koncert

STRASZNY DWÓR

koncert

STRASZNY DWÓR

STRASZNY  DWÓR - koncert
Dodaj do ulubionych
Ulubione

Spektakl opery Stanisława Moniuszki

STRASZNY DWÓR

JEDYNY TAKI NIEPOWTARZALNY WIECZÓR !

Straszny Dwór należy do najczęściej wystawianych w Polsce oper. Cechuje się harmonią, wspaniałą konstrukcją grup scenicznych, subtelną a równocześnie bogatą instrumentalizacją, nowatorską melodycznością. Kompozytor pokazał kunszt budowy dzieła dramatycznego integrując tradycyjne polskie pieśni i tańce (mazurek, polonez, krakowiak).

Akcja opery dzieje się w pierwszej połowie XVIII wieku. Zbigniew i Stefan wracają do domu po skończonej służbie wojskowej. Poprzysięgają na zawsze pozostać „w bezżennym stanie” . Ale inne są zamiary ich ciotki, Pani Cześnikowej. Bracia postanawiają odwiedzić starego przyjaciela ojca – Miecznika, nie spodziewając się, że w jego dworze poznają dwie urodziwe panny Hannę i Jadwigę – córki Miecznika. Zaczynają się wahać. Tymczasem Cześnikowa, która chce ich wydać za inne niewiasty, wyrabia im złą markę u właściciela dworu, twierdząc że panicze to tchórze. Damazy, panny i Skołuba postanawiają przekonać się, czy szlachcice są faktycznie podszyci strachem. Skołuba opowiada Maciejowi historię Strasznego Dworu. Panicze nic sobie z tego nie robią, ale chcąc dotrzymać postanowienia (verbum nobile) decydują się wyjechać. Jednak podstęp arystokraty Damazego, także pretendenta do ożenku wychodzi na jaw, podobnie jak wzajemne zauroczenie młodych . Ku ogólnej radości i „pokrzepieniu serc” rzecz kończy nieoczekiwanie zabawnym wyjaśnieniem dlaczego „ten dwór strasznym się zowie”.

Dumka Jadwigi, aria z kurantem, aria Skułoby, chór prząśniczek oraz mazur z IV aktu to najsłynniejsze fragmenty tej na wskroś polskiej opery.

Opera Śląska słynie z realizacji przedstawień operowych i operetkowych poza siedzibą, zarówno w kraju jak i za granicą. Ma ogromne doświadczenie w przygotowywaniu spektakli plenerowych, które wiążą się z tym, iż należy je dostosować każdorazowo do innych warunków. Spektakl w reżyserii Wiesława Ochmana, scenografii Jana Polewki i choreografii Jarosława Świtały zostanie zaprezentowany 5 marca 2017 r. o g.18.00 w Teatrze Ziemi Rybnickiej w Rybniku. Cena biletów: 80 zł, 70 zł.

CZYTAJ WIĘCEJ

Bilety

Recenzje i opinie: STRASZNY DWÓR

Ogólnie to wszystko było super tylko pierwszy akt był mało słyszalny i niewyraźny.
15.03.2017 10:24
Występ wspaniały, ale już sam zespół Opery Śląskiej ma swoją klasę! Więc tego się spodziewałam!
Teresa 08.03.2017 13:42
Zdecydowanie udana impreza :)
Patrycja 08.03.2017 12:14

Polecane z kategorii koncert