koncert

NAHORNY TRIO HOPE

koncert

NAHORNY TRIO HOPE

NAHORNY TRIO HOPE - Bilety na koncert

NAHORNY TRIO HOPE

Włodzimierz Nahorny - fortepian
Mariusz Bogdanowicz - kontrabas
Piotr Biskupski - perkusja

W programie koncertu znajdą się kompozycje Włodzimierza Nahornego pochodzące
z najnowszej płyty Nahorny Trio HOPE. Nie mająca sobie równej twórczość lidera również
i tu lśni oryginalnością. Tytułowa Nadzieja smutnego serca inspirowana jest pieśnią Jana Kochanowskiego. Heroes to utwór napisany na rocznicę powstania warszawskiego.
W naszej historii swe źródło mają również: Jews (powstanie w getcie warszawskim)
oraz I’ll Remember December (wprowadzenie stanu wojennego). Kurpie, z kolei, to opracowanie trzech melodii ludowych (Macie dziadku grosik, Jakem jechał tyś na ganku stojała, Mamo moja mamo). Kocham O’Keeffe pochodzi ze spektaklu teatralnego w reżyserii Krzysztofa Kolbergera.

Kolejna odsłona twórczości Włodzimierza Nahornego wykracza poza kanon tria jazzowego. Utwory nierzadko mają rozbudowane formy, a ich stylistyka łączy jazz ze współczesną kameralistyką.

Włodzimierz Nahorny to postać nie mająca sobie równej na polskiej scenie jazzowej. Pianista, saksofonista, flecista, kompozytor i aranżer muzyki jazzowej, rozrywkowej, teatralnej i filmowej. Jest absolwentem PWSM w Sopocie. Zdobył wiele nagród na konkursach i festiwalach w Polsce i za granicą. Najważniejsze z nich to: I nagroda solistyczna i zespołowa na Jazz nad Odrą 64; II nagroda na Konkursie Młodych Muzyków Jazzowych w Wiedniu w 1966; I nagroda na Festiwalu Jazzowym w Wiedniu 1967, którą odebrał z rąk Duka Ellingtona; I nagroda na Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu kolejno w 1972 i 1973 r. Jest kompozytorem najsłynniejszej powojennej polskiej piosenki Jej Portret. Ma na swoim koncie współpracę z legendarnym gdańskim Bim-Bomem, z zespołem
A. Trzaskowskiego, A. Kurylewicza, i wreszcie z Breakoutami w okresie ich największej popularności. Jego ogromną aktywność w ostatnich latach dokumentują płyty: Ich Portret, Kolędy na cały rok, Piosenki Lwowskie, Nahorny-Szymanowski - Mity, Nahorny-Chopin - Fantazja Polska, Nahorny-Karłowicz - Koncert, Nahorny Trio Dolce far niente... i nic więcej, Śpiewnik Nahornego i najnowsza Nahorny Sextet – Chopin Genius Loci.

Jego muzyka to poezja, romantyzm, refleksja, język niedefiniowalny i nieprzewidywalny. Jest osobowością niedefiniowalną. Jego życiorys to niemal cała historia polskiego jazzu. Od samego początku kariery, od debiutu, wzbudza powszechne uznanie. Wybitny, niepowtarzalny kompozytor, jeden z pierwszych polskich multiinstrumentalistów. Jego idiom to pojęcie tak szerokie jak nieskończony jest wachlarz jego artystycznych doświadczeń. Jest człowiekiem o niespotykanej wrażliwości i skromności, jednocześnie pełnym energii
i nowatorskich koncepcji. Przez krytyków nazwany Chopinem jazzu.

CZYTAJ WIĘCEJ

Bilety

Brak wydarzeń

Brak wydarzeń

Recenzje NAHORNY TRIO HOPE

Miałam wrażenie, że publiczność jest mało zainteresowana występem, pewnie muzycy też to odczuwali. Ale starali się tego nie pokazać po sobie.
Wspaniała uczta dla ducha.

Polecane z kategorii koncert