koncert

Kasa Chorych

koncert

Kasa Chorych

Kasa Chorych - Bilety na koncert
Dodaj do ulubionych
Ulubione

40 lat w służbie bluesa.

Kasa Chorych to prawdziwa legenda polskiego blues-rocka. Zespół należy do grona najważniejszych zespołów w historii polskiej muzyki (nie tylko bluesowej). W połowie lat osiemdziesiątych swoją muzyka przyczynili się do tego, że polski blues nabrał nowego, świeżego wymiaru. Wnieśli do tej muzyki zastrzyk ożywczej energii i pomysłów powodując, że bluesem
zainteresowali się również młodzi ludzie. To dzięki Kasie Chorych muzyka bluesowa rozbrzmiewała na najważniejszych festiwalach rockowych w Polsce. Do dnia dzisiejszego utrzymują się w czołówce pomimo tego, że konkurencja w postaci młodych wykonawców jest bardzo silna. Zespół został założony w 1975 przez grającego na harmonijce ustnej Ryszarda
„Skibę” Skibińskiegoi gitarzystę Jarosława Tioskowa.
.Początkowo grali w małych klubach Białegostoku. Przełomowym dla działalności Kasy Chorych okazał się rok 1978. Udział w najważniejszych polskich festiwalach rockowych, pierwsze nagrody i wyróżnienia oraz wręcz entuzjastyczne przyjęcie przez publiczność spowodowało ogólnokrajową popularność. W 1978 roku zespół dokonał pierwszych nagrań dla lokalnego radia. W 1980 wydany zostaje debiutancki singiel z utworami "Blues chorego" i "Szalona Baśka", który to, dostarczony prywatnymi kanałami do USA, uplasował się na III miejscu w dorocznej ankiecie radiostacji WRJC-FM 91 w Baltimore, ustępując jedynie płytom Alberta Collinsa i Muddy'ego Watersa, a dystansując "Rock Me Baby" B.B. Kinga. Wielkim ciosem dla wszystkich miłośników bluesa była tragiczna śmierć Ryszarda "Skiby" Skibińskiego, który zmarł 4.06.1983 po przedawkowaniu narkotyków. W 1984 wydana zostaje pierwsza płyta długogrająca zespołu pod tytułem „Ryszard „Skiba” Skibiński 1951-1983” zawierająca najbardziej znane utwory Kasy Chorych.

Zespół pod koniec 1984 zawiesił działalność. Pomimo tego muzycy pozostali aktywni udzielając się w różnych formacjach i projektach.
W 1992 roku muzycy skrzyknęli się na powrót pod wodzą Jarosława Tioskowa. Nowa "Kasa" ma w swoim dorobku wydanie nowych płyt, koncerty na wszystkich ważniejszych polskich imprezach bluesowych („Rawa Blues Festiwal”, „Olsztyńskie Noce Bluesowe”, „Jimiway Blues Festiwal”), tournée po USA, koncerty w Irlandii oraz wiele koncertów klubowych, gdzie ich muzyka sprawdza się najlepiej.
Zespół współpracował z wieloma wybitnymi wykonawcami z różnych kręgów muzycznych m.in. Martyna Jakubowicz, Andrzej Zaucha, Ireneusz Dudek, Jacek Skubikowski, Ryszard Riedel, Jan „Izba” Izbiński, Wojciech Karolak.
Płyta „Koncertowo!” otrzymała statuetkę Fryderyka, a Michał Kielak został czterokrotnie najlepszym harmonijkarzem według ankiety Blues – Top.
W 2014 roku, wydał nową płytę pt. „Orla”. Znajduje się na niej 12 premierowych kompozycji.
Zespół nadal prężnie koncertuje, a koncerty przyciągają rzeszę fanów. Na koncertach wykonywane są utwory z całej kariery zespołu, wzbogacone oczywiście o najnowsze kompozycje.

CZYTAJ WIĘCEJ

Bilety

Brak wydarzeń

Brak wydarzeń

Recenzje i opinie: Kasa Chorych

Bardzo miłe wydarzenie
14.02.2022 14:23
Wspaniały koncert!
KKiT 12.12.2016 11:53

Polecane z kategorii koncert