koncert

Grażyna Auguścik i Baster Quartet

koncert

Grażyna Auguścik i Baster Quartet

Grażyna Auguścik i Baster Quartet - Bilety na koncert

Nowy projekt muzyczny Grażyny Auguścik i zespołu Bester Quartet to zderzenie dwóch pozornie odmiennych stylistyk muzycznych, które w tym wyjątkowym zestawieniu uzupełniają się wzajemnie tworząc wspaniałą mieszankę wykonawczą. Zawarta w utworach liryka przeciwstawia się awangardzie, natomiast elementy awangardowe w dalszych etapach kompozycji uszlachetnią i uwspółcześniają formy wokalno - instrumentalne. Wszystko to okraszone jest improwizacją dynamiką, precyzją oraz wirtuozerią . Czerpiąc inspirację z tradycji muzyki jazzowej, awangardowej, folkowej, ale także z dokonań szeroko rozumianej muzyki klasycznej tworzą subtelną, a zarazem niezwykłą opowieść muzyczną. Grażyna Auguścik oraz Bester Quartet to spotkanie dwóch uznanych na świecie osobowości muzycznych. Dzięki wieloletniej współpracy artystów przy wielu wspaniałych projektach udaje im się wypracować wspólny i niezwykle oryginalny język wykonawczy nie dający się porównać z innymi tego typu projektami w europie i w świecie.

"GRAZYNA AUGUSCIK"

"Jest wokalistką, aranżerem, kompozytorem, producentem i liderem własnych zespołów. Przez wielu amerykańskich krytyków uważana za jedną z najciekawszych postaci na światowej scenie jazzowej. Stworzyła własny, rozpoznawalny styl interpretacji wokalnej. Po ukończeniu studiów w Polsce i nagraniu swojej pierwszej płyty "Sunrise Sunset" w 1988 roku trafiła do słynnej amerykańskiej uczelni Berklee College of Music w Bostonie. ?Dyplom ukończenia szkoły z wyróżnieniem otrzymała w 1992 roku rąk Philla Collinsa i Alla Jarreau. Od 1994 roku mieszka w Chicago, gdzie koncertuje, nagrywa własne płyty, bierze udział w wielu projektach nagraniowych innych artystów. Nagrała, wyprodukowała i wydała do tej pory piętnaście płyt solowych, co najmniej drugie tyle jako gość, a kolejne to remixy z wykorzystaniem jej głosu. Gra tylko z muzykami, których dobrze zna i ceni. Współpracowała z artystami takimi jak : Michael and Randy Brecker, Jim Hall, Patricia Barber, John Medeski, Michał Urbaniak, Urszula Dudziak, John McLean, Terry Callier, Ernie Adams, Kurt Rosenwinkel, Paul Wertico, Robert Irving III, Andrzej Jagodziński, Paulinho Garcia, Bogdan Hołownia, Jarek Bester i wielu innych. Każda z jej płyt jest wydarzeniem artystycznym. Brała udział na wielu festiwalach w USA i na świecie, takich jak: Chicago Jazz Festival, Chicago World Music Festival, Fujitsu Concord Jazz Festival, Ellite Jazz Festival i wielu innych wydarzeniach muzycznych. Jej koncert, z muzyka Chopina, który odbył się w roku 2010 w Millennium Park w Chicago, zgromadził dziesięciotysięczną widownię i uznany został przez Chicago Tribune za ?jeden z najlepszych koncertów ostatnich trzydziestu lat. W roku 2011 otrzymała tytuł Wybitnej Polki w USA przyznany przez ?Stowarzyszenie Wspólnota Polska, oraz Nagrodę Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego za wybitne osiągnięcia.
BESTER QUARTET

Bester Quartet jest swego rodzaju fenomenem na światowym rynku muzycznym. Grupę tworzą czterej wybitni instrumentaliści, wykształceni muzycy klasyczni. Charakterystyczną cechą zespołu jest wykonawstwo muzyki o szerokim przekroju stylistycznym, w którym zasymilowane zostały wybrane elementy muzyki klasycznej, jazzowej, awangardowej oraz dokonania współczesnej kameralistyki, gdzie fundamentem do budowania niepowtarzalnych form instrumentalnych jest improwizacja.

Formacja ta jest nowym obliczem legendarnego The Cracow Klezmer Band, który powstał w 1997 roku w Krakowie z inicjatywy muzyka młodego pokolenia, kompozytora i akordeonisty Jarosława Bestera. Za sprawą wypracowania oryginalnego, odważnego artystycznie repertuaru, opartego głównie na kompozycjach własnych lub też przygotowanych specjalnie dla tego składu instrumentalnego, zespół nieustannie zdobywa uznanie krytyki muzycznej, jak i publiczności na całym świecie.

Bester Quartet dokonał niezliczonej ilości nagrań dla stacji telewizyjnych i radiowych, a także współpracował w wieloma wybitnymi artystami szeroko rozumianej muzyki jazzowej, klezmerskiej i awangardowej: John Zorn, Tomasz Stańko, Grażyna Auguścik, John McLean, Don Byron, Frank London, Jorgos Skolias, Aaron Alexander, Ireneusz Socha Tomasz Ziętek i inni. Zespół koncertował w wielu prestiżowych salach koncertowych oraz klubach muzycznych, m.in. w Polsce, USA, Wielkiej Brytanii, Tajwanie, Hiszpanii, Czechach, Słowacji, Finlandii, Włoszech, Estonii, Francji, Rosji, Ukrainie, Białorusi, Serbii, Bułgarii, Węgrzech, Mołdawii, Rumunii, Szwecji, Szwajcarii, Austrii, Belgii, Holandii, Niemczech oraz Kanadzie. Owocem wieloletniej współpracy z niezwykle prestiżową nowojorską wytwórnią Tzadik Johna Zorna jest wydanie jak dotąd ośmiu albumów zespołu:

1. De Profundis
2. The Warriors
3. Bereshit
4. Sanatorium under the Sign of the Hourglass
5. Balan
6. Remembrance
7. Metamorphoses
8. The Golden Land
9. Krakoff

CZYTAJ WIĘCEJ

Bilety

Brak wydarzeń

Brak wydarzeń

Recenzje Grażyna Auguścik i Baster Quartet

Brak recenzji

Polecane z kategorii koncert