Kupuj taniej bilety w aplikacji mobilnej biletyna.pl - bez opłaty serwisowej

* promocja trwa do 31-12-2023

wystawa

Zwiedzanie Skansenu Rzeki Pilicy

wystawa

Zwiedzanie Skansenu Rzeki Pilicy

Zwiedzanie Skansenu Rzeki Pilicy - wystawa

 Bilety
Dodaj do ulubionych
Ulubione

Podstawowym i konsekwentnie realizowanym założeniem Skansenu Rzeki Pilicy jest tworzenie placówki żywej, w której przyrodę i historię rzeki oraz przestrzeń kulturową, jaką ona wytworzyła, można poznawać wszystkimi zmysłami. Wiele eksponatów otrzymało w Skansenie Rzeki Pilicy „drugie życie”.

Najbardziej rozbudowana jest ekspozycja zatytułowana „Młynarstwo wodne w dorzeczu Pilicy”. Najważniejszym jej elementem jest drewniany młyn wodny, przeniesiony wraz z całym wyposażeniem w latach 1998-2000 ze wsi Kuźnica Żerechowska, położonej nad rzeką Luciążą – największym lewym dopływem Pilicy. Wnętrze budynku zajmuje ekspozycja poświęcona tradycjom młynarstwa wodnego w dorzeczu Pilicy, której głównym elementem są ruchome modele młynów. Obok skansenowego młyna w stylowej galerii zostało zgromadzonych ponad 30 kamieni młyńskich pochodzących z nieistniejących już młynów z dorzecza Pilicy. Jest to największa tego typu kolekcja w Polsce.
Pilickie militaria zostały zgromadzone w dziale „Wojenne trofea Pilicy”. Prezentowane w nim eksponaty w większości zostały wydobyte z rzeki, a pozostała część pochodzi z terenów nadpilickich. Najcenniejszym i jednocześnie cieszącym się największym zainteresowaniem eksponatem jest jedyny na świecie eksperymentalny, opancerzony ciągnik artyleryjski Luftwaffe na podwoziu SdKfz 8, nazywany potocznie „Lufcikiem”. Został on wydobyty z Pilicy w 1999 roku, a więc 54 lata po zatonięciu. W Skansenie przygotowano również ekspozycję plenerową zatytułowaną „Fortyfikacje Linii Pilicy”, gdzie można zobaczyć zrekonstruowaną niemiecką transzeję z 1944 roku oraz żelbetowy schron typu Tobruk. 31-tonowy schron został do skansenu przeniesiony z odległej o 30 km od Tomaszowa Mazowieckiego wsi Włodzimierzów k/Sulejowa.
Skansenie Rzeki Pilicy można także oglądać obiekty i eksponaty pochodzące ze Spały – urokliwej, nadpilickiej miejscowości, będącej świadkiem wielu ciekawych wydarzeń. Są one gromadzone w dziale „Pamiątki po dawnej Spale”. Większość z eksponowanych tu pamiątek pochodzi z czasów, kiedy Spała pełniła funkcję rezydencji rosyjskich carów (na przełomie XIX i XX wieku). Znajdziemy tu m.in. niewielki budynek będący niegdyś… carską toaletą, a także dwa ozdobne słupki z jednej z bram wjazdowych do Spały oraz dwa słupki z parkanu ogradzającego niegdyś spalską rezydencję. W późniejszym czasie do tych spalskich pamiątek dołączyła wartownia, znajdująca się niegdyś przy jednej z bram wjazdowych do rezydencji prezydenckiej w Spale w okresie II Rzeczpospolitej.

CZYTAJ WIĘCEJ

Bilety

 KUP BILET
 KUP BILET
 KUP BILET
 KUP BILET
 KUP BILET
 KUP BILET
 KUP BILET
 KUP BILET
 KUP BILET
 KUP BILET
 KUP BILET
 KUP BILET
 KUP BILET
 KUP BILET
 KUP BILET
 KUP BILET
 KUP BILET
 KUP BILET
 KUP BILET
 KUP BILET
 KUP BILET
 KUP BILET
 KUP BILET
 KUP BILET
 KUP BILET
 KUP BILET
 KUP BILET
 KUP BILET
 KUP BILET
 KUP BILET
ZOBACZ WIĘCEJ

Brak wydarzeń

Podaruj bliskim niezapomniane emocje!

Kup voucher

Recenzje i opinie: Zwiedzanie Skansenu Rzeki Pilicy


Jak działają recenzje?
Dobry pokaz . Członek Stowarzyszenia dokładnie wyjaśniał zasady działania czołgu T34 . Wprowadził w meandry funkcjonowania i parametry techniczne tej zabytkowej maszyny .
Sławomir 16.08.2021 09:14
Ok
Albin 12.07.2021 13:14
Ciekawe miejsce do zwiedzenia.Dużo historii i przedmiotów.Polecam
Damian 06.06.2021 17:40
Świetne miejsce, mnóstwo eksponatów w dobrej kondycji. Na ok godzinę
Jakub 04.06.2021 08:46
Warte odwiedzenia ciekawe miejsce. Wiele eksponatów i dużo historii
krzys1 03.08.2020 08:31

Pytania i odpowiedzi (FAQ)

 • Dobry pokaz . Członek Stowarzyszenia dokładnie wyjaśniał zasady działania czołgu T34 . Wprowadził w meandry funkcjonowania i parametry techniczne tej zabytkowej maszyny .

  Sławomir 16.08.2021 09:14


 • Ok

  Albin 12.07.2021 13:14


 • Ciekawe miejsce do zwiedzenia.Dużo historii i przedmiotów.Polecam

  Damian 06.06.2021 17:40


 • Świetne miejsce, mnóstwo eksponatów w dobrej kondycji. Na ok godzinę

  Jakub 04.06.2021 08:46


 • Warte odwiedzenia ciekawe miejsce. Wiele eksponatów i dużo historii

  krzys1 03.08.2020 08:31


Polecane z kategorii wystawa