Świętuj Dzień Polskiej Muzyki z biletyna.pl i uzyskaj 15% rabatu na wybrane wydarzenia

*Promocja trwa w dniach 26.09-01.10.2023 na wybrane wydarzenia

spektakl Teatr Na Bruku

Teatr Na Bruku - "Ambasador" Sławomira Mrożka

spektakl Teatr Na Bruku

Teatr Na Bruku - "Ambasador" Sławomira Mrożka

Teatr Na Bruku - "Ambasador" Sławomira Mrożka - spektakl

 Bilety
Dodaj do ulubionych
Ulubione

"Ambasador" jest sztuką poruszającą ponadczasowe dylematy człowieka, ukryte pod maską absurdu - humor i dramat mistrzowsko wkomponowane w przekaz.

Napisany przez Sławomira Mrożka i wydany pierwszy raz 40 lat temu "Ambasador", może być odczytany jako dramat psychologiczny, egzystencjalny lub stricte polityczny - przeplata się w nim wielowymiarowość postaci i zdarzeń. Oto to bowiem Człowiek pragnie wyrwać się z totalitarnego piekła do kraju liberalno-demokratycznej szczęśliwości. Pełnomocnik, choć na zewnątrz gorliwy poplecznik rodzimego zamordyzmu, skrycie marzy o tym samym. Żona Ambasadora i jego sekretarz uciekają naprawdę - tak im się przynajmniej wydaje - zmęczeni i zniesmaczeni "życiem na niby". I wreszcie Ambasador - spętany dyplomatycznymi konwenansami i powinnościami wobec ojczyzny, stojący przed dramatycznym wyborem pomiędzy bezpiecznym i dostatnim życiem, a rezygnacją z własnej godności.

Jego świat rozpada się.

Państwo, któremu służył, przestaje istnieć, opuszczają go najbliżsi. Sam musi zdecydować, czy wziąć udział w wielkiej politycznej mistyfikacji ku większej chwale złowrogiego reżimu, za cenę całkowitej rezygnacji z zasad i wartości oraz śmierci drugiego człowieka. Czy zdobyć się na heroizm, tym większy, że pozbawiony nadziei? I niczym bohaterowie Conrada i Herberta wybrać wierność do końca? Wierność nie ojczyźnie, przekonaniom czy religii. Wierność wewnętrznemu poczuciu własnej godności, która w sytuacji bez wyjścia nakazuje zachować się przyzwoicie.

W ujęciu Mrożka współczesny człowiek jest pogrążony w różnych rodzajach niewoli.
Bohaterowie "Ambasadora" nie znajdują wolności, a uciekając przed bezlitosną pięścią tyrana, wpadają w magmę pozornej swobody i nudę nieograniczonych możliwości.

Czym zatem jest wolność?
Czy w ogóle istnieje?
Czy warto do niej dążyć?
To fundamentalne pytania "Ambasadora".

CZYTAJ WIĘCEJ

Bilety

Kup voucher na dowolne wydarzenie

Podaruj bliskim niezapomniane emocje

50,00 zł
100,00 zł
200,00 zł

Klikając w przycisk wybierasz voucher wartościowy wielokrotnego użycia ważny 48 miesięcy

Recenzje i opinie: Teatr Na Bruku - "Ambasador" Sławomira Mrożka


Jak działają recenzje?
Świetna, skłaniająca do refleksji sztuka w bardzo niepozornym miejscu. Rewelacyjni aktorzy i kameralna atmosfera. Wszystko na najwyższym poziomie.
Anna 19.03.2023 20:01

Polecane z kategorii spektakl