Kupuj taniej bilety w aplikacji mobilnej biletyna.pl - bez opłaty serwisowej

* promocja trwa do 31-03-2023

Filharmonia Częstochowska - Częstochowa

ul. T.W. Wilsona 16, 42-200 Częstochowa
(POKAŻ NA MAPIE)

SPRAWDŹ WYDARZENIA

Byk

Byk

()

najbliższe wydarzenie
17.04.2023 19:00

bilety od 80.00 PLN

KUP BILET

Testosteron - 7 na 10 kobiet zdradza

 KUP BILET

Wieczór Panieński Plus

 KUP BILET

Wieczór Panieński Plus

 KUP BILET

Byk

 KUP BILET

Pikantni

 KUP BILET

Pikantni

 KUP BILET

Varius Manx & Kasia Stankiewicz - 90. to się nie powtórzy!

 KUP BILET

Wiesz, że wiem - Lichota, Wrońska i Sadowski w zwariowanej komedii

 KUP BILET

Przesyłka z zaświatów - reż. Cezary Żak

 KUP BILET

Przesyłka z zaświatów - reż. Cezary Żak

 KUP BILET

Gregorian Grace

 KUP BILET

Kasia Kowalska MTV unplugged

 KUP BILET

Szalone Nożyczki

 KUP BILET

Szalone Nożyczki

 KUP BILET

Kabaret Hrabi Dzieciom - Bez wąsów

 KUP BILET

Kabaret Hrabi - nowy program: Pociechy

 KUP BILET

żONa – komedia niejednoznaczna w swoim rodzaju

 KUP BILET

Dobrze się kłamie

 KUP BILET

Dobrze się kłamie

 KUP BILET

Tre Voci - Con Amore

 KUP BILET

Wieczorek pożegnalny

 KUP BILET

Kabaret Nowaki - Za granicą żartu

 KUP BILET

ABBA i INNI Symfonicznie

 KUP BILET

Kolacja dla głupca reż. Cezary Żak

 KUP BILET

Kolacja dla głupca reż. Cezary Żak

 KUP BILET

Dżem

 KUP BILET
ZOBACZ WIĘCEJHistoria powstania Filharmonii Częstochowskiej

Budynek Filharmonii stanął w miejscu dawnej Synagogi Nowej, która została praktycznie zniszczona w trakcie II wojny światowej. Po pewnym czasie w życie został wcielony nowy modernistyczny projekt stworzony przez architekta Tadeusza Gawłowskiego, który miał zastąpić pustą przestrzeń. Gawłowski zdecydował się wykorzystać potencjał pozostałości fundamentów oraz elewację synagogi. Za twórcze koncepcje akustyki sal odpowiadał Witold Straszewicz. Sprawił, że akustyka sali jest uważana za jedną z najlepszych w Polsce. Połączenie sił genialnych architektów od bryły oraz dźwięku dało efekt w postaci wspaniałego budynku z wyśmienitymi walorami akustycznymi, co zaowocowało częstszymi przyjazdami wybitnych osobistości muzycznych do Częstochowy.

Wiele zauważalnych zmian nastąpiło w momencie utworzeniu województwa częstochowskiego, w 1976 roku. Po pierwsze nie było już mowy jedynie o Orkiestrze, ale o Filharmonii. Zaczęto organizować koncerty o rozmaitych formach. Nowym doświadczeniem było uwzględnienie innych ciekawych gatunków muzycznych. W murach Filharmonii rozbrzmiewały dzieła symfoniczne, oratoryjno-kantatowe, ale też rozrywkowe.

Poza bardzo prężnie rozwijającymi się inicjatywami we własnej siedzibie można podziwiać Orkiestrę na wielu festiwalach zarówno w Polsce jak i za granicą m. in.: W Portugalii, Korei Południowej, Szwecji, Holandii, Niemczech, Francji, Hiszpanii, Austrii i Włoszech. Orkiestra występuje również w charakterze oprawy muzycznej na wydarzeniach o zasięgu międzynarodowym. Z bardziej rozpoznawalnych można przytoczyć: Kongres Mariologiczny, Światowy Kongres Polonii Medycznej, Światowy Dzień Młodzieży z udziałem Jana Pawła II oraz Zjazd Częstochowian i ich Potomków.

Modernizacja Filharmonii Częstochowskiej

Z rokiem 2010 nadszedł czas gruntownych zmian. Rozpoczęto rozbudowę oraz remont Filharmonii Częstochowskiej. Proces ten był możliwy dzięki środkom z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Infrastruktura i Środowisko. Zaledwie 2 lata później, 3 października 2012 roku nastąpiła inauguracja działalności. Odbyła się w gmachu przy ul. Wilsona 16 po gruntownej modernizacji. Filharmonia oficjalnie zaczęła funkcjonować pod imieniem Bronisława Hubermana urodzonego w Częstochowie. Wielki człowiek, który był skrzypkiem, pedagogiem, pisarzem, działaczem społecznym i politycznym, erudytom i humanistą oraz propagatorem idei zjednoczonej Europy. Patron, którego pamięć Filharmonia podtrzymuje organizując Festiwal Wiolinistyczny jego imienia. Przy okazji tych Festiwali w Filharmonii Częstochowskiej goszczą wybitne osobistości ze świata muzyki. Podczas 12 edycji byli to m.in.: Joshua Bell, Evelyn Glennie, Shlomo Mintz, Roby Lakatos, Vadim Repin, Mischa Maisky.

Filharmonia Częstochowska Bilety

Bilety na wydarzenia w najbliższym sezonie w Filharmonii Częstochowskiej są dostępne na stronie biletyna.pl. Zachęcamy do bycia na bieżąco z najnowszymi imprezami w nadchodzącym sezonie!

Częstochowa inne wydarzenia