koncert

Koncert Cantores Minores

koncert

Koncert Cantores Minores

Koncert Cantores Minores - Bilety na koncert

Archikatedralny Chór Męski „Cantores Minores”

Chór został założony w 1990 roku przez Josepha A. Hertera, wspieranego w sprawach organizacyjnych przez Ryszarda Gierosa i Alfreda Stefankiewicza. Prawie od samego początku związany jest z Bazyliką Archikatedralną św. Jana Chrzciciela w Warszawie, w pierwszych latach jako chór chłopięcy. Koncertował w ponad dwudziestu krajach. Był nagradzany na wielu międzynarodowych festiwalach i konkursach, m.in. w Lecco, Włochy (1997), Moskwie (2000), Pradze (2002, 2003, 2004, 2017), Międzyzdrojach (2004), Warszawie (2013, 2015, 2016), Grójcu, Krakowie oraz Łomży (2017). Występował z czołowymi orkiestrami symfonicznymi w Polsce i zagranicą. Brał udział w wielu produkcjach telewizyjnych i teatralnych. Cantores Minores jest współzałożycielem polskiej sekcji Międzynarodowej Federacji Chórów Pueri Cantores. Zespół ma w swoim repertuarze utwory o zróżnicowanym charakterze – chorał gregoriański, kompozycje wielogłosowe a cappella oraz z akompaniamentem. Proponuje bogaty program koncertowy zawierający m.in: utwory sakralne a cappella (pieśni wielkopostne, pasyjne, adwentowe, kolędy), utwory sakralne

z akompaniamentem organów oraz innych instrumentów, pieśni patriotyczne oraz

utwory popularne. Chór występuje podczas uroczystości religijnych, imprez kulturalnych

oraz innych wydarzeń, przygotowuje muzyczną oprawę liturgiczną w Bazylice Archikatedralnej w Warszawie, w każdą czwartą niedzielę miesiąca (godz. 19:00).

Franciszek Kubicki – Dyrygent.

Absolwent Wydziału Muzykologii na Uniwersytecie Kardynała Stefana Wyszyńskiego w klasie organów oraz fortepianu. Ukończył także Podyplomowe Studium dla Twórców, Artystów i Animatorów Kultury na Wydziale Zarządzania Uniwersytetu Warszawskiego. Związany z Chórem Cantores Minores od roku 1990. Po ukończeniu studiów, występował z chórem nie tylko jako solista, ale także jako akompaniator i asystent dyrygenta. Przez kilka lat pracował jako organista w Parafii NMP Matki Kościoła w Warszawie, gdzie założył i prowadził chór mieszany Coro Mater Ecclesiae. Był także członkiem Chóru Musica Sacra przy Katedrze św. Floriana.

We wrześniu 2016 roku objął funkcję dyrygenta chóru Cantores Minores.

Pod jego kierownictwem zespół odniósł kilka znaczących sukcesów:

- Pierwsza nagroda na XII Międzynarodowym Konkursie Varsovia Cantat (2016)

- Grand Prix oraz I miejsce na XVIII Festiwalu Pieśni Sakralnej w Grójcu (2017)

- Druga nagroda na Międzynarodowym Konkursie Cracovia Cantans (2017)

- Grand Prix oraz I miejsce na IV Międzynarodowym Konkursie Chóralnym Carmen Fidei

w Łomży (2017)

- Pierwsza nagroda (‘Złoty dyplom’) w kategorii chórów kameralnych na 27. Festiwalu Pieśni Adwentowych

- i Bożonarodzeniowych w Pradze. Franciszek Kubicki uznany został za najlepszego dyrygenta Festiwalu (2017).

Henryk Grocholski

Prezes Zarządu Stowarzyszenia Śpiewaczego Cantores Minores.

Absolwent Szkoły Muzycznej I stopnia nr 1 im. E. Młynarskiego w Warszawie w klasie wiolonczeli. Ukończył studia doktoranckie na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego. Partner założyciel kancelarii adwokackiej Nobilis Partners Graboś Grocholski Lenartowicz sp.k. Redaktor naczelny czasopisma Verbum Nobile, wydawca. Członek Zarządu Fundacji Kawalerów Maltańskich w Warszawie Pomoc Maltańska. Od 1991 roku śpiewa w Cantores Minores, z którym występował jako asystent dyrygenta, akompaniator i solista.

Odznaczony m.in. Brązowym Krzyżem Zasługi i Honorową Odznaką Zasłużony dla Kultury Polskiej.

Jakub Szafrański

II Dyrygent, Kompozytor.

Ukończył kompozycję (pod kierunkiem prof. Pawła Łukaszewskiego) oraz dyrygenturę chóralną (klasa prof. Ryszarda Zimaka) na Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina

w Warszawie (UMFC). Uzyskał także dyplom w grze na trąbce. Przed studiami na UMFC ukończył Państwową Szkołę Muzyczną im. Grażyny Bacewicz. Poza działalnością w Cantores Minores prowadzi Chór Żeński Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie, z którym odnosił sukcesy na międzynarodowych festiwalach oraz jest asystentem dyrygenta Chóru SGH. Zdobył I Nagrodę na 57. Konkursie Młodych Kompozytorów im. Tadeusza Bairda (2016), a także nagrody na wielu innych konkursach kompozytorskich. Od 2017 roku jest pedagogiem na Wydziale Dyrygentury Chóralnej, Edukacji Muzycznej, Muzyki Kościelnej, Rytmiki i Tańca UMFC.

CZYTAJ WIĘCEJ

Bilety

Brak wydarzeń

Brak wydarzeń

Recenzje Koncert Cantores Minores

świetny występ, idealny kontakt z publicznością, repertuar dobrze dobrany. Ogólnie doskonale

Polecane z kategorii koncert