista jazzowy śpiewać zaczął udzielając się z ojcem w chórze katedralnym w rodzinnych Gliwicach w wieku 7 lat. Ukończył liceum muzyczne w klasie skrzypiec oraz Wydział Kompozycji i Aranżacji Akademii Muzycznej w Katowicach. Swoją karierę sceniczną rozpoczął od występów z katowickim big-bangdem Puls, z którym też dokonał pierwszych nagrań dla archiwum Rozgłośni Polskiego Radia w Katowicach. Debiutowałw 1979 recitalem muzyki bluesowej i gospel w Filharmonii Narodowej w Warszawie, gdzie wykonywał utwory Raya Charlesa, Carole King i Beatlesów. Zapis tego koncertu znalazł się później na jego pierwszym albumie zatytułowanym „Don’t You Cry”.

W 1981roku ukazuje się płyta„Blublula”, która zawiera porywające wykonania jazzowych standardów, całość z towarzyszeniem Tria W. Karolaka. Płyta staje się „Jazzową płyta roku ‘81” i rozchodzi się w złotym nakładzie. To właśnie wtedy legendarny amerykański prezenter radiowy i krytyk jazzowy Willis Conover goszczący w Polsce podczas festiwalu Jazz Jamboree usłyszawszy Soykę, miał powiedzieć: ten facet, to najlepiej strzeżony sekret muzyki polskiej.

Artysta nagrał kilkadziesiąt płyt, koncertował w Polsce i za granicą, występował na jazzowych festiwalach, współpracował z czołowymi polskimi jazzmanami, muzykami alternatywnymi, rockową grupą Svora, jazz-rockowymi zespołami Extra Ball, Sun Ship czy – chyba najważniejszym – Tie Break (głównie z gitarzystą Januszem „Yaniną” Iwańskim). Soyka ma na swoim koncie także rolę w polsko-japońskim filmie Doroty Kędzierzawskiej „Jutro będzie lepiej”, skomponowanie muzyki do słuchowiska „Jeszcze się spotkamy młodsi” wg scenariusza i reżyserii Krzysztofa Czeczota czy dramatu muzycznego „Pasja według Romana Brandstaettera zwana Pają Szczecińską” na 11 muzyków i 6 aktorów, również Krzysztofa Czeczota. W swojej twórczości Soyka nie boi się eksperymentować, sięgać do klasyków i ubierać je we własną wrażliwość. Nagrywał płyty z interpretacjami wierszy Szymborskiej, Miłosza, Herberta, Osieckiej, Leśmiana, Niemena, czy nawet – sonetów Williama Shakespeare’a, śpiewał covery przebojów miłosnych („Soyka Sings Love Songs”, 2004).

Wojciech Karolak to jeden z ojców-założycieli jazzu w Polsce. Grał jazz profesjonalnie już w roku 1958, w składzie zespołu Jazz Believers m.in. z Janem Ptaszynem Wróblewskim i Krzysztofem Komedą. Debiutował jak saksofonista. Od wczesnych lat 60-tych gra na fortepianie, a od roku 1973 przede wszystkim na organach Hammonda. Jest wirtuozem tego instrumentu, mistrzem niezrównanym w konkurencji międzynarodowej, a także uznanym kompozytorem i aranżerem. Wybitny esteta i stylista podziwiany za nienaganny gust. Jego muzyka zawsze trafia w samo sedno, zarówno jazzu, który jest głównym nurtem jego twórczości, jaki i rythm’n’bluesa, bluesa i rocka.

Jego karierę znaczy udział w najważniejszych zespołach w historii jazzu w Polsce: The Wreckers (1959-1960, z Andrzejem Trzaskowskim, Zbigniewem Namysłowskim, Romanem Dylagiem i Andrzejem Dąbrowskim), Polish Jazz Quartet (1963-1965, z Janem Ptaszynem Wróblewskim, Julianem Sandeckim i Andrzejem Dąbrowskim), Mainstream (1973-1978, z Janem Pt. Wróblewskim, Czesławem Bartkowskim, Markiem Blizińskim), Michał Urbaniak Constellation i Fusion (1973 i 1974 z Urszulą Dudziak, Adamem Makowiczem, Czesławem Bartkowskim), Kwintet „Kujaviak Goes Funky” Zbigniewa Namysłowskiego (1975, z Tomaszem Szukalskim, Pawłem Jarzębskim i Czesławem Bartkowskim), Time Killers (1984, z Tomaszem Szukalskim i Czesławem Bartkowskim).

W 1980 Trio Karolaka (ze Zbigniewem Wegehauptem i Czesławem Bartkowskim) spotkało się ze Stanisławem Sojką, wówczas wielce obiecującym, dwudziestojednoletnim wokalistą, aby nagrać drugi w jego płytowym dorobku album. Tak powstała „Blublula”, do dziś jedna z najbardziej popularnych płyt w polskiej dyskografii jazzowej. Zapoczątkowała artystyczny sojusz Karolaka i Soyki, który związał ich w składzie regularnego zespołu (trio z płyty plus Tomasz Szukalski) na kilka kolejnych lat, a na wiele lat (aż do dziś) także wieloma wspólnymi nagraniami i okazjonalnymi występami.

„Blublula” otworzyła Soyce drogę na wielkie krajowe oraz zagraniczne sceny i na kilka lat określiła jego artystyczną tożsamość, jako „śpiewaka z jazzbandu”. Wraz z biegiem lat i kariery, Stanisław Soyka nabrał własnego wyrazu i stylu, dziś jest faworytem dwóch pokoleń wiernej publiczności, a jego niezapomniane pieśni – hymny „Cud niepamięci”, „Tolerancja", "Są na tym świecie rzeczy…”, „Tango Memento Vitae”, czy „Życie to krótki sen” wciąż brzmią w ścieżce dźwiękowej czterech ostatnich dekad polskiej historii.

