Kupuj taniej bilety w aplikacji mobilnej biletyna.pl - bez opłaty serwisowej

* promocja trwa do 31-03-2023

spektakl

Wojownik - Teatr Pieśń Kozła

spektakl

Wojownik - Teatr Pieśń Kozła

Wojownik - Teatr Pieśń Kozła - spektakl
Dodaj do ulubionych
Ulubione

WOJOWNIK to napisany przez Alicję Bral dramat zainspirowany oryginalnym tekstem Eurypidesa „Trojanki” oraz adaptacją dokonaną przez Jean Paul Sartre'a.

TROJANKI są tragedią ukazującą losy czterech kobiet królewskiego rodu zwyciężonej Troi. Tragedia zaczyna się chwilę po rzezi dokonanej przez Greków na mieszkańcach. Królowa Hekabe, Kasandra jej córka, Andromache, żona Hektora oraz Helena, o którą wojna trwała dziesięć lat, zostają uwięzione i będą jako łup wojenny podzielone pomiędzy zwycięskich wodzów. Hekabe ma służyć Odyseuszowi, ale rzuci się w ogień nim wejdzie na statek zdradzieckiego wodza. Kasandra trafi jako branka do domu Agamemmnona, gdzie po kilku latach zostanie bestialsko zamordowana. Andromache zostanie przyznana synowi Achillesa i jej los pozostanie długo nieznany. Wróci w tytułowej tragedii Racine'a. Helena powróci do domu Menelaosa, który... wybaczy jej zdradę. Podobno była córką samego Zeusa i słynęła z urody pomiędzy kobietami swojej epoki.

EURYPIDES pisze tragedię bardzo niejednoznaczną. Pokazując Greków jako brutalnych i żądnych krwi barbarzyńców. Obraz upadku Troi jest upadkiem zarówno pokonanych jak i zwycięzców. Nikt tej wojny nie wygrywa. Eurypides jako pierwszy diagnozuje rzekome bohaterstwo najeźdźców. Największymi przegranymi wszelkich wojen czyni kobiety i dzieci. Poznajemy tragedię, która od starożytności po dzień dzisiejszy nie zmienia się. Na wojnie przegranymi są wszyscy.

Reżyser: Grzegorz Bral
Dramat: Alicja Bral
Muzyka: Maciej Rychły
Scenografia: Robert Florczak
Kostiumy: Alicja Gruca
Trailer: Pascal Production; montaż: Filip Ignatowicz

Obsada:
Alicja Bral, Anna Grycan, Monika Łopuszyńska, Urszula Milewska, Hanna Sosnowska, Magdalena Szczerbowska, Volodymyr Andrushchak, Dominik Kujawa, Marek Belko, Paweł Frasz, Łukasz Wójcik

Muzycy:
Aleksandra Bugaj, Joanna Paluch

CZYTAJ WIĘCEJ

Bilety

Nie masz pomysłu na prezent?

Kup voucher na dowolne wydarzenie i podaruj bliskim niezapomniane emocje

50,00 zł
100,00 zł
200,00 zł

Klikając w przycisk wybierasz voucher wartościowy wielokrotnego użycia ważny 48 miesięcy

Recenzje i opinie: Wojownik - Teatr Pieśń Kozła

Smutek to główna emocja, która towarzyszyła mi niemalże przez cały spektakl. Smutek wynikający z oddania losu kobiet, które przeżyły wojnę, w ręce zwycięzców, mężczyzn, najeźdźców. Przepełniona cierpieniem Hekabe, grana przez Magdalenę Szczerbowską, manifestowała towarzyszący jej ból tak wiarygodnie, że chciałam wyć z rozpaczy wraz z nią. Zdecydowanie najlepsza rola w jakiej widziałam tę aktorkę. Hanna Sosnowska wywołała u mnie "ciary" tym razem nie swoim śpiewem lecz w scenie rozmowy Heleny z Menelaosem, ukazując odebranie kreowanej przez nią postaci możności wpływu na własny los, poddanie woli mężczyzn, przekleństwo "daru" urody. Kasandra, której Apollo pomieszał czasy gramatyczne, zatrważa, wywołuje niepokój, zaś Andromacha w swoich emocjonalnych uniesieniach przeraża. W spektaklu słychać przede wszystkim krzyk skrzywdzonych kobiet i czuć wszechogarniający ból - to one wybiją się na pierwszy plan. Spektakl porusza. Warto go zobaczyć.
Monika 29.07.2021 16:43
Pierwszy raz na tego rodzaju sztuce .. jestem pod wrażeniem...
kacper12 28.07.2021 08:30

Polecane z kategorii spektakl