Kupuj taniej bilety w aplikacji mobilnej biletyna.pl - bez opłaty serwisowej

* promocja trwa do 31-10-2022

spektakl

Szewcy NT

spektakl

Szewcy NT

Szewcy NT - spektakl
Dodaj do ulubionych
Ulubione

Szewcy

Autor: Stanisław Witkiewicz
Reżyseria: Paweł Świątek
Asystent reżysera: Monika Janik
Scenografia: Marcin Chlanda
Obsada: Bożena Borek, Monika Bubniak, Igor Chmielnik, Monika Janik, Krzysztof Kluzik, Magdalena Płaneta, Wojciech Marcinkowski
Inspicjent: Justyna Moczulska
Opracowanie muzyczne:
Cezary Reinert
Konsultacje iluzjonistyczne:
Iwo Bochat

Premiera online: 20.12.2020 r.

Szewcy to dramat autorstwa Stanisława Ignacego Witkiewicza pisany w latach 1931–1934, a wydany po raz pierwszy w Krakowie w roku 1948. Autor oprócz pisania słynie również z malarstwa. Zajmował się też fotografią oraz filozofią. Jego niektóre utwory doczekały się ekranizacji. Wśród jego dzieł są powieści, dramaty, pisma estetyczne czy filozoficzne. W Szewcach pokazany jest świat przyszłego społeczeństwa, społeczeństwa, które jest zautomatyzowane, a w konsekwencji pokazano również upadek cywilizacji według wyobrażeń Witkiewicza. Utwór przedstawia historie Szewców, którzy przechodzą przez kilka rewolucji. Są oni niezadowoleni ze swojej dotychczasowej pracy, zostają zamknięci i skazani na bezczynność. Również i to im nie odpowiada, dlatego dochodzi do buntu…

Zapraszamy widzów na rewolucyjną rewię destrukcyjnych postaw wzajemnej pogardy przedstawicieli wszystkich stron społecznej debaty. Zapraszamy na obrazoburczą burleskę karykaturalnych postaw rewolucyjnych. Opowiemy o tym, że na przestrzeni wieków zawsze Ci którzy się buntowali zamieniali się w tych przeciwko którym podnosili bunt – zamieniali własne ideały w kabaret. I o tym, ze od hipokryzji dużo gorszy jest brak poczucia humoru. I o tym, że Witkacy odczuwał tęsknotę za metafizyką, która mogłaby być czymś bardziej sensownym niż wymiana kolejnych pacynek na europejskich tronach sterowanych z ukrycia przez nieznanych lalkarzy.

CZYTAJ WIĘCEJ

Bilety

Recenzje i opinie: Szewcy NT

Cztery dlatego, że jesteśmy bardzo surowi :) Dobrze, że duch Witkacego wiecznie żywy. Sztuka ciągle aktualna, a w obecnych czasach jeszcze bardziej. Prokurator Scurvi klasa, Księżna klasa, do Sajetana trzeba było się przekonać, scenografia i kostiumy na plus. Dziękujemy!
ar2rros 04.10.2021 19:29
Nie spodobało mi się umieszczenie nad sceną symbolu strajku kobiet podczas przerwy w spektaklu. Dodatkowo, za dużo ekspozycji tyłka jednej z bohaterek oraz sporo obscenicznych zachowań, ale to już kwestia smaku.
Witkacy 02.03.2021 18:50
Napewno wybiorę się jeszcze raz. Sztuka szokuje ale warto! Szacunek dla aktorów za tak świetną grę! Naprawdę polecam!
Eryk 01.03.2021 09:47
Świetny spektakl i zaskakująco aktualny, co jest oczywiście zasługą i Witkacego, i reżysera. "Szewcy" znów dają do myślenia.
mania oglądania 01.03.2021 08:28
Znakomity, zasługuje na Oskara
Marta 01.03.2021 08:12
Wybitny spektakl. Zmusza do refleksji. Wyjątkowe doznania.
Nml 28.02.2021 13:23
Ponadczasowa sztuka w klasycznym wydaniu dialogu, nowoczesnych kostiumach, uniwersalnej scenografii z osadzeniem we współczesnej problematyce społecznej w kontekście sprawowania władzy. Trzy wybitne kreacje - fenomenalny prokurator - szalony wzrok, perwersja i hipokryzja od kącika ust po mały palec w wysokim obcasie i ziejąca pożądaniem Księżna, wyzywająca, wulgarna, niebanalnie pełna kobiecych atrybutów, jednak i delikatna niewiasta w roboczym stroju z toporem, niezwykle męska i rubaszna w swojej postaci, zasługuje na dodatkowe uznanie. Jedyny mankament warsztatowy to problemy emisyjne młodszej części trupy aktorskiej. Operowania głosem na całą salę, z zachowaniem wyśmienitej dykcji, młodszych kolegów i koleżanki uczyć może Pani pokojówka, Kmieć Arlekin. Widowisko, jednym słowem, aktualne. Godne polecenia i zobaczenia na deskach naszego Teatru.
Damian 28.02.2021 13:14
Świetna obsada, nietuzinkowy scenariusz, czysta forma!
Zbyszek 27.02.2021 11:40
Bardzo ciekawa sztuka, rzekłabym ponadczasowa. Porusza wiele wątków wielowymiarowych, nie tylko politycznych. Kreacja aktorska ironiczna i zarazem dosadna. W akcję zostały wplecione obecne wydarzenia, które doskonale oddają realizm dzisiejszej rzeczywistości. Reżyser pięknie oddał myśl Witkiewicza, który z dystansem trafnie postrzegał sprzedajny świat, którego fabuła na łamach historii od wieków zatacza koło. Co by nie było finalnie zmierzamy do tego samego końca; nowego początku niefortunnych zdarzeń. Spektakl dla ludzi myślących :)
Paulina 27.02.2021 10:40

Polecane z kategorii spektakl