Kupuj taniej bilety w aplikacji mobilnej biletyna.pl - bez opłaty serwisowej

* promocja trwa do 31-03-2023

koncert Marcin Styczeń

Marcin Styczeń i Helena Adwent: Golgota Jasnogórska

koncert Marcin Styczeń

Marcin Styczeń i Helena Adwent: Golgota Jasnogórska

Marcin Styczeń i Helena Adwent: Golgota Jasnogórska - koncert
Dodaj do ulubionych
Ulubione

„Golgota Jasnogórska” to koncert złożony z tekstów wielkiego poety Ernesta Brylla z muzyką i w wykonaniu Marcina Stycznia i Heleny Adwent. Niezwykła propozycja na czas Wielkiego Postu.
Wszystko zaczęło się od obrazów pasyjnych Jerzego Dudy-Gracza, na podstawie których Ernest Bryll napisał swój poemat. Artyści spotkali się w niecodziennych okolicznościach. Obydwaj byli operowani na serce przez prof. Bochenka w Ochojcu w 1999 roku. Po udanej operacji Duda-Gracz postanowił stworzyć „Golgotę Jasnogórską” i jako wotum dziękczynne ofiarować ją oo. paulinom na Jasnej Górze. Poprosił Ernesta Brylla, aby ten stworzył wiersze do tych obrazów, które miały być swego rodzaju poetyckim uzupełnieniem dzieła malarskiego. Tak też się stało. O ile obrazy Dudy- Gracza odwołują się do trudnej historii Polski, do naszych narodowych przywar i słabości, o tyle Bryll jest bardziej osobisty, pisze o Golgocie, która jest tuż obok nas i w nas.
„Golgota Jasnogórska” składa się z 18. stacji, obejmuje także zmartwychwstanie i wniebowstąpienie Jezusa. Cztery stacje są recytowane, czternaście stacji śpiewanych przez Marcina Stycznia i Helenę Adwent tylko z akompaniamentem gitary. Ta surowa, ascetyczna forma powoduje, że teksty jeszcze mocniej nas uderzają i nie możemy przejść obok nich obojętnie. Do tej pory w Polsce odbyło się kilkadziesiąt koncertów „Golgoty Jasnogórskiej”. Wśród nich jeden wyjątkowy, wielkopiątkowy koncert w 2012 roku na Jasnej Górze w Kaplicy Matki Boskiej Częstochowskiej na specjalne zaproszenie oo. paulinów. W lutym 2013 roku nakładem Edycji Świętego Pawła ukazała się płyta „Golgota Jasnogórska”, która otrzymała nagrodę Feniksa w kategorii – muzyka chrześcijańska.

CZYTAJ WIĘCEJ

Bilety

31.03.2023, 19:30 Lubartowska 77
 KUP BILET

Brak wydarzeń w: Lublin

Kup voucher na dowolne wydarzenie

Podaruj bliskim niezapomniane emocje

50,00 zł
100,00 zł
200,00 zł

Klikając w przycisk wybierasz voucher wartościowy wielokrotnego użycia ważny 48 miesięcy

Recenzje i opinie: Marcin Styczeń i Helena Adwent: Golgota Jasnogórska

Brak recenzji

Polecane z kategorii koncert