koncert
25.lat Marcin Wasilewski Trio - Trasa Jubileuszowa

koncert

25.lat Marcin Wasilewski Trio - Trasa Jubileuszowa

25.lat Marcin Wasilewski Trio - Trasa Jubileuszowa - Bilety na koncert

25.lat Marcin Wasilewski Trio - Trasa Jubileuszowa - Olsztyn Warmińsko - Mazurska Filharmonia im. F. Nowowiejskiego | Kupuj Bilety Online

Marcin Wasilewski Trio to najsłynniejsze na świecie polskie trio jazzowe, założone przez wybitnego pianistę i kompozytora Marcina Wasielewskiego oraz basistę Sławomira Kurkiewicza. Muzycy od wielu lat są ambasadorami polskiej kultury na świecie.

Laureaci licznych nagród, zdobywcy największej liczby Fryderyków w kategorii jazz - nagród Polskiego Przemysłu Muzycznego, sam Marcin Wasilewski zgromadził na swoim koncie aż 9 statuetek. Mogą się poszczycić współpracą z niemal wszystkimi czołowymi postaciami polskiego i światowego jazzu, jako Trio Charles Lloyd, Joe Lovano, Nils Petter Molvaer, czy osobno Branford Marsalis, Jan Garbarek, Manu Katche, Al Foster i wielu innych. To oni przez prawie 20 lat współtworzyli na scenie legendarny Kwartet Tomasza Stańko oraz nagrali z nim albumy: Soul of Things, Suspended Night czy Lontano. Do dziś są najdłużej współpracującym polskim artystą z uznawaną za jedną z najważniejszych wytwórni jazzowych na świecie ECM Records.

W 2019 roku zespół obchodzi 25 rocznicę istnienia w niezmienionym składzie: Marcin Wasilewski fortepian, Sławomir Kurkiewicz kontrabas, Michał Miśkiewicz perkusja. Jego historia sięga jednak 1990 roku. Wówczas powstała formacja Simple Acoustic Trio. W 1993 roku do składu dołączył jako ostatni, perkusista Michał Miśkiewicz, syn słynnego jazzowego saksofonisty Henryka Miśkiewicza. Od tego momentu formacja działa jako kompletny band niepoddający się żadnym personalnym zawirowaniom. Na swoim koncie maja 9 płyt, w tym nagrodzony w tym roku Fryderykiem album Live w kategorii Jazzowy Album Roku.

Jubileusz Marcin Wasilewski Trio zbiega się z również z obchodami 50-lecia jednej z najważniejszych wytwórni płytowych na świecie – ECM Records, macierzystej wytwórni, dla której Trio nagrało już 5 płyt, wcześniej występując na 3 albumach nieodżałowanego Tomasza Stańko w jego Kwartecie.

Druga znacząca rocznica to 50 rocznica śmierci Krzysztofa Komedy, przypadająca również na ten rok. To właśnie muzycy Marcin Wasilewski Trio (pod pierwotną Simple Acoustic Trio) jako pierwsi od śmierci Komedy sięgnęli po jego muzykę na swojej debiutanckiej płycie Komeda, który stał się jednym z najgłośniej komentowanych debiutów tamtych lat.

W ramach jubileuszu, w grudniu 2019, odbędzie się ogólnopolska trasa koncertowa. Podczas koncertów Trio zaprezentuje różne oblicza swojej twórczości, oddając hołd swoim wielkim mistrzom i mentorom: Krzysztofowi Komedzie oraz niedawno zmarłemu Tomaszowi Stańko.

"W CAŁEJ HISTORII POLSKIEGO JAZZU NIE BYŁO TAKIEJ GRUPY JAK ONI"
TOMASZ STAŃKO

CZYTAJ WIĘCEJ

Bilety

 KUP BILET

Brak wydarzeń w: Olsztyn

Recenzje

piękna muzyka, wyjątkowy koncert
Wspaniały koncert, muzycy na światowym poziomie i lubiący to, co robią. Szkoda , ze tak rzadko można Ich wysłuchać na żywo...
świetny koncert !
Kielecki koncert MWT jest dobitnym przykładem jak nieprzemyślane decyzje mogą zniszczyć piękno odbioru sztuki. Prawdopodobnie przez decyzję kieleckiej filharmonii koncert przeniesiono do sali kameralnej. Sala kameralna to pomieszczenie całościowo wyłożone jasnym drewnem , z pewnością nadające się do wystąpień publicznych ale nie na ekspresyjne koncerty jazzowe. Przez większą cześć koncertu słychać było głównie perkusję, która skutecznie zagłuszała grę pozostałych muzyków. Nic nie zrobiono sobie z tego, że kupując bilet (każdy za 120 zł) wybrałem dla mnie najlepsze miejsca (blisko sceny w środkowej części widowni). Na sali kameralnej siedziałem na skraju widowni. Moja konkluzja - jestem zażenowany!
Przy pierwszym utworze dochodziłem do siebie (dotarliśmy w ostatniej chwili). Później syciłem tylko swoje zmysły, zachwycając się wirtuozerią muzyków i niepowtarzalnym kolorytem jazzu w ich wykonaniu.

PROMOCJA DNIA

-25%

Lwówek Śląski
14.12.2019 16:00

bilety od 55,00 zł

KUP BILET

Polecane

Olsztyn inne wydarzenia