spektakl

Kupiec Wenecki NT

spektakl

Kupiec Wenecki NT

Kupiec Wenecki NT - Bilety na spektakl teatralny

Kupiec Wenecki NT - Słupsk Nowy Teatr im. Witkacego w Słupsku Duża Scena | Kupuj Bilety Online

Kupiec wenecki to jedna z najciekawszych, ale również najbardziej kontrowersyjnych komedii Szekspira. Jej tytułowym bohaterem jest kupiec Antonio, a nie, jakby się mogło wydawać, żydowski pożyczkodawca Shylock. Motywem budującym napięcie w sztuce i pytania o granice ludzkiej przyzwoitości jest pożyczka udzielona pod zastaw funta ludzkiego mięsa. W przypadku nie zwrócenia długu, wierzyciel rości sobie prawo do wykrojenia kawałka mięsa z ciała dłużnika... Liczni badacze uważają, że Szekspir w tej sztuce utrwala negatywne stereotypy o Żydach, pokazując głównego bohatera jako chciwego wyzyskiwacza, chrześcijanina znów jako uczciwego i dobrego człowieka. Narracja sztuki zgodna jest z ówczesnym głosem ulicy, choć, jak uważają niektórzy badacze, napisany pod presją społeczną dramat ukrywa drugie dno...

CZYTAJ WIĘCEJ

Bilety

 KUP BILET
 KUP BILET

Brak wydarzeń w: Słupsk

Recenzje

Doskonałe przedstawienie!!! Gratulacje dla całej ekipy. Spektakl świetnie zrealizowany. Szczególnie wyróżniający się Wojciech Marcinkowski i Igor Chmielnik.
Interesujące ujęcie tematu, w którym klasyczna sztuka i akcja sprzed kilkuset lat subtelnie wykorzystuje najnowszą technikę nie tylko w warstwie scenografii, ale również w samej grze aktorskiej. Dobra gra aktorska sprawia, że widz utożsamia się z akcją dziejąca się na scenie i czasami również na widowni. Z czystym sercem spektakl godny polecenia. Dodajmy, że zdobył 1. miejsce na ostatnim Festiwalu Teatrów Szekspirowskich. Przyznaję 4 z 5 gwiazdek ponieważ, niestety, na widowni jak i w foyer podczas przerwy było chłodno, a fotele są okropnie, mówiąć delikatnie, niewygodne. Cóż... czasami sztuka wymaga poświęceń...
b Bardzo Nam się podobała sztuka, warta polecenia :)
Szekspir w nowoczesnym wydaniu, bardzo aktualnym i zachowujacym walory oryginału. Przedstawienie świetnie zagrane.
Świetny spektakl. Bardzo oryginalne (nowe technologie, scenografia) przedstawienie Szekspira. Mój syn nastolatek nabrał ochoty na teatr. Dzięki. Tomek z Gdyni
Spektakl świetny. W teatrze potwornie zimno!!! Siedzieliśmy w płaszczach a w antrakcie mąż poszedł do auta po koce.
Polecam gorąco Sztuka nie tylko zapewniająca dobra rozrywkę ale też że morałem i czymś co pozwala zastanowić się nad wartością nadrzędną w naszym życiu Wspaniały występ aktorów nie wiedziałam że Słupsk ma tak świetnych artystów Przemiła atmosfera Polecam
Jak zawsze warto było spędzić w teatrze wieczór.
Byliśmy zaskoczeni wspaniałą obsadą młodych aktorów. Każdy z nich emanował nietuzinkowym talentem. Na wielkie uznanie zasługuje aktor, który zagrał postać Żyda. Sceneria: ciekawe wkomponowanie telebimu w spektakl. Sama szuka: wspaniała, z przesłaniem, jak każda Szekspira.
Nowoczesna interpretacja, ale przesłanie ponadczasowe. Bardzo podobała mi się ta odsłona. Brawo!
Ciekawie przedstawiony klasyk. Interesująca rozmowa z twórcami po spektaklu. Czuje się że zależy teatrowi na więzi z widzami.
Zdecydowanie polecam! Świetna gra aktorska, super pomysł na spektakl... nie spodziewałam się, że aż tak będzie mi się podobało. Wielkie brawa dla reżysera i aktorów.
Jeszcze nigdy nie byłem w teatrze tak zażenowany. Rozumiem, że można uwspółcześnić sztukę teatralną, ale nie trzeba jej zaraz profanować chociażby wszechobecnym, tanim, sugestywnym humorem. Gra aktorska w głównej mierze przypomina bardziej recytację osób, które nie mają pojęcia o czym mówią. Shylock i Jessica wyglądają jak rówieśnicy. Naprawdę nie ma charakteryzacji, albo starszych aktorów? Sztuka została spłycona do granic możliwości, a "artyści" Teatru Nowego w Słupsku zrobili z niej marnej jakości widowisko. Do tego przez większą część drugiej połowy oglądaliśmy głównie plecy drugoplanowego bohatera bo postanowiono przedstawić salę sądu w sposób uniemożliwiający widzom siedzącym w pierwszych rzędach oglądanie reszty sceny. Mógłbym rozpisywać się dłużej, ale naprawdę szkoda nerwów i ponownego przeżywania tej żenady. P.S. Lokalne media (nie będę wymieniał z nazwiska) i tak napisały pozytywną recenzję bo przecież więcej by nie dostały wejściówek, a poza tym to sami swoi, więc nikt nie odważy się skrytykować.
Szekspir się obronił, jak to bywa w przypadku spraw najważniejszych - miłości, przyzwoitości, przyjaźni. Współczesne realia sztuki też świetne, ponieważ uzmysławiają, że to są treści ponadczasowe. Jednak chwilami czułam się molestowana. Nie sądzę, że temat homoseksualizmu jest potrzebny wszędzie. Aktualnie bombarduje się nim ludzi i w pracy, na ulicy, w szkole przy każdej możliwej okazji. Od kultury wysokiej oczekiwałabym jednak wartości uniwersalnych. I jeszcze jedna osobista refleksja - skoro bohaterowie mienili się chrześcijanami, to biblia naucza, że pożądanie osobnika tej samej płci jest niewłaściwe i Szekspir takich wartości nie przekazał w swym dziele. Oczywiście rozumiem zamysł reżysera, ale się z nim nie utożsamiam. I może dlatego zabrakło owacji na stojąco.
Dzień dobry Wyszłam z przedstawienia głęboko zniesmaczona - niedorzeczna inscenizacja, beznadziejne ( z niewielkimi wyjątkami) aktorstwo, przekaz zupełnie absurdalny. Szkoda pieniędzy na bilety i czasu na oglądanie.
Transformacja Xvi wiecznego dzieła Szekspira na wspólczesnie to niezbyt udany eksperyment.Nieudane !
Bardzo nam się podobało . Polecamy wszystkim.
Wspaniale przedstawienie, ktore z czasów Szekspira przenosi nas w teraźniejszość, zachowując przy tym to, co najważniejsze. Przesłanie jakie ze sobą niesie. Nieoczywiste i ciekawe. Ogromne brawa dla aktorów za ogromne poświęcenie i wysiłek, jaki wkładają w tę sztukę. Chętnie obejrzałabym ponownie. Brawo za odwagę i nie chodzenie drogami na skróty, przy tworzeniu tego spektaklu.

Polecane

Słupsk inne wydarzenia