koncert

Moc Klasyki - Planety

koncert

Moc Klasyki - Planety

Moc Klasyki - Planety - Bilety na koncert

Usłyszeć Wszechświat - czyli kosmiczne widowisko w nowoczesnym budynku Focus

Już 2 grudnia w budynku Focus w Warszawie 170 artystów Polskiej Orkiestry Radiowej, Chóru Akademickiego Uniwersytetu Warszawskiego, Chóru Wydziału Fizyki Uniwersytetu Warszawskiego, Chóru Tibi Domine i Zespołu Wokalistyki Chóralnej UMFC pod dyrekcją Michała Klauzy wykona suitę „Planety” Gustawa Holsta oraz fragmenty poematu symfonicznego Ryszarda Straussa „Tako rzecze Zaratustra”. Koncert będzie ilustrowany multimedialnym pokazem animacji i fotografii kosmosu na ekranie kinowym. Wydarzenie będzie drugą odsłoną cyklu koncertów „Moc Klasyki”.

W trakcie koncertu przy dźwiękach suity „Planety” Gustawa Holsta publiczność wyruszy w muzyczną podróż ku kresom Wszechświata odwiedzając po drodze wszystkie planety Układu Słonecznego. Narrację w trakcie koncertu poprowadzą znani popularyzatorzy astronomii z Torunia: Jerzy Rafalski i Piotr Majewski. W kulisy powstania muzyki wprowadzi Magda Miśka-Jackowska.

Przełomowe dzieło w karierze Gustawa Holsta zostało przyjęte z ogromnym entuzjazmem i stało się największym sukcesem kompozytora. „Planety” są jednym z najczęściej grywanych utworów brytyjskich, a swojemu autorowi zapewniły sławę i trwałe miejsce w historii muzyki. Suita Gustawa Holsta to przykład niezwykłego mariażu muzyki, astronomii i astrologii, którymi kompozytor zainteresował się na początku XX wieku. Trwające około 50 minut dzieło na orkiestrę symfoniczną i chór żeński składa się z siedmiu autonomicznych części: Mars, Wenus, Merkury, Jowisz, Saturn, Uran i Neptun opisujących planety oraz nawiązujących do ich znaczenia w astrologii. Pojawiający się w finale chór imituje głosy aniołów śpiewających w odległym, niebiańskim empireum Boga, których echo zatraca się powoli w nieskończoności Wszechświata.

Wspaniałą podróż w świat muzyki klasycznej i w głąb niezbadanych obszarów kosmosu rozpocznie słynny fragment z poematu symfonicznego „Tako rzecze Zaratustra” Ryszarda Straussa, dziś znany powszechnie jako motyw otwierający film Stanleya Kubricka „2001: Odyseja Kosmiczna”. Jego przyprawiające o dreszcze pierwsze dźwięki obrazują harmonię i bezkres kosmosu.

Zapraszamy do przeżycia międzyplanetarnej wędrówki, w trakcie której piękno muzyki klasycznej połączy się z urokiem nowoczesnej architektury biurowca Focus i z refleksją nad ogromem Wszechświata.

CZYTAJ WIĘCEJ

Bilety

Brak wydarzeń

Brak wydarzeń

Recenzje Moc Klasyki - Planety

Wszystko byłoby idealne, gdyby nie np. brak nagłośnienia, które ratowałoby instrumenty dęte blaszane przed zniknięciem w smyczkowych: często np. sygnały trąbek były zagłuszone i słychać było jedynie ostatni[e] dźwięk[i] tychże motywów;
Niezapomniany wieczór.........z fantastyczna Orkiestrą Radiową i nieziemskim Chórem UW, Tibi Domine, UW i Zespołem Wokalistyki Chóralnej.............w niekonwencjonalnym wnętrzu..............gdzie słowo wprowadzające miało dwóch fizyków a pokaz planet z ich satelitami wyświetlano na telebimie..........no trudno przejść obojętnie......... jestem zachwycona ...........Agnieszka
Jestem bardzo szczęślwa, ze mogłam wziąć udział w tym magicznym wydarzeniu. Dziękuję za cudowne dżwięki,słowa... To był prawdziwy balsam dla duszy, uszu i oczu !

Polecane z kategorii koncert