koncert

Najpiękniejsze Piosenki Jaromíra Nohavicy śpiewa Antoni Muracki

koncert

Najpiękniejsze Piosenki Jaromíra Nohavicy śpiewa Antoni Muracki

Najpiękniejsze Piosenki Jaromíra Nohavicy śpiewa Antoni Muracki - Bilety na koncert

Najpiękniejsze Piosenki Jaromíra Nohavicy śpiewa Antoni Muracki

Zaprasza – Basia Stępniak-Wilk

Antoni Muracki - pieśniarz, poeta, kompozytor i instrumentalista; od ponad 30 lat wykonuje swoje autorskie niebanalne pieśni, próbujące wzruszać i zachwycać, rozśmieszać i zmuszać do myślenia; bogate w warstwie harmonicznej, urzekające melodyjnością - zawsze mają coś do powiedzenia słuchaczowi: o ludziach, emocjach, miłości czy relacjach z drugim człowiekiem.

Artysta ma na swoim koncie pięć 5 autorskich płyt: „Po drugiej stronie”, „Świat do składania”, „Za blisko stoisz”, „Pod czerwonym księżycem”, „Poezja już tutaj nie mieszka”. Współpracował ze znakomitościami polskiej sceny, m.in.: Andrzejem Jagodzińskim, Zbigniewem Wegehauptem, Czarkiem Konradem, Robertem Kuśmierskim, Pawłem Gusnarem, Wiesławem Wysockim, Elżbietą Wojnowską czy Bogdanem Hołownią.

Antoni Muracki jest też jest twórcą spektakli literackich i kabaretowych, brał udział w licznych programach radiowych (PR III, Radio Zet) i telewizyjnych (”Powrót bardów”), od 15 lat prowadzi własną scenę poetycko-kabaretową – „Salonik z kulturą”, organizował też szereg imprez o zasięgu międzynarodowym (m.in. Międzynarodowe Spotkania Muzyczne „Pieśni bez paszportu” poświęcone piosence czeskiej, rosyjskiej i francuskiej).

Artysta jest też uznanym tłumaczem piosenek m.in. z jęz. rosyjskiego i czeskiego. W 2016 roku Muracki odbył międzynarodowe tournée artystyczne z projektem „Ziemia Wysockiego”, gdzie śpiewał swoje tłumaczenia rosyjskiego barda. Był jedynym artystą z Polski w tym międzynarodowym przedsięwzięciu, śpiewanym w pięciu językach. Trasa koncertowa prowadziła przez Krym, do Moskwy, Mińska w Białorusi, po Pragę, Wiedeń, Brno i Bratysławę, łącznie 16 koncertów. Za granicą śpiewał też swoje ballady na wielkim festiwalu pieśni autorskiej w Białorusi Bard Rybałka. Jesienią 2016 roku odbył tournée: Berlin, Praha, Warszawa, Gdańsk, Wiedeń, Bratysława, Preszów, Mińsk Białoruski, Witebsk - z cyklem koncertów, gdzie śpiewał pieśni własne oraz przetłumaczone przez siebie, autorstwa Nohavicy, Kryla, Wysockiego, Okudżawy i Rozenbauma. Nagrał też wówczas trzy programy telewizyjne w białoruskiej telewizji. Z kolei w Brnie powstała płyta w pięciu językach pt. „Okudżawa w świecie”, gdzie Antoni Muracki śpiewa trzy pieśni mistrza po polsku, obok wykonawców z Rosji, Czech, Ukrainy, Niemiec i Białorusi. Był jedynym Polakiem, zaproszonym do tego międzynarodowego projektu.

To Antoni Muracki odkrył i jako pierwszy tłumaczył i popularyzował w Polsce twórczość Jaromíra Nohavicy. W latach 2001-2009 był również menadżerem artysty w naszym kraju. W 2008 r. powstał spektakl złożony z piosenek Nohavicy ze znakomitą obsadą polskich wykonawców, zwieńczony platynowym albumem „Świat wg Nohavicy”. W roku 2016 ukazała się płyta „Muracki śpiewa Nohavicę”, podsumowująca niejako dwudziestoletnią współpracę artystów.

To tylko fragment opowieści o pracy artystycznej Antoniego Murackiego – tłumacza, a przecież prowadzi również pracę wydawniczą, cały czas koncertuje też z recitalami piosenek autorskich i organizuje koncerty śpiewających autorów - w 2018 m.in. przygotował cykl 5. koncertów „Warszawskie Kościoły Wolności” oraz 5 plenerowych koncertów w ramach Letnich koncertów Jakubowych pod lipą”, cały czas pisze nowe piosenki...

Jaromír Nohavica (ur. 7.06.1953 w Ostrawie)

czeski bard, poeta i kompozytor, regularnie koncertujący i gromadzący na swoich recitalach wielotysięczne tłumy, interpretator piosenek Kryla, także tłumacz i wykonawca piosenek Okudżawy, Cohena i in., oraz autor czeskich przekładów librett oper Mozarta; od lat 90-tych nieustająco w czołówce najpopularniejszych czeskich piosenkarzy, ale to głównie autorskie pieśni, których napisał ponad 400, przyciągają widzów. Pierwsza płyta ukazała się w 1988 r. - Darmoděj (Darmodziej). Z kolei CD Divné století z 1996 uzyskała status platynowej płyty, ale i inne albumy artysty (ponad 20 autorskich płyt) przyjmowane były z uznaniem. W 2017 r. Prezydent Czech Miloš Zeman odznaczył Nohavicę prestiżowym Medalem Za Zasługi. Nohavica cieszy się też wielką popularnością w Polsce, gdzie często prowadzi swoje koncerty i śpiewa również po polsku i gdzie polscy artyści nagrywają jego piosenki; w 2013 r. jego utwór „Minulost” trafił na I miejsce Listy Przebojów radiowej Trójki i pozostał tam przez kilka tygodni.

Wśród piosenek Nohavicy każdy znajdzie coś dla siebie – mądre rozważania, ciepłe ballady, często nuty kabaretowe, niekiedy wręcz rubaszne. W swoich prezentacjach artysta urzeka nie tylko kunsztem słowa i głębią myśli, ale też prawdą przekazu.

"Pieśń to terapia – mówi Jaromír Nohavica. - Potrzebna, bo życie bywa trudne”.

CZYTAJ WIĘCEJ

Bilety

Brak wydarzeń

Brak wydarzeń

Recenzje Najpiękniejsze Piosenki Jaromíra Nohavicy śpiewa Antoni Muracki

Koncert wspaniały. Muracki w swoimżywiole

Polecane z kategorii koncert