Kupuj taniej bilety w aplikacji mobilnej biletyna.pl - bez opłaty serwisowej

* promocja trwa do 31-12-2023

koncert

Marcin Wasilewski Trio

koncert

Marcin Wasilewski Trio

Marcin Wasilewski Trio - koncert

 Bilety
Dodaj do ulubionych
Ulubione

Marcin Wasilewski Trio łączy wielką jazzową tradycję i nowoczesność, w kluczowej dla współczesnego jazzu i także ogromnie wymagającej formule fortepianowego trio, a jednocześnie potrafi znaleźć w jej obrębie swój własny rozpoznawalny głos.

To także jeden z najbardziej konsekwentnie rozwijających się zespołów polskiej sceny, otwarty na inspiracje otaczającą ich muzyką i przekuwający je we własny język muzycznej wypowiedzi. Uznawana jest za jedną z najwybitniejszych i unikatowych formacji jazzowych swojego pokolenia, cieszy się uznaniem zarówno na scenie krajowej, jak i zagranicznej.

W 2014 roku zespół obchodzi 20 rocznicę istnienia w niezmienionym składzie. Jego historia sięga jednak 1990 roku. Wówczas powstała formacja Simple Acoustic Trio złożona z uczniów liceum muzycznego w Koszalinie. Na scenie zadebiutowali rok później. Niemal od samego początku zespół zaznaczał swoją obecność na scenie zbierając najbardziej prestiżowe nagrody zarówno w Polsce jak i za jej granicami. W 1994 roku do składu dołączył jako ostatni, perkusista Michał Miśkiewicz, syn słynnego jazzowego saksofonisty Henryka Miśkiewicza. Od tego momentu formacja działa jako kompletny band niepoddający się żadnym personalnym zawirowaniom.

W 1996 roku Simple Acoustic Trio miało już na swoim koncie pierwszą płytę autorską (do dziś wydali ich siedem). Na sklepowe półki nakładem krakowskiej firmy Gowi Records trafiła w 1995 roku płyta "Komeda" i stała się jednym z najgłośniej komentowanych debiutów tamtych lat. Album w całości wypełniony był kompozycjami pióra ojca polskiego jazzu Krzysztofa Komedy. Zarówno krytyka, jak i publiczność dostrzegła w młodej grupie już nie interpretatorów historycznego dorobku polskiego jazzu, ale także jej twórczych kontynuatorów i upatrywać zaczęła w zespole jednej z największych nadziei polskiego jazzu. Wkrótce też muzyką grupy zainteresował się sam Tomasz Stańko. W końcu lat 90. poszukiwał dla siebie kolejnego kwartetowego składu, który tak jak kiedyś grupa z Bobo Stensonem - fortepian, Andersem Jorminem - kontrabas i legendą brytyjskiej sceny Tonym Oxleyem w pełni oddawałby jego artystyczne zamiary. Spotkanie z Tomaszem Stańką było punktem zwrotnym w karierze tria. W jednym z wywiadów słynny trębacz tak komplementował młodszych kolegów: "W całej historii polskiego jazzu nie było takiej grupy jak oni".

Współpraca z Tomaszem Stańką formalnie rozpoczęła się na przełomie 1999 i 2000 roku, poprzedzały ją jednak okazjonalne muzyczne spotkania Stańki i Wasilewskiego na scenie, jak wspólny koncert podczas Jazz Jamboree 98, kiedy to trębacz wystąpił z gościem specjalnym Johnem Surmanem czy krótkie zastępstwo Wasilewskiego za Bobo Stensona w zespole Stańki stworzonym z okazji nagrania słynnej płyty "Litania". Wkrótce jednak i Marcin Wasilewski i pozostali muzycy Simple Acoustic Trio stali się regularnymi współpracownikami najsłynniejszego polskiego jazzmana. Razem stworzyli nienagannie działający tzw. working band, a Stańko poprowadził, wciąż bardzo młodych muzyków, wprost do jednej z najważniejszych na świecie oficyn wydawniczych, monachijskiej ECM. Wspólnie ze Stańką nagrali dla niej trzy płyty "Soul Of Things" (2002), "Suspended Night" (2004) i "Lontano" (2006). Trzykrotnie też odbyli tournee po Stanach Zjednoczonych, grając na najbardziej prestiżowych scenach USA, m.in. "Blues Alley" w Waszyngtonie, Merkin Hall oraz "Birdland" w Nowym Jorku, San Francisco Jazz Festiwal oraz Earshot Jazz Festiwal w Seattle. Marcin Wasilewski, Sławomir Kurkiewicz i Michał Miśkiewicz są najdłużej grającymi z trębaczem muzykami w całej jego artystycznej karierze.

