koncert

KOLĘDY Z BRODĄ - Koncert Joszko Brody z zespołem

koncert

KOLĘDY Z BRODĄ - Koncert Joszko Brody z zespołem

KOLĘDY Z BRODĄ  - Koncert Joszko Brody z zespołem - Bilety na koncert

Śpiewanie kolęd to piękna i wciąż żywa tradycja. Najlepszą okazją do ich poznania jest wspólne kolędowanie z Joszko Brodą z zespołem Dzieci z Brodą oraz z Góralami.

Koncert kolędowy to spotkanie z kulturą, w której Joszko Broda się wychował. Na scenie znajdą się autentyczni kolędnicy z przykrytych śniegiem Beskidów, gdzie bożonarodzeniowe tradycje i obrzędy kultywowane są od pokoleń. Małe dzieci trzymają przystrojone gałązki i wykonują "połaźniczki" (bożonarodzeniowe wierszyki), pastuszkowie dowcipkując prowadzą do stajenki, na końcu Trzej Królowie wyśpiewują swoją historię i adorują Narodzonego. Koncert urozmaicają niezwykłe, archaiczne instrumenty - drumla, rogi zwierzęce, trombita prawie czterometrowej długości, fujara sałaska, okaryna, liść, słomki, trzcina, gajdy - towarzyszące góralskim pasterzom, a zarazem kolędnikom, od wielu wieków. Z grupą górali muzykują wykonawcy z innych regionów, a etniczne brzmienia połączone są z bardziej nowoczesnym, jazzowym wykonaniem.

Kolędy zaśpiewają dzieci, przy akompaniamencie instrumentów Joszka Brody, a także gitar, kontrabasu, gitary basowej, perkusji, akordeonu i fortepianu. Zaśpiewają z nimi też artyści ludowi, między innymi wykonawcy urodzeni w XIX wieku. Możliwe będzie to dzięki naukowcom z UMCS, którzy zgromadzili i opracowali archiwalne nagrania lubelskich kolęd - teraz prezentowane w trakcie koncertu.

Joszko Broda
Urodził się w 1972 roku, w Istebnej, wsi położonej w Beskidzie Śląskim. Od najmłodszych lat, podpatrując mistrzów muzyki źródłowej: ojca - muzyka Józefa Brodę, a także grającego na instrumentach beskidzkich Jana Sikorę "Gajdosza", zdobywał niepowtarzalny warsztat gry na wielu instrumentach ludowych (m.in. drumli, okarynie, fujarach, postnej, sałaskiej, pięciootworowej, sześciootworowej, rogach, trąbicie, skrzypcach, gajdach beskidzkich, kozie podhalańskiej, a także na tak niezwykłych instrumentach, jak liść, słomka i trzcina).

Dzieci z Brodą
Zespół dziecięcy założony przez Joszka i jego żonę Deborę. Ich piosenki od lat ujmują młodszych i starszych słuchaczy przesłaniem o nadziei, miłości, przebaczeniu, jednocześnie odważnie podając receptę na cierpienie i życiowe trudności. Twórczość zespołu, choć w pierwszej kolejności kierowana do dzieci, potrafi zachwycić wszystkich - niezależnie od wieku - swoim folkowym, ale nowocześnie zaaranżowanym i ciekawym brzmieniem. Dziecięcym śpiewom towarzyszy gra i wokal profesjonalnych muzyków, przede wszystkim Joszka Brody, który urozmaica utwory grą na niezwykłych instrumentach etnicznych: cymbałach węgierskich, altówce węgierskiej, kobzie ośmiostrunowej, utogordonie i wielu innych. Swojego talentu użyczyli także: Wojciech Waglewski, Kayah, Darek Malejonek, Antonina Krzysztoń, Marcin Pospieszalski, Janusz Grzywacz, Janusz Yanina Iwański, Cezary Paciorek, Piotr "Stopa" Żyżelewicz oraz znakomici muzycy z Węgier i Słowacji, artyści flamenco oraz górale z Istebnej i Koniakowa (rodzinnych stron Joszka).

Uwaga, w kasie BOK dostępne również bilety w cenie specjalnej: 40 zł (bilet rodzinny).

CZYTAJ WIĘCEJ

Bilety

Brak wydarzeń

Brak wydarzeń

Recenzje KOLĘDY Z BRODĄ - Koncert Joszko Brody z zespołem

Było super, choć troszeczkę za długo. Ale nawet dwuletnia córka bawiła się doskonale.
joanka602 15.12.2015 08:53
fantastyczna rzecz podróże z Joszką po kraju kolędowanie warte polecenia
andrzejbuhl59 15.12.2015 08:44

Polecane z kategorii koncert