Filharmonia Sudecka - Wałbrzych

ul. Słowackiego 4, Wałbrzych

SPRAWDŹ WYDARZENIA
Filtruj wydarzenia

Najdroższy - spektakl komediowy

 KUP BILET

Najdroższy - spektakl komediowy

 KUP BILET

Ostra Jazda - gorący spektakl w gwiazdorskiej obsadzie

 KUP BILET

Ostra Jazda - gorący spektakl w gwiazdorskiej obsadzie

 KUP BILET

Przesyłka z zaświatów - reż. Cezary Żak

 KUP BILET

Przesyłka z zaświatów - reż. Cezary Żak

 KUP BILET

Wyjście awaryjne - oddam kochanka w dobre ręce

 KUP BILET

Wyjście awaryjne - oddam kochanka w dobre ręce

 KUP BILET

Mayday 3 - Bigamistka

 KUP BILET

Mayday 3 - Bigamistka

 KUP BILET

Pozytywni

 KUP BILET

Pozytywni

 KUP BILET



Powstanie Filharmonii Sudeckiej

W początkach swojej działalności Filharmonia Sudecka zwana była Filharmonią Wałbrzyską. Jej powstanie datuje się na rok 1978 a to wszystko za sprawą lokalnych władz oraz środowiska muzycznego. Osobą odpowiedzialną za utworzenie tej instytucji muzycznej był dyrektor Józef Wiłkomirski. Pozyskał on wielu muzyków, którzy wspólnie mogli zaprezentować swoje umiejętności 1- go września 1978 roku. W skład tej wspaniałej orkiestry wchodziło 69 uzdolnionych osób a 5-go października dali koncert w Hradec Kralove. Jednakże oficjalna inauguracja miała miejsce dopiero ponad miesiąc później 25 listopada 1978 roku.
W latach 2005-2010 dyrektorem Filharmonii Sudeckiej był Dariusz Mikulski, a po nim funkcje objął Stanisław Rybarczyk. Następcą Stanisława był Jerzy Kosek, a od 2014 roku to zaszczytne stanowisko obejmuje Elżbieta Łaganowska. Opiekę artystyczną nad Zespołem Orkiestry Symfonicznej Filharmonii Sudeckiej od 1 września 2016 sprawuje Bartosz Żurakowski - Pierwszy Dyrygent Filharmonii Sudeckiej. Pełna nazwa Filharmonii od 29 października 2020 roku to Filharmonia Sudecka im. Józefa Wiłkomirskiego w Wałbrzychu.

Orkiestra ma na swoim koncie wiele zachwycających występów w ciekawych miejscach. Bierze aktywny udział w różnych wydarzeniach poczynając od festiwali i konkursów a kończąc na akompaniowaniu artystom. Przeważnie są i byli to artyści znani, ale nie braknie artystów niszowych, którym mają okazję współpracować z orkiestrą. Aktualnie Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Sudeckiej liczy mniej więcej 80 muzyków. Występowała w byłej Czechosłowacji, Francji, Niemczech, Szwajcarii i Włoszech. Za to zespoły kameralne Filharmonii występowały w byłym ZSRR, Niemczech, Szwajcarii i Francji. Na swej estradzie Filharmonia gościła solistów i dyrygentów zarówno z Europy jak i krajów bardziej egzotycznych. Przykładowo były to takie kraje jak Kuba, Argentyna, Chile, Brazylia, Japonia, Liban, Korea, Meksyk, Nowa Zelandia i wiele innych.

Działalność Filharmonii Sudeckiej

Na czym skupia się działalność Filharmonii? Filharmonia poświęca w dużej mierze uwagę edukacji dzieci oraz młodzieży. W swoim repertuarze mają audycje szkolne i przedszkolne. Odbywają się one w Wałbrzychu, małych miasteczkach i wsiach Dolnego Śląska. Można je spotkać pod nazwą „Świat muzyką malowany” albo „Inspiracje”. Wiele takich cykli działo się też w przeszłości, były to m. in.: „Podróże z Nutką”, „Muzyczne podróże Koszałka Opałka”, „Muza z klasą“, "Klasyka dla młodych" i "Muzyczne podróże". Wszystkie te inicjatywy mają zachęcić podopiecznych do zapoznania się z inspirującym światem muzyki, w którym odkryją brzmienia instrumentów, ale również będą miały okazję poznać kulturę i historię różnych narodów. Audycje mają być nie tyle co tylko nauką a raczej zabawą i przyjemnością.

Filharmonia zachwyca publiczność swoją działalnością już ponad 40 niezapomnianych lat. W ciągu tego okresu udało się zgromadzić pokaźną liczbę dokonań i oddanych słuchaczy. W szerokim repertuarze Orkiestry znajdziemy zlepek kultury polskiej, czeskiej i niemieckiej, bo to właśnie te trzy narodowości najmocniej oddziałują na tamte tereny. Prezentuje dzieła zarówno symfoniczne, oratoryjno-kantatowe jak i popularne. Na co dzień Orkiestra współpracuje z muzykami wysokiej klasy co jest odzwierciedlone w jej wykonaniach. Jednymi z takich artystów byli: Wanda Wiłkomirska, Piotr Paleczny, Valery Oistrakh, Leszek Możdżer, Katarzyna Duda, Adam Makowicz, Atsuko Seta, Paul Gulda, Akiko Nakajima, Tomasz Strahl, Jerzy Maksymiuk, Wojciech Michniewski, Wojciech Czepiel, Tadeusz Strugała. Ta śmietanka dowodzi jak profesjonalny pułap reprezentuje Filharmonia na Dolnym Śląsku. Ciekawostką jest, że Orkiestra ma na swoim koncie aż kilkanaście płyt CD wydanych w Polsce i Niemczech.

Wydarzenia w Filharmonii Sudeckiej

Powstają tu monumentalne dzieła na wysokim poziomie artystycznym jak i spektakularne koncerty dla kilkutysięcznej widowni. Zarówno koncerty i spektakle przygotowane na rok 2022 przez Filharmonię Sudecką dostarczą publiczności wielu niezapomnianych wrażeń. Warto przygotować się na niepowtarzalne głosy, ujmującą grę aktorską oraz wybitne dźwięki. Zapraszamy do zapoznania się z całym repertuarem oraz do kupna biletów już dziś na stronie biletyna.pl. Zapewniamy, że spędzą Państwo wspaniałe chwile!