Kupuj taniej bilety w aplikacji mobilnej biletyna.pl - bez opłaty serwisowej

* promocja trwa do 31-08-2022

Bolesławiec, Teatr Stary

Bolesławiec, Teatr Stary

Teatr Stary - Bolesławiec

Teatralna 1, 59-700 Bolesławiec

POKAŻ NA MAPIE


Brak wydarzeń

Bardzo nam przykro ale pomimo szczegółowych poszukiwań nie mogliśmy odnaleźć wydarzeń spełniających podane kryteria

Najważniejsze wydarzenia kulturalne Bolesławca i okolic: spektakle teatralne, konkursy, festiwale i występy taneczne organizowane są w pięknym budynku Teatru Starego. Dzięki wspaniałej modernizacji może on łączyć to, co zabytkowe z zaawansowanymi wymaganiami współczesnych technologii angażowanych w organizowanie multimedialnych imprez artystycznych. Dzięki wielkiej inwestycji powiatu bolesławieckiego wspartej solidnym dofinansowaniem unijnym dzieci, młodzież i dorośli mieszkańcy miasta i okolic mają możliwość nie tylko odbierać płynące ze sceny emocje, ale również stawiać na scenie swoje pierwsze kroki i znajdować ujście dla kreatywności i artystycznego zapału.

Dzięki naszemu serwisowi masz możliwość uczestniczenia zarówno w profesjonalnie przygotowanych spektaklach teatralnych i innych imprezach kulturalnych inscenizowanych i reżyserowanych przez ikony polskiej kultury, jak i w występach amatorskich zespołów i grup artystycznych, dla których często jest to pierwszy kontakt z wymagającą publicznością.

Historia Teatru Starego w Bolesławcu

W mieście, w którym pierwsze znalezione ślady osadnictwa pochodzą sprzed ponad 12 000 lat wszystko wydaje się mieć walor historyczny. Teatr Stary w Bolesławcu został powołany do życia w 1857 roku i znalazł swoją siedzibę w budynku, w którym na potrzeby sceniczne zaadaptowano pomieszczenia arsenału miejskiego. Był pierwszą i przez wiele lat najbardziej reprezentacyjną budowlą, która powstała przy promenadzie otaczającej centrum starego miasta. O tym, że teatr stanowił dla mieszkańców Bolesławca powód do dumy świadczyło dążenie wpływowych mieszczan do budowania swoich okazałych willi w jego pobliżu. Również tam zostało ulokowane gimnazjum, odeon (rodzaj krytego amfiteatru) i muzeum. Dzięki temu Bolesławiec mógł śmiało ubiegać się o status centrum życia kulturalnego i administracyjnego tej części Dolnego Śląska. Nic dziwnego, że do Bolesławca ściągali okoliczni mieszkańcy złaknieni dostępu do kultury, sztuki, a także każdej innej formy rozrywki.

Stary Teatr w nowej formie

Obecny wygląd budynku jest efektem wielu prac modernizacyjnych. Pierwsza znaczna przebudowa miała miejsce w latach 1885-1886 i to dzięki niej budynek uzyskał jeszcze bardziej reprezentacyjną, klasycyzującą elewację, dzięki której wyróżniał się na tle innych budowli z tamtych czasów. Niektórzy wywodzą nawet nowy rozdział w historii architektury teatralnej od projektów autorów tej przebudowy – Wilhelma Doericha i Richarda Schillera.

Część sceniczna została powiększona, zmodernizowana i w znacznej części przebudowana w 1913 roku według projektu innego miejskiego architekta - E. Balzera.

Do 1944 roku w Tatrze Starym funkcjonował posiadający stały zespół teatralny Śląski Teatr Krajowy. Po 1945 roku w budynku Teatru swoją siedzibę znalazł Młodzieżowy Dom Kultury w Bolesławcu. Ciągle pogarszający się stan techniczny budynku doprowadził do jego zamknięcia w 2007 roku. Dalsze funkcjonowanie teatru wymagało przeprowadzenia gruntownego remontu, którego sfinansowanie stało się możliwe dzięki uzyskaniu wsparcia unijnego.

Repertuar Teatru Starego w Bolesławcu

Niezwykła atmosfera niewielkiego starego miasteczka buduje klimat, który dodatkowo potęguje historia prawie dwustuletniego budynku. To sprawia, że każdy spektakl, koncert i występ sceniczny na deskach Teatru Starego w Bolesławcu staje się wydarzeniem, o którym trudno zapomnieć. Możesz uczestniczyć w organizowanych z wielkich rozmachem „Koncertach Wiedeńskich” z największymi przebojami Johanna Straussa lub być świadkiem Operetkowej petardy przebojów w wykonaniu Joanny Wojtaszewskiej. A może wolisz kameralne i wymagające większego skupienia występy Magdy Piskorczyk, która na swojej gitarze potrafi przekonać mieszkańców Dolnego Śląska, że znaleźli się w afrykańskich lub amerykańskich ostępach? Teatr Stary ma dla Ciebie znacznie więcej. Regularnie odwiedzają go z najnowszymi programami najpopularniejsze polskie grupy kabaretowe. Często można tutaj uczestniczyć w koncercie znanych z radiowych i telewizyjnych przebojów muzyków rockowych i jazzowych. Wystarczy regularnie odwiedzać serwis biletyna.pl i czujnie śledzić pojawiające się okazje do zamówienia biletów. Zapraszamy!

Bolesławiec inne wydarzenia