koncert

Pteropetros: pióro i kamień

koncert

Pteropetros: pióro i kamień

Pteropetros: pióro i kamień - Bilety na koncert

Maciej Koczur – dyrygent
Rafał Łuc – akordeon
Lutosławski Quartet:
Bartosz Woroch – I skrzypce
Marcin Markowicz – II skrzypce
Artur Rozmysłowicz – altówka
Marcin Młodawski – wiolonczela
LutosAir Quintet:
Jan Krzeszowiec – flet
Wojciech Merena – obój
Maciej Dobosz – klarnet
Alicja Kieruzalska – fagot
Mateusz Feliński – waltornia

W programie:

  • Wolfgang Amadeusz Mozart: Kwartet „dysonansowy” C-dur KV 46
  • Cezary Duchnowski: Monada 1 na akordeon i dwoje skrzypiec
  • Paweł Hendrich: Pteropetros na akordeon, kwartet smyczkowy, kwintet dęty (2015)
  • Theodor Blumer: Kwintet dęty op. 52 (1901)


    Lutosławski Quartet Lutosławski Quartet jest złożony z wybitnych muzyków polskich. Kwartet powstał w 2007r. i działa jako zespół Narodowego Forum Muzyki we Wrocławiu. Wykonuje między innymi muzykę XX i XXI wieku, stawiając przy tym nacisk na rozpowszechnianie muzyki polskiej. Jako zespół artystów wszechstronnych i otwartych na inspiracje muzyczne repertuar współczesny łączy z dziełami muzyki klasycznej, romantycznej i jazzowej.


LutosAir Quintet LutosAir Quintet tworzą soliści NFM Filharmonii Wrocławskiej. Zespół powstał w stulecie urodzin Witolda Lutosławskiego, jest obecnie jednym z najbardziej aktywnych polskich zespołów dętych. Na zaproszenie Instytutu Polskiego w Lipsku zagrał koncert dla ponad tysiąca słuchaczy.

W wykoaniu tych dwóch zepołów, poza klasycznymi przebojami wysłuchamy utworu Pteropetros Pawła Henndricha. Opis samego kompozytora: "Tytuł utworu wywodzi się z dwóch greckich słów pterón - pióro i pétros - kamień. Słowa te mają w sposób alegoryczny określić typ brzmienia i charakter faktury kompozycji. Z jednej strony mamy ptasie pióro - symbol czegoś lekkiego, zwiewnego, charakteryzującego się poszarpanym, postrzępionym kształtem, a z drugiej strony pojawia się jego przeciwieństwo: kamień - coś ciężkiego, występującego w różnych kształtach, o różnych powierzchniach, zarówno szorstkich, chropowatych, jak i gładkich, o równych krawędziach".
Utwór ten ma na celu oddanie tytułowych cech: nieregularny, pokrzywiony, porozrywany, postrzępiony, potargany, strzępiasty, szorstki. Zawarte w tytule antynomia kształtuje przebieg formalny kompozycji, który oscyluje pomiędzy lekkością i delikatnością a ciężkością i masywnością.

Bilety: 16, 14 zł
Karnet w I strefie na 5 wybranych koncertów: 70 zł

Mecenas Radomskiej Orkiestry Kameralnej:

RADWAG

Dofinansowano z Funduszu Popierania Twórczości Stowarzyszenia Autorów ZAiKS

CZYTAJ WIĘCEJ

Bilety

Brak wydarzeń

Brak wydarzeń

Recenzje

Brak recenzji

Polecane