Koncert największych przebojów gatunku jazzowego to nie kolejna próba siłowego unowocześniania klasyki amerykańskiej piosenki lat 40. To hołd twórcom tamtych czasów, tamtej epoki oddający ich kunszt. Bo, jak podkreślają artyści – nie da się ulepszyć muzyki Duke'a Ellingtona, trzeba ją po swojemu przeżyć.

Stanisławowi Soyce towarzyszyć będzie Trio Wojciecha Karolaka w składzie:
Wojciech Karolak – organy Hammonda
Tomasz Grzegorski – saksofon
Arek Skolik – perkusja

CZYTAJ WIĘCEJ

Bilety

Recenzje

jednym słowem to opiszę.. .kosmos

Polecane

(11)
Po ogromnym sukcesie pierwszej i drugiej edycji „Koncert Muzyki Filmowej”, już w tym roku trzecia edycja tej niezwykłej produkcji koncertowej, gdzie będzie 30 nowych utworów, Multimedia oraz tancerze. Jeszcze większa scena, jeszcze więcej efektów specjalnych, jeszcze więcej artystów. Znamy już nazwiska wszystkich Artystów, którzy wezmą udział w 3. Koncert Muzyki Filmowej. Na scenie usłyszymy takie gwizdy jak: Justyna Steczkowska, Natalia Kukulska, Kasia Cerekwicka, Agata Nizińska, Kasia Moś, Tomasz Tomson Lach, Grzegorz Hyży, Sławek Uniatowski, Łukasz Zagrobelny, Beata Kozidrak – Gość Specjalny oraz Polską Orkiestraę Muzyki Filmowej, pod batu
17.02.2019, 19:00 Hala Globus
22.02.2019, 19:00 Hala Urania
03.03.2019, 19:00 Hala Arena
22.03.2019, 19:00 Spodek
(76)
Zapraszamy na wyjątkowe wydarzenie muzyczne w październiku i listopadzie w sześciu miastach Polski. Bilety na koncert TRIBUTE TO... już w sprzedaży! Koncerty Tribute to... są wyjątkowym projektem muzycznym, będacym hołdem dla takich artystów jak: Prince, Michael Jackson, George Michael, Amy Winehouse, Whitney Houston, Joe Cocker, Freddie Mercury, John Lennon. Do współpracy nad tym projektem zzostali zaproszeni znakomici polscy artyści: Janusz Radek, Kasia Cerekwicka, Andrzej Piaseczny, Tatiana Okupnik, Krzysztof Cugowski, Kasia Moś, Tomasz Tomson Lach, Baron, Ania Dąbrowska, Justyna Steczkowska. Wydarzenie poprowadzą Edyta Herbuś i Piotr Polk
06.10.2019, 20:00 Hala Globus
11.10.2019, 19:00 Hala Urania
18.10.2019, 19:00 Gdynia Arena
27.10.2019, 19:00 Spodek
(278)
W związku z ogromnym zainteresowaniem publiczności koncertami w ramach “1984 TOUR”, na które wszystkie bilety wyprzedały się na długo przed samymi wydarzeniami, przygotowaliśmy drugą, znacznie obszerniejszą część trasy. W drugiej turze znajdzie się ponad 30 miast, nie tylko w Polsce. Paweł Domagała to jeden z najbardziej rozpoznawanych aktorów młodego pokolenia. W jego dorobku znajduje się wiele ról teatralnych, serialowych, a także filmowych. Nie każdy jednak wie,  że drugą największą pasją Pawła oprócz aktorstwa jest muzyka. Pisze i wykonuje swoje piosenki od wielu lat, spełniając się w artystycznie również na tym polu. Jesienią 2016 rok
07.06.2019, 20:00 Amfiteatr
(38)
Pierwszy taki koncert w Polsce! Teatr Piasku Tetiany Galitsyny przedstawia premierowe widowisko sztuk wizualnych, połączone z mistrzowską Grą na Skrzypcach w wykonaniu Oleksandra Bozhyka – Gwiazdy ostatniej edycji programu „Mam Talent”! Zapraszamy na „Piaskowy Koncert Muzyki Filmowej”! Podczas show zobaczycie: - mistrzowskie interpretacje utworów filmowych grane na trzech skrzypcach jednocześnie w wykonaniu Oleksandra Bozhyka - pokaz Speed Paintingu w wykonaniu VLODYRa – Najszybszego Malarza na Świecie - pokaz Malowania Światłem - pokaz Malowania Piaskiem w wykonaniu Tetiany Galitsyny – prekursorki Sztuki Malowania Piaskiem w Polsce -
(80)
10 TENORÓW przynoszą miłość do Polski w 2019r. Trasa koncertowa 10 utalentowanych wokalistów gwarantuje pasję i uśmiech na twarzy. Najbardziej ekscytująca grupa wokalna 10 TENORÓW zaśpiewa dosłownie wszystko – od najlepszych piosenek romantyczny pop, ballad rockowych po utwory ludowe aż do arii operowej. Nic dziwnego – jest ich aż DZIESIĘCIU, więc i repertuar szeroki i możliwości znaczące. Ale to przecież nie jest cała prawda o 10 Tenorach z Polski i Ukrainy – ważnym elementem jest perfekcja z jaką wykonują muzykę, oraz skala talentu, który pozwala na sięganie równocześnie do twórczości Johanna Straussa i Leonarda Cohena. Jakie są rezultaty
09.03.2019, 19:00 Aula UMK
21.03.2019, 19:00 Hala Gryfia