Najpopularniejsze festiwale w Polsce 2022

Spis treści

Sezon festiwalowy rozpoczyna się już niedługo, więc jeśli macie ochotę wejść w ten świat, czas pomyśleć o celu podróży. Ostrzegamy – tego typu wyjazdy uzależniają. Gdