koncert

Ethno Jazz Festival: EABS "Slavic Spirits"

koncert

Ethno Jazz Festival: EABS "Slavic Spirits"

Ethno Jazz Festival: EABS "Slavic Spirits" - Bilety na koncert

Po świetnie przyjętym przez publiczność i krytyków debiutanckim krążku EABS ­ “Repetitions (Letters to Krzysztof Komeda)”, poświęconemu mniej znanej twórczości wielkiego polskiego kompozytora, wrocławska formacja EABS poszła za ciosem wydając dwie kolejne płyty winylowe (“live” oraz “na taśmę”) wieńcząc swoje dzieło tryptykiem Komedowskim. Album zdobył wiele pozytywnych recenzji w Polsce i zagranicą, był promowany w rozgłośniach radiowych w kraju i na świecie. O płycie pisały takie tytuły jak Polityka, Przekrój, Rzeczpospolita, zespół pojawił się też na okładce pisma Jazz Forum. Doskonałe przyjęcie debiutu zespołu spowodowało wyprzedanie całego pierwszego nakładu płyt w półtora miesiąca od premiery.

Na przestrzeni ostatnich miesięcy wiele osób pytało o album kompletnie autorski. Zespół tym razem skoncentrował się na mitologii słowiańskiej i demonologii polskiej. Koncertowe reinterpretacje muzyki Krzysztofa Komedy w wykonaniu EABS były tak dalekie od oryginałów, że często same wskazywały kierunek w którym zespół powinien podążać. “Utwór Ciemność otwierający album Slavic Spirits zrodził się z kolektywnej improwizacji następującej przed koncertową wersją komedowskiego madleya Free Witch And No Bra Queen / Sult. Bardzo nas zdziwiło, że nowy album poświęcony szeroko pojętej słowiańszczyźnie rodzi się akurat z połączenia utworów o wiedźmie i o głodzie. Jedno i drugie było bardzo dobrze znane w centralnej europie, nie tylko we wczesnym średniowieczu. Podczas długich tras dużo rozmawialiśmy o trudnej historii Polski. Widzieliśmy w niej dużo analogii, które występują we współczesności. Zadawaliśmy sobie coraz więcej pytań.” - komentuje Marek Pędziwiatr. Okazało się, że to muzyczni przodkowie wskazali drogę, którą zespół powinien obrać w przyszłości. Grupa postanowiła jeszcze głębiej wsłuchać się w swoją tożsamość.

Główną inspiracją tego albumu jest sławna “słowiańska melancholia”, którą zespół starał się odszukać we własnym DNA. Prace nad Slavic Spirits to próba kontaktu ze światem bezpowrotnie utraconej kultury, która przez niepiśmienność Słowian nigdy nie zostanie już dokładnie zbadana. Pod wpływem inspiracji rozważaniami wielu muzyków, historyków, dziennikarzy, pisarzy, a nawet psychoterapeutów, bardzo szybko zaczęły pojawiać się kompozycje, które zespół wydostał z głębi swojego ducha i wyobraźni. Jednym z zaproszonych przez EABS gości na płycie, będzie brytyjski multi­instrumentalista Tenderlonious, który wzbogaci swoją obecnością kompozycje zespołu o flet i saksofon sopranowy. Album pojawi się w sklepach w marcu 2019 roku.

CZYTAJ WIĘCEJ

Bilety

Brak wydarzeń

Brak wydarzeń

Recenzje Ethno Jazz Festival: EABS "Slavic Spirits"

Szkoda, ze nie bylo jasnej informacji, ze miejsca stojace - siedzac wygodnie na krzesle odbior bylby duzo przyjemniejszy. Ale i tak koncert super!!!

Polecane z kategorii koncert