Kupuj taniej bilety w aplikacji mobilnej biletyna.pl - bez opłaty serwisowej

* promocja trwa do 30-06-2024

Piwnica pod Baranami - Kraków

Rynek Główny 27, Kraków

SPRAWDŹ WYDARZENIA

Tribute to Louis Armstrong

 KUP BILET

Dzień Matki - A, to ci niespodzianka!!!

 KUP BILET

Złota rybka, czyli KWINTET dla 4 aktorów i charakteryzatorki

 KUP BILET

Urodziny - U Hanki i Jana

 KUP BILET

Klezmerzy Krakowskiego Kazimierza

 KUP BILETJak to się stało, że miejsce, które na początku miało być tylko studenckim kabaretem, stało się wiecznie żywą legendą? Piwnica pod Baranami w Krakowie to punkt obowiązkowy dla każdego miłośnika historii, muzyki czy teatru. To właśnie tutaj narodziły się takie gwiazdy jak Ewa Demarczyk i Marek Grechuta. Dzisiaj również nie brakuje występów, na których pojawiają się światowe gwiazdy.

Jeśli jesteś w Krakowie, koniecznie odwiedź Piwnicę pod Baranami. Koncerty, które się tam odbywają, mają niezapomnianą atmosferę i klimat dawnej bohemy. Trzeba to zobaczyć na własne oczy. Dowiedz się więcej na temat tego niezwykłego miejsca.

Piwnica pod Baranami - historia

Kto by się spodziewał, że podziemia pałacu Potockich, staną się świadkiem tak wielkich, kulturowych wydarzeń. Już w XV i XVI wieku działała w tym miejscu słynna gospoda. Ponoć mieli w niej gościć takie postacie jak Mikołaj Rej czy Jan Kochanowski. Kilka wieków później do podziemi ponownie zawitali artyści.

Początki Piwnicy pod Baranami przypadają na lata 50 XX wieku. Były to czasy, kiedy rozwijały się nowe kierunki w sztuce. Artyści podejmowali tematy niezależności, awangardy i nowych wyrazów. Powstało wtedy wiele nurtów jak pop-art, surrealizm, neo-dada czy konceptualizm.

Data powstania Piwnicy pod Baranami nie jest bez znaczenia. To właśnie wtedy w Polsce rozpoczęła się tzw. odwilż. W trakcie niej artyści zaczęli odrzucać dotychczasowe kanony, a skupiać się na eksperymentach i nowych formach. Dało to początek kariery wielu znanych twórców, którzy byli związani m.in. z Krakowem.

Pomysłodawcą i guru Piwnicy pod Baranami w Krakowie był Piotr Skrzynecki. Na początku miało to być miejsce dla występów grup studenckich. Szybko jednak stało się ośrodkiem kultury miasta. Szczyt popularności przypada na lata 60. i 70. ubiegłego wieku. Jednak do dzisiaj jest to miejsce odwiedzane przez wielu turystów i artystów.

Piwnica pod Baranami była symbolem wolności artystycznej. Zrywała ze wszelką tradycją i powoływała się na postulaty dadaizmu. Odbywały się tutaj nie tylko kabarety, ale również spektakle, widowiska, a nawet bale.

Co jednak najważniejsze, to wyjątkowi ludzie stworzyli Piwnicę pod Baranami. Koncerty, jakie tam grano, były początkiem kariery dla wielu wielkich artystów. Można tam było zobaczyć takich muzyków jak: Ewa Demarczyk, Grzegorz Turnau, Marek Grechuta, Zbigniew Preisner czy Krzysztofa Pendereckiego.

Chociaż artyści przychodzili i odchodzili, duch krakowskiej Piwnicy pod Baranami pozostał taki sam. Do dzisiaj jest symbolem wolności, bohemy i awangardy. Wciąż grane są tutaj koncerty i odbywają się przedstawienia z udziałem wybitnych artystów.

Piwnica pod Baranami - repertuar

Koncert w Piwnicy pod Baranami? Repertuar jest pełen ciekawych wydarzeń. Nie ma co się oszukiwać, że wydarzenia w tym miejscu, skazane są na sukces. Już sama historia Piwnicy, a także wyprzedzająca ją sława, sprawia, że panuje tutaj niezapomniana atmosfera. Dla tych powodów warto odwiedzić to miejsce.

W najbliższym czasie będzie ku temu wiele okazji. Już niedługo odbędzie się tutaj wiele znamienitych spektakli (U Fryzjera), a także koncertów (Baby, ach te baby!, Klezmerzy Krakowskiego Kazimierza). Jak przystało na tradycję tego miejsca, nie zabraknie również kabaretów (Urodziny - U Hanki i Jana - 120. rocznica). Na wszystkie te wydarzenia możesz zarezerwować miejsce bez wychodzenia z domu.

Mieszkasz w Krakowie, a może niebawem odwiedzisz stolicę Małopolski? Niezależnie od tego Piwnicę pod Baranami trzeba zobaczyć. Przekonaj się, co takiego od wieków przyciąga tutaj najwybitniejszych artystów. Poczuj ducha bohemy i krakowskiej awangardy. Odkryj tajemnicę tego miejsca i ludzi, którzy ją tworzą.