
Czerwone Gitary - 55-lecie. Platynowy koncert
najbliższe wydarzenie
11.12.2023 19:00
TAŃCE ODZYSKANE | TAŃCE UZYSKANE | Woda na Młyn
TAŃCE ODZYSKANE | TAŃCE UZYSKANE | Woda na Młyn
TAŃCE ODZYSKANE
TAŃCE UZYSKANE
Z okazji 9. urodzin WnM zapraszamy na koncert „TAŃCE ODZYSKANE | TAŃCE UZYSKANE”.
Już 3 grudnia, o godzinie 18:00 w sali widowiskowej Terminala Kultury Gocław odbędzie się premierowy pokaz dwóch widowisk: „Wieczory panieńskie” w wykonaniu debiutującej grupy żeńskiej oraz „Polterabend” w wykonaniu znanej już Wam grupy damsko-męskiej.
„Polterabend” oraz „Wieczory Panieńskie” to dwa najnowsze widowiska taneczne, nad którymi pracowaliśmy w tym roku w dwóch niezależnych grupach Wody na Młyn. Dla obu punktem wyjścia były tańce z Ziem Zachodnich i Północnych: Górnego Śląska, Dolnego Śląska, Ziemi Lubuskiej, Wielkopolski, Pomorza Zachodniego, Kaszub oraz Warmii i Mazur, a także folklor ludności przybyłej na tzw. Ziemie Odzyskane po 1945 roku oraz regionów leżących przez wieki przy granicy polsko-pruskiej. Niech przykładem będzie tu kurpiowski olender i jego lokalne odmiany: mazurski puszczany, wielkopolski rajlender czy górnośląski nadreńczyk. Tak zwane „tańce-przybysze”, które można określić jako „poniemieckie” występowały i występują do dziś obok typowo polskich wiwatów, oberków, mazurków a nawet krakowiaka.
Taneczne formy z tej części Polski są odzwierciedleniem panujących tu kiedyś i dziś warunków społecznych i zjawisk kulturowych - związane zawsze z konkretnymi sytuacjami, zwyczajami czy obrzędami. Jednym z nich jest pielęgnowany do dziś w niemiecko- i poniemieckojęzycznym kręgu kulturowym polterabend. To święto przed świętem, przygotowanie do weselnych obrzędów przejścia, a jego najważniejszymi elementami jest tłuczenie przeniesionego ze sobą szkła i porcelany w domu przyszłej panny młodej, gdzie odbywa się huczna zabawa taneczna do gości, którzy zazwyczaj przychodzą bez zaproszenia. Musi być głośno, radośnie, a dźwięk tłuczonych naczyń odstraszy złe moce, co pozwoli narzeczonym bezpiecznie wziąć ślub. Drugim świętem przedweselnym - tym razem zarezerwowanym wyłącznie dla kobiet - jest oczywiście wieczór panieński. Spotkanie niezamężnych dziewczyn zawsze było ważnym elementem przygotowującym do weselnych rytuałów przejścia. W różnych częściach Polski miał różne nazwy: wieczór panien, wieczór dziewiczy, rózgowiny czy rozpleciny. Najważniejsze było natomiast świętowanie indywidualności poprzez celebracje wspólnoty. Zarówno polterabend jak i wieczór panieński przeżywają swój ponowoczesny renesans, przesiąknięte są popkulturą, ale kotwiczą w tradycji i folklorze lokalnym. W obu tych „święta przed świętem” sacrum przenika się z profanum, codzienność dotyka niecodzienności, a ich uczestnicy balansują na granicy światów – nie tylko dzięki napojom wyskokowym.
Zapraszamy Was zatem na trzy imprezy w jednej – urodziny, wieczór panieński oraz polterabend.
Wiosną 2022 stworzyliśmy nową – wyłącznie żeńską – grupę WnM, która zaprezentuje widowisko „Wieczory Panieńskie” opartą na tańcach śląskich, kurpiowskich i łemkowskich. W wykonaniu naszej grupy damsko-męskiej zobaczycie natomiast „Polterabend” – czyli szaloną imprezę taneczną z trzaskaniem szkła i porcelany w roli głównej.
Premiera – 3 grudnia 2022, Warszawa | Terminal Kultury Gocław, Filia Centrum Promocji Kultury w Dzielnicy Praga Południe
„Wieczory panieńskie”
„Polterabend”
CZYTAJ WIĘCEJ
Podaruj bliskim niezapomniane emocje
Klikając w przycisk wybierasz voucher wartościowy wielokrotnego użycia ważny 48 miesięcy
Recenzje i opinie: TAŃCE ODZYSKANE | TAŃCE UZYSKANE | Woda na Młyn
Jak działają recenzje?
Warszawa, 03.12.2022
Terminal Kultury Gocław
Warszawa, 03.12.2022
Terminal Kultury Gocław
Warszawa, 03.12.2022
Terminal Kultury Gocław
Warszawa, 03.12.2022
Terminal Kultury Gocław
Warszawa, 03.12.2022
Terminal Kultury Gocław