Z czasem o nazwie Simple Acoustic Trio robiło się coraz ciszej, niemniej kariera jej członków nabierać zaczęła coraz większego impetu. Ostatnią płytę pod starą nazwą nagrali w maju 2000 roku. Album zatytułowany był "Habanera" i wydała go inna krakowska oficyna wydawnicza Not Two Records. Jako samodzielnie działająca grupa powrócili na scenę dopiero pięć lat później, ale za to w prawdziwie wielkim stylu, albumem "Trio" wydanym, podobnie jak sesje kwartetu Tomasza Stańki, przez słynną ECM Records Dzisiaj z wielkim powodzeniem i niezaprzeczalnymi sukcesami działają już pod nazwą Marcin Wasilewski Trio. W dalszym ciągu też nagrywają pod okiem Manferda EIchera i mają na swoim koncie dwie płyty "January" (2008) oraz i "Faithfull" (2011). Była to pierwsza płyta, na wydanie której ECM udzieliła licencji wydawniczej swojemu oficjalnemu dystrybutorowi w Polsce. Album okazał się sukcesem zarówno pod względem artystycznym, jak i komercyjnym. Zebrał znakomite recenzje krytyków muzycznych, został entuzjastycznie przyjęty przez publiczność podczas koncertów w Polsce i za granicą. W końcu też zdobył status podwójnie platynowej płyty.

Od chwili powstania grupa zaznaczyła swoją pozycję ogromną ilością nagród w tym laurów polskiej akademii muzycznej Fryderyk. W 2010 roku trio Wasilewskiego zwyciężyło w dorocznej ankiecie czytelników magazynu Jazz Forum jako najlepsza formacja akustyczna w Polsce, zdobywając niemal dwa razy tyle głosów co kwintet Tomasza Stańki. To wynik znamienny, gdyż jeszcze trzy lata wcześniej trio Wasilewskiego stanowiło część kwartetu Tomasza Stańki.

W toku swej 20 letniej aktywności scenicznej muzycy tria zarówno jako zespół, jak i oddzielnie współpracowali z całą plejadą jazzowych znakomitości zarówno sceny polskiej z Tomaszem Szukalskim, Piotrem Wojtasikiem, Michałem Urbaniakiem, Januszem Muniakiem oraz Henrykiem Miśkiewiczem na czele. Mili również okazję współpracować z gwiazdami areny międzynarodowej. Wielokrotnie zapraszani byli do udziału w międzynarodowych projektach występując u boku takich gwiazd światowego jazzu jak Dino Saluzzi, Palle Danielson, Jon Christensen, Arild Andersen, Bernt Rosengren, John Surman, Bobo Stenson, Manu Katche, Gianluigi Trovesi, czy Jan Garbarek, Arthur Blythe i Joe Lovano.

Autor: Maciej Karłowski, marzec 2013

CZYTAJ WIĘCEJ

Bilety

Brak wydarzeń

Brak wydarzeń

Podaruj bliskim niezapomniane emocje!

