koncert

Ethno Jazz Festival: Goran Bregović & Bijelo Dugme & Wedding And Funeral Band - The Best Of

koncert

Ethno Jazz Festival: Goran Bregović & Bijelo Dugme & Wedding And Funeral Band - The Best Of

Ethno Jazz Festival: Goran Bregović & Bijelo Dugme & Wedding And Funeral Band - The Best Of - Bilety na koncert

Goran Bregović & Bijelo Dugme zagrają we Wrocławiu!

Goran Bregović i legendarny zespół Bijelo Dugme wystąpią 7 listopada w Hali Stulecia we Wrocławiu!
Ten koncert będzie naprawdę wyjątkowy – podczas dwugodzinnego występu Bregovićowi będzie towarzyszyć jego macierzysty zespół Bijelo Dugme, otoczony w krajach byłej Jugosławii prawdziwym kultem. Szaleństwo towarzyszące występom BijeloDugme nie bez powodu określano mianem dugmemanii. Podczas wrocławskiego występu Bregović zagra przekrojowy materiał całej swojej twórczości. Publiczność usłyszy zarówno największe przeboje zespołu Bijelo Dugme, jak i samego Bregovića z Orkiestrą Weselno - Pogrzebową!

Założony w 1974 roku przez Bregovicia zespół Bijelo Dugme, którego ważną postacią był wokalista Željko Bebek, był pierwszą gwiazdą jugosłowiańskiego rocka i sztandarowym przedstawicielem nurtu nazywanego sarajewskim popem. Po zaledwie dwóch latach od założenia zespół wyprzedawał największe sale w całej Jugosławii, grając często po kilka koncertów w jednym miejscu. W 1977 roku wystąpił w Belgradzie dla ponad 100 tys. osób, ustanawiając frekwencyjny rekord na całe dekady. Wszystkie płyty zespołu sprzedawały się w setkach tysięcy egzemplarzy. Genialny Bregović jak nikt inny wyczuwał ducha epoki - na przełomie lat 70. i 80. zespół zmienił stylistykę na nowofalową, a kilka lat później zaczął wprowadzać do klasycznego, rockowego stylu grupy coraz więcej elementów folkloru bałkańskiego. Ostatnie trzy płyty Bijelo Dugme przyniosły to, z czego do dziś Bregović słynie – niebywale lekkie połączenie rock'n'rollowego zacięcia z bałkańskimi tradycjami muzycznymi. Nie trzeba dodawać, że ponownie pobiły rekordy sprzedaży.

Kres byłej Jugosławii był też kresem Bijelo Dugme. Goran Bregović nawiązał bliską współpracę z innym mieszkańcem Sarajewa, wybitnym reżyserem, Emirem Kusturicą. Owocem tej zaskakującej kolaboracji były wybitne i niepokojące filmy „Czas Cyganów", „Arizona Dream" i „Underground". Za muzykę do tego ostatniego filmu, Bregović otrzymał w 1995 roku Złotą Palmę na Festiwalu w Cannes. Nagrywał z Iggy'm Popem, Cesárią Évorą, wskrzesił karierę Krzysztofa Krawczyka, gra swoją muzykę z niezwykle zróżnicowanymi składami muzycznymi – od małych zespołów i orkiestr po olbrzymie projekty, w które angażuje muzyków grających na instrumentach dętych i smyczkowych, bułgarskie chóry oraz artystów z krajów, w których zdarza mu się występować.

Nie ma w Polsce ludzi, którzy nie zetknęli się z jego przebojami, starczy tu wymienić takie utwory jak „Kalašnjikov", „Mesečina", wykonywany wraz z Cesárią Évorą utwór „Ausência" czy przebojowy duet z Kayah „Prawy do lewego". Uwielbiany w Polsce utwór "Kiedyś byłam różą" to też jeden z hitów zespołu Bijelo Dugme: https://www.youtube.com/watch?v=qH7GGXfZhlo
Niesamowita energia, która przepełnia twórczość kompozytora, zjednuje mu rzesze fanów, przyprawia o zawrót głowy i porywa do tańca. Muzyka Bregovića to synteza cygańskich rytmów i europejskich akordów, zabójcze brzmienie orkiestry dętej i tradycyjne polifonie, ostre gitarowe dźwięki i przepełnione zwodną słodyczą popowe melodie.

CZYTAJ WIĘCEJ

Bilety

Brak wydarzeń

Brak wydarzeń

Recenzje Ethno Jazz Festival: Goran Bregović & Bijelo Dugme & Wedding And Funeral Band - The Best Of

Dwie godziny świetnej muzyki w świetnym wykonaniu! Polecam!
Arkadio 12.11.2019 10:44
Powinno być Bijelo Dugma i Goran Bregovic.Ale w całości super.
bogusiaaaa 09.11.2019 09:23
Spodziewałam się czegoś więcej. Miałam wrażenie jakby koncert był zagrany od niechcenia, bez dbałości o widza/słuchacza. Nie było bisów, po prostu zapalili światło i do domu. Jechałam az z łodzi z 6 letnim dzieckiem - fanem "Brego". I doznało zawodu, nawet nie usłyszała głosu swojego idola, ani znanych utworów.
Koncert raczej „na smutno”. Goran raczej nie zaśpiewał nic Bijelo Dugme wyśpiewał wszystkie utwory Gorana Bregovica. Brak kultowych już utworów sprawił ze widownia była najzwyczajniej w świecie zawiedziona. W tym ja. Szkoda.
Muzycznie nie ma się do czego przyczepić bo te rytmy zawsze dają radę. Natomiast brak dużych ekranów po prostu wkurzył. Nie było też żadnych płyt i gadżetów w sprzedaży - ale to już nie organizatora faul. Eliza Prżyjesz.
Super
Andrzej 08.11.2019 09:03

Polecane z kategorii koncert