Kupuj taniej bilety w aplikacji mobilnej biletyna.pl - bez opłaty serwisowej

* promocja trwa do 31-12-2022

wystawa

World Press Photo

wystawa

World Press Photo

World Press Photo - wystawa
Dodaj do ulubionych
Ulubione

WORLD PRESS PHOTO – 65. edycja

Najlepsze fotografie prasowe już po raz piaty w Nowohuckim Centrum Kultury w Krakowie! Na 65. edycję konkursu organizowanego przez Fundację World Press Photo –napłynęło prawie 65 tysięcy zdjęć nadesłanych przez ponad 4 tysiące fotografów ze 130 krajów. Nagrody przyznano 24 twórcom.

W tegorocznej edycji zastosowano nową formę nagradzania – z każdego z 6 regionów (Afryka, Ameryka Północna i Środkowa, Ameryka Południowa, Azja, Azja Południowowschodnia i Oceania oraz Europa) – wybrano zwycięzców w czterech kategoriach (zdjęcie pojedyncze, reportaż, projekt długoterminowy oraz „format dowolny”). Spośród tych 24 wygranych wybrano także „zwycięzców globalnych”.

Zwyciężczynią globalną w kategorii zdjęcie pojedyncze została, pracująca dla New York Times, Amber Bracken (region Ameryka Północna i Środkowa). Fotografia „Kamloops Residential School” ukazuje rząd krzyży, na których powieszono krzyczące czerwienią letnie, dziewczęce sukienki. Zawieszone w ten sposób ubrania to symbol cierpienia, jakiego doświadczyły rdzenne dziewczynki, które były uczennicami kanadyjskich szkół z internatami. Działające w Kanadzie w XIX wieku szkoły miały na celu „integrację” rdzennej ludności ze społeczeństwem zachodu, oraz „szerzenie” wiary chrześcijańskiej. Uczniowie byli usuwani z domów (często siłą), zabraniano im porozumiewania się we własnym języku, mieli obcinane włosy, nakaz noszenia mundurków, a także zmieniane imiona (na wywodzące się z kultury europejsko-chrześcijańskiej). Uczniowie bardzo często byli ofiarami przemocy fizycznej, psychicznej, seksualnej. Akcja upamiętniania ofiar przemocy instalacjami pokazanymi na zwycięskim zdjęciu rozpoczęła się w Manitobie, w Winnipeg, w 2011 r.

Wystawa otwarta od 18 listopada do 7 grudnia 2022 r.
codziennie w g. 11.00-19.00

Uwaga – na ekspozycji World Press Photo niektóre fotografie są drastyczne, mogą wzbudzać lęk oraz poczucie niepokoju. Wejście na wystawę na własną odpowiedzialność, dzieci – pod opieką dorosłych.

Osoby poruszające się na wózkach inwalidzkich prosimy o kontakt z Biurem Organizacji Widowni (tel. 12 644 02 66 w. 55, rezerwacja@nck.krakow.pl)

Fotografia główna:
Aktywiści na rzecz szczepień, noszący maski z dziobami podobne do tych noszonych przez XVII-wiecznych lekarzy w czasach zarazy, starający się zwrócić uwagę widzów zgromadzonych wokół Kapitolu na fakt, że odmowa zaszczepienia przedłuży pandemię COVID-19. / reportaż „Polityczny rok zero” – fot. Louie Palu /
Ameryka Północna i Środkowa, projekt długoterminowy

CZYTAJ WIĘCEJ

Bilety

18.11.2022 - 08.12.2022 NCK Galeria
 KUP BILET

Brak wydarzeń

Recenzje i opinie: World Press Photo

Brak recenzji

Polecane z kategorii wystawa