Kup voucher

Recenzje i opinie: Marcin Wasilewski Trio


Jak działają recenzje?
Absolutnie genialny koncert.
Homo_Faber 11.09.2023 09:17
Super udany, cala Trojka dala z siebie 100%. Nie moge doczekac sie kolejnego koncertu.
Jacek 10.09.2023 11:26
Rewelacja
E. 20.11.2022 21:03
Przepiękny występ. Połączenie ogromnego talentu ze zwykłą serdecznością muzyków, daje słuchaczowi poczucie bycia w sobotni wieczór w najlepszym z możliwych miejsc :-). Balsam dla duszy i ciała.
Karolina 20.11.2022 19:54
świetny koncert, Wasiiewski Trio to muzyka na światowym poziomie
Aneta 20.11.2022 17:26
Wspaniały koncert! Po raz kolejny zachwyciła nas gra Artystów, na pewno wrócimy!
słoneczko.pl 20.11.2022 14:44
Marcin Wasilewski Trio... Światowej sławy Artyści na małej scenie w Przeźmierowie... Niemożliwe? A jednak ! Niespotykanie niesamowite muzyczne spotkanie. Dziękuję Artystom i Organizatorom! I cena biletu powala ! 49 pln za taki mega koncert to jak za darmo.
Maciej 20.11.2022 13:46
DObra akustyka sali. Bardzo dobra muzyka, a muzycy w doskonałej formie.
Maciej 20.11.2022 12:32
Wspaniały występ we wspaniałym miejscu. Chętnie wrócę
zs 20.11.2022 10:08
Najwyższy światowy poziom artystyczny Marcin Wasilewski Trio. W Polsce są aktualnie najlepsi. Bardzo dobre, wręcz doskonałe nagłośnienie sali z bardzo dobrą akustyką wnętrza. Miła obsługa organizatora. Brawo!
Arek N 20.11.2022 10:02
Znakomity koncert. Bardzo dobra organizacja. Świetne nagłośnienie. Uczta muzyczna przy takim Trio 😊
Ala 20.11.2022 09:46
Wspaniała muzyczna uczta 👌
Ewa i Arek 20.11.2022 09:11
Zarówno muzyka jak i organizacja na bardzo satysfakcjonującym poziomie. Chętnie posłucham jeszcze raz zespołu Pana Wasilewskiego. Również chętnie będę śledził co dzieje się w CK w Przeźmierowo.
Rafał 20.11.2022 08:38
Uczta…
15.11.2021 08:50
Marcin Wasilewski Trio & Joe Lovano - Arctic Riff Tour 2021
Katowice, 13.11.2021
Sala koncertowa Akademii Muzycznej
Muzycznie uczta na najwyższym poziomie. Lekki dyskomfort powodowały problemy ze skanowaniem biletów przed wejściem. Skanery kodów paskowych nie działały poprawnie co spowodowało kolejkę przy wejściu i lekkie opóźnienie koncertu. Poza tym uwaga natury ogólnej. Jazz to muzyka , która powinno się promować i upowszechniać. Nie budować streoptyu, że to muzyka trudna albo muzyka skomplikowana. Jazz jest muzyka uniwersalna głęboka i fantastycznie piękna. Troche mi było przykre , że w mateczniku tj. AMK na koncert jej absolwentow nie było pełnej sali
Marcin 14.11.2021 12:58
Marcin Wasilewski Trio & Joe Lovano - Arctic Riff Tour 2021
Katowice, 13.11.2021
Sala koncertowa Akademii Muzycznej
fantastyczny, zapierający dech w piersiach i powodujący ciarki na całym ciele występ
Ania 13.11.2021 15:04
Marcin Wasilewski Trio & Joe Lovano - Arctic Riff Tour 2021
Gdańsk, 11.11.2021
Polska Filharmonia Bałtycka
znakomity koncert
Andrzej 13.11.2021 11:19
Marcin Wasilewski Trio & Joe Lovano - Arctic Riff Tour 2021
Kraków, 12.11.2021
ICE Kraków Congress Centre - sala teatralna
podrygujacy wraz z kilkoma sasiednimi fotelami -z miejsca 14, 4, rzad, u uniemożliwił wsluchanie się w interpretację gry muzyków.. przykre, niektórzy mylą koncerty ze stadionami sportowymi
byw 13.11.2021 09:31
Marcin Wasilewski Trio & Joe Lovano - Arctic Riff Tour 2021
Kraków, 12.11.2021
ICE Kraków Congress Centre - sala teatralna
Poziom muzyczny i wykonanie zgodne z oczekiwaniami, choć trochę było widać, że artyści są już zmęczeni długą trasą. Tym niemniej gorąco polecam.
A 12.11.2021 11:21
