koncert

Made in JAZZ: String Connection

koncert

Made in JAZZ: String Connection

Made in JAZZ: String Connection - Bilety na koncert

seans i koncert śr 30.05 19.00

sala: widowiskowa
wstęp: 20 zł, zakup biletu online lub w DK Kadr

STRING CONNECTION jest synonimem polskiego jazzu lat 80., grupą, która stała się żywą legendą i przeszła do historii, jako jedna z najciekawszych formacji nurtu „young power”. STRING CONNECTION założyli w lutym 1981 roku trzej byli muzycy wielokrotnie nagradzanej grupy „Warsztat” – skrzypek Krzesimir Dębski, perkusista Krzysztof Przybyłowicz i basista Zbigniew Wrombel – którzy zaprosili do współpracy objawienie tamtych dni, pianistę Janusza Skowrona. Mniej więcej rok później ukonstytuował się najbardziej znany skład zespołu, który pretendował do miana super-grupy – K. Dębski, J. Skowron, K. Przybyłowicz plus saksofonista Andrzej Olejniczak (ex-Extra Ball i Sun Ship) i basista Krzysztof Ścierański (ex-Laboratorium i Air Condition). Późniejsze roszady personalne (grał z nimi m.in. pianista Andrzej Jagodziński i perkusista Zbigniew Lewandowski) w niczym nie osłabiły pozycji zespołu, który regularnie występował na wszystkich ważnych festiwalach jazzowych w Polsce (Jazz Jamboree, Jazz nad Odrą), jak i za granicą (Norymberga, Berlin Zachodni, Leverkusen, Hamburg, Paryż, Getxo, Bruksela, Haga, Konsberg, Helsinki, Praha, Bratysława, Le Mans, Debreczyn). Koncertowali w USA i Kanadzie, co w tamtych latach nie było wcale takie proste. Zagrali też dwie duże trasy po Związku Radzieckim. Nagrali 9 płyt, w tym dwie na Zachodzie. W latach 80-tych zarówno zespół jak i tworzący go muzycy w cuglach wygrywali plebiscyty „Jazz Forum”. Popularność, jaką cieszyli się w tym czasie porównywalna była ze statusem polskich gwiazd rocka w okresie prosperity, a i dzisiaj reakcja publiczności niejednokrotnie przekracza normy przyjęte w naszym kraju dla koncertów jazzowych.

KRZESIMIR DĘBSKI
Skrzypek, kompozytor, aranżer i dyrygent. Absolwent PWSM w Poznaniu. Laureat I nagrody Światowego Konkursu Jazzowego w Hoeillart (Belgia, 1983) oraz Nagrody Wyspiańskiego (1985). Wielokrotnie zdobywał tytuł „Najlepszego Skrzypka, Kompozytora i Aranżera Roku”. W roku 1985 znalazł się w dziesiątce najlepszych skrzypków jazzowych w ankiecie ”Down Beat”. Uczestniczył w festiwalach w Reno (USA), Paryżu, Norymberdze, Helsinkach, Montrealu, Konsbergu, Hadze oraz w String Summit w Baden Baden. Współpracował z wieloma muzykami światowej sławy, m.in. Tony Kalatos, Charles Tolliver, John Blake i Diddier Lockwood. Nagrał kilkanaście autorskich płyt. Prowadził STRING CONNECTION i Di Rock Cimablisten. Od roku ‘88 koncentruje się na pracy kompozytora i aranżera. Ma na koncie ponad 60 utworów m. in.: operę, 2 symfonie, 4 oratoria, 11 koncertów i dziesiątki przebojów. Jest laureatem konkursów kompozytorskich, m.in. Kanadyjskiej Akademii Filmowej. Skomponował muzykę do kilkudziesięciu filmów i seriali telewizyjnych (Kingsiz, Stara Baśń, Na dobre i na złe). W USA film ”Maszyna Zmian” z jego muzyką był nominowany do Emmy Award ’98. W roku 2000 otrzymał „Fryderyka” (Kompozytor Roku) oraz ”Philip Award” Międzynarodowej Akademii Filmowej za muzykę do ”Ogniem i mieczem” a w 2001 nagrodę za muzykę do ”W pustyni i w puszczy” na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Pyros (Grecja). Prowadził koncerty m.in. takich gwiazd, jak: Jose Carreras, Nigel Kennedy, Adam Makowicz, Jean Luc Ponty, Mark O’Connor, Jose Cura. Obecnie, na zlecenie producenta z USA pracuje nad muzyką do niemych filmów Charlie Chaplina.

