Kupuj taniej bilety w aplikacji mobilnej biletyna.pl - bez opłaty serwisowej

* promocja trwa do 31-03-2023

spektakl

Heksy. Ballada o umieraniu - spektakl Teatru SAFO

spektakl

Heksy. Ballada o umieraniu - spektakl Teatru SAFO

Heksy. Ballada o umieraniu - spektakl Teatru SAFO - spektakl
Dodaj do ulubionych
Ulubione

“Heksy” ponownie na deskach RCK
Reżyserka spektaklu “Heksy” Katarzyna Chwałek-Bednarczyk zaprasza ponownie do swego domu, by owinąć widza w ciepłą kołderkę wspomnień i opowiedzieć o swojej zwykłej-niezwykłej babci Eugenii.
Pierwotnie miał po prostu powstać spektakl o śląskich kobietach, oparty na śląskiej kulturze, a przede wszystkim na postaci Heksy, czyli śląskiej czarownicy. Baby-wiedźmy, która wszystko wie: wie jak kluski kulać, jak rolada robić, wie co tam u kogo w chałupie piszczy. Tak było na początku.
Po pierwotnym zamyśle pozostał tylko tytuł i wiara w to, że główna bohaterka posiadła wiedzę tajemną, przekazywaną z pokolenia na pokolenie, która pozwala kobietom na radzenie sobie z życiowymi problemami.
Spektakl opowiada historię życia Eugenii Chwałek i próbuje przywołać duchy przeszłości, przy okazji odkrywając rodzinne tajemnice i odtwarzając zamazane wspomnienia. Nie jest to jednak dokumentalna relacja, lecz poetycka fantasmagoria, zawierająca przekłamania i nadinterpretacje, co jest charakterystyczne dla ludzkiej pamięci.
Napisz do: Paulina Młoda Pierchała

Scenariusz i reżyseria: Katarzyna Chwałek-Bednarczyk
Występują: Paulina Pierchała, Kacper Kłosek, Daria Kornas, Sławek Zawisz, Małgosia Simińska, Patryk Kłosek, Zuzia Pawlak, Michał Hajduczek oraz gościnnie Zofia Bornikowska.
Choreografia: Zuzia Łapka
Obsługa techniczna: Wojciech Stokłosa, Marlena Kolarczyk, Adam Razik
Muzyka: Irena Santor, Leonard Jakubowski, Jóhann Jóhannsson, Raphael Beau
Aranże: Tomasz Mazur, Jarosław Hanik
Kostiumy: Ilona Niespodziany

CZYTAJ WIĘCEJ

Bilety

 KUP BILET

Brak wydarzeń w: Rydułtowy

Kup voucher na dowolne wydarzenie

Podaruj bliskim niezapomniane emocje

50,00 zł
100,00 zł
200,00 zł

Klikając w przycisk wybierasz voucher wartościowy wielokrotnego użycia ważny 48 miesięcy

Tár

Tár

(5)

najbliższe wydarzenie
29.03.2023 19:00

bilety od 16.00 PLN

KUP BILET

Recenzje i opinie: Heksy. Ballada o umieraniu - spektakl Teatru SAFO

Spektakl uniwersalny, dla każdego, a szczególnie dobrze odbiorą go Ślązaczki. Poruszył mnie motyw pamięci i miłości, którymi obdarzamy zmarłych, a które czynią ich postaciami ważnymi, niezależnie od dokonań uważanych przez społeczeństwo, w danym miejscu i czasie, za istotne. Muzyka - ta autorska, jak i piosenki - jak zawsze w przedstawieniach SAFO, pozostaje z widzem na długo. Ciekawie rozwiązana kwestia braku zmian kostiumów, która nie wadzi. Scenografia wykonana z firanek nie tylko symbolicznie odwołuje się do ślązaczek, ale i przypomina o zaświatach. W finałowej scenie, podświetlone skrawki materiału dodają mistycyzmu. Sam koncept zafirankowanych heks - cudowny! Gra aktorska na bardzo wysokim poziomie - szczególnie zapadły mi w pamięć odtwórczyni roli Eugenii (scena odrzucenia przez pierwszego galana czy filiżankowa, tłumaczenia choroby męża) oraz gościnna odtwórczyni roli Śmierci - bardzo swojskiej, pogodnej i statecznej, dzięki której widz ma szansę oswoić w jakimś stopniu lęk i smutek. Niezwykłe widowisko, które gorąco polecam!
nm 17.03.2023 11:10
Heksy. Ballada o umieraniu - spektakl Teatru SAFO
Rydułtowy, 11.03.2023
Rydułtowskie Centrum Kultury - sala teatralna

Pytania i odpowiedzi (FAQ)

  • Spektakl uniwersalny, dla każdego, a szczególnie dobrze odbiorą go Ślązaczki. Poruszył mnie motyw pamięci i miłości, którymi obdarzamy zmarłych, a które czynią ich postaciami ważnymi, niezależnie od dokonań uważanych przez społeczeństwo, w danym miejscu i czasie, za istotne. Muzyka - ta autorska, jak i piosenki - jak zawsze w przedstawieniach SAFO, pozostaje z widzem na długo. Ciekawie rozwiązana kwestia braku zmian kostiumów, która nie wadzi. Scenografia wykonana z firanek nie tylko symbolicznie odwołuje się do ślązaczek, ale i przypomina o zaświatach. W finałowej scenie, podświetlone skrawki materiału dodają mistycyzmu. Sam koncept zafirankowanych heks - cudowny! Gra aktorska na bardzo wysokim poziomie - szczególnie zapadły mi w pamięć odtwórczyni roli Eugenii (scena odrzucenia przez pierwszego galana czy filiżankowa, tłumaczenia choroby męża) oraz gościnna odtwórczyni roli Śmierci - bardzo swojskiej, pogodnej i statecznej, dzięki której widz ma szansę oswoić w jakimś stopniu lęk i smutek. Niezwykłe widowisko, które gorąco polecam!

    nm 17.03.2023 11:10


Polecane z kategorii spektakl