Marcin Wasilewski Trio & Joe Lovano - Arctic Riff Tour 2021
Poznań, 09.11.2021
Aula Artis - Collegium Da Vinci
To trio zawsze dostarcza mi nadkomplet wrażeń. Z Joe Lovano też brzmieli świetnie. Nie będę wypisywał recenzji, musiałbym wspomnieć 2 innych saksofonistów, z którymi ich słyszałem - Charles Lloyda (fantastyczny koncert) i Joakima Mildera (fantastyczny koncert, choć saksofon z mniejszą inwencją). Niestety, tej dobrej opinii nie mogę odnieść do akustyki Aula Artis. Perkusja odbijała mi się od przeciwległej ściany, a fortepian w wyższych rejestrach momentami drażnił. Byłem na mnóstwie ich koncertów i zapewne jeszcze będę, ale raczej w innych salach koncertowych.
Piotr 10.11.2021 13:23
Marcin Wasilewski Trio & Joe Lovano - Arctic Riff Tour 2021
Poznań, 09.11.2021
Aula Artis - Collegium Da Vinci
Świetny występ - z całego serca polecam. Organizacyjnie - pozostaje niesmak, kupiłem bilety celowo w pierwszym rzędzie, zgodnie z planem sali - nic nas miało nie dzielic od artystów. Na miejscu okazało się, ze organizator dostawił przed nasz rząd dodatkowy nazywajac go…A1 mimo, że były jeszcze miejsca w innych rzędach. To nie fair, nie zgodne z oferta.
SJ 10.11.2021 08:44
Marcin Wasilewski Trio & Joe Lovano - Arctic Riff Tour 2021
Poznań, 09.11.2021
Aula Artis - Collegium Da Vinci
Wspaniały koncert, na który warto było się wybrać!
Agata 19.12.2019 10:52
25.lat Marcin Wasilewski Trio - Trasa Jubileuszowa
Wrocław, 13.12.2019
Impart
Koncert super, świetna atmosfera. Jest też duży minus dla Biletyny, miałem problem z dostaniem się na koncert, sprawdzając mój bilet obsługa stwierdziła że jest z nim kłopot zresztą nie tylko z moim bo jeszcze kilka osób miało problem. Zostałem w końcu wpuszczony, okazało się że moje miejsce jest zajęte przez osobę, która też ma bilet na to miejsce. Na szczęście były inne wolne miejsca więc koncert udało się obejrzeć, były też osoby , które kupiły bilety na miejsca , których fizycznie nie ma. Trochę to pachnie skandalem, ciekawe jakby się sytuacja rozwinęła gdyby wszystkie miejsca były zajęte.
jarokar68 17.12.2019 18:21
Muzyka Marcina Wasilewskiego najwyższej próby, dodatkowo kompozycje Tomasza Stańko, Hancoka i Komedy były ucztą dla mnie i pozostałych słuchaczy. Drobny mankament to zbyt wyeksponowana perkusja i trochę schowany kontrabas. Ale i tak ucztą smakowita.
gromar51 17.12.2019 16:30
duza kultura dzwieku . dobre zgranie z basistą . super wstepy do utworów
17.12.2019 10:14
Fantastycznie!!!
JK 17.12.2019 08:30
Świetni muzycy, super sala koncertowa,..., nie przypadkowi słuchacze , zorganizowany dostęp do muzyków po koncercie i.... SUKCES MUROWANY !
Gregory 16.12.2019 08:58
25.lat Marcin Wasilewski Trio - Trasa Jubileuszowa
Gdańsk, 15.12.2019
Polska Filharmonia Bałtycka
Rewelacyjny występ! Mistrzostwo świata.
Elka 13.12.2019 15:09
25.lat Marcin Wasilewski Trio - Trasa Jubileuszowa
Toruń, 11.12.2019
OD NOWA Sala Kinowo - Teatralna
Fantastyczny koncert. Wyśmienity zespół, doskonałe nagłośnienie i oświetlenie. 150% satysfakcji.
Agnieszka 13.12.2019 12:00
25.lat Marcin Wasilewski Trio - Trasa Jubileuszowa
Poznań, 12.12.2019
Centrum Kultury Zamek
Uczestniczyłam po raz trzeci w koncercie M. Wasilewskiego i za każdym razem oceniam trio bardzo wysoko. Znakomite wykonanie, ogromna kultura i zabawa instrumentem. Polecam wszystkim miłośnikom jazzu.
Albertyna 12.12.2019 10:24
25.lat Marcin Wasilewski Trio - Trasa Jubileuszowa
Toruń, 11.12.2019
OD NOWA Sala Kinowo - Teatralna
WIĘCEJ
ZWIŃ

Polecane z kategorii koncert