ANDRZEJ OLEJNICZAK
Multiinstrumentalista i kompozytor należący do wąskiego grona polskich jazzmanów, którzy zrobili europejską karierę. Od lat uważany jest za najlepszego saksofonistę jazzowego Hiszpanii. Muzyczną edukację pobierał w klasie fortepianu, klarnetu i saksofonu. W 1975 roku zdobył główną nagrodę na Festiwalu Improwizacji Jazzowej w Katowicach, a w rok później na festiwalu Jazz Nad Odrą’76. Przez kolejne lata grał w Extra Ball (1976-78), a następnie prowadził Sun Ship (1978-80). Później grał w zespole Kazimierza Jonkisza, w Swing Session i Orkiestrze Jazzowej PR by w roku ‘82 trafić do STRING CONNECTION. Od 1984 roku mieszka w Hiszpanii. Lista muzyków z którymi tam nagrywa jest imponująca – Tete Montoliu, Gerry Mulligan, Kenny Drew, NHO Pedersen, Alvin Queen, Alan Skidmore, Inaki Salvador, Horace Parlan, Jimmy Owens, Oliver Jackson, J.C. Perez, i wielu innych. W dorobku ma ponad 30 płyt, z których album „Catch” został w Hiszpanii jazzową płytę roku 1994.

JANUSZ SKOWRON
Wybitny pianista jazzowy, kompozytor i aranżer. Absolwent klasy organów w Szkole Muzycznej im. Elsnera w Warszawie. Jeszcze w trakcie nauki wystąpił z zespołem Kazimierza Jonkisza na Jazz Jamboree ’80. W 1981 roku trafił do STRING CONNECTION. W roku ‘85 pracował z grupą Free Electronic Tomasza Stańki. Od 1990 roku koncertował i nagrywał z Zbigniewem Namysłowskim a następnie od 1997 roku z Walk Away Krzysztofa Zawadzkiego. Współpracował m.in. z wybitnymi Amerykanami – Eric Marienthal, Bill Evans, Randy Becker, Dean Brown, David Gilmor. Nagrywał m.in. z Marylą Rodowicz, Hanną Banaszak, Łucją Prus, Majką Jeżowską, Ewą Bem, Grażyną Łobaszewską, Anną Serafińską, Justyną Steczkowską, Zbigniewem Jaremką, Maciejem Strzelczykiem.

KRZYSZTOF ŚCIERAŃSKI
Jeden z najlepszych gitarzystów basowych Europy, który będąc samoukiem, w wieku 22 lat debiutował w słynnej grupie Laboratorium. Nagrał z nią 5 płyt i zjeździł pół świata (1976-80). Grał w zespołach Air Condition Zbigniewa Namysłowskiego (1980-82) i STRING CONNECTION (1981-86), by od polowy lat 80-tych realizować solowe i zespołowe projekty autorskie. Pracował z artystami o najróżniejszych upodobaniach muzycznych – Ewa Bem, Tomasz Stańko, Marek Grechuta, John Porter, Bernard Maseli, Marek Napiórkowski, Zbigniew Jakubek, Marek Raduli czy grupy Republika i Wilki. Ostatnio gra regularnie z legendarną grupą Krzak.

KRZYSZTOF PRZYBYŁOWICZ
Jeden z najwszechstronniejszych perkusistów naszego kraju. Absolwent PWSM w Poznaniu gdzie dzisiaj wykłada. Debiutował w grupie Warsztat (1975-77) po czym przez wiele lat grał w STRING CONNECTION. Nagrywał z całą plejadą wybitnych artystów jazzowych i nie tylko – Zbigniew Namysłowski, Henryk Miśkiewicz, Maciej Sikała, Sławomir Kulpowicz, Michał Urbaniak, Martyna Jakubowicz, Zbigniew Jaremko oraz grupami Sami Swoi, Alex Band, In-Formation, Dżem, Orkiestra PR i TV. Realizował wspólne projekty z Johnem Blake’m. Zrealizował też autorski Percussion Project.

CZYTAJ WIĘCEJ

Bilety

Brak wydarzeń

Brak wydarzeń

Recenzje

Absolutna rewelacja. Powrót roku.
Zorganizowane znakomicie Klimatyzacja. Muzyka już trochę się zesrarzała, ale zapewniła powrót do przeszłości. Profesjonalizm pozostał.
Dinozaury ze String Connection się nie starzeją. Grają z werwą i fantazją. Dobry, solidny kawał jazzu.
Koncert genialny , film super
Dla mnie skala oceny jest za mała. Koncert świetny - a to wcale nie najprostszy jazz. Muzycy z radością grali, a Krzesimir Dębski do tego zabawiał publiczność anegdotami, inteligentnie i sympatycznie. Organizacja - ok., mam oczywiście zastrzeżenia do spóźnienia - taki wieczór na luzie, rozumiem.Pewnie się "czepiam", ale to taka nasza narodowa ozdoba, której nie lubię! I jeszcze obiecana sprzedaż płyt. Nie doczekałam się. Pewnie zespołowi aż tak nie zależało na tym, a chciałam mieć płytę z autografem. Jak się człowiek jeszcze doczołga na koncert po pracy w upalny dzień ... Dom Kultury - piękny i funkcjonalny. Sala znakomita - widownia stroma, klimatyzacja, akustyka.... bar ... I jeszcze film o polskim jazzie - zrobiony nowocześnie. Już mam chrapkę na kolejne odcinki!! PODZIĘKOWANIA składam z serca.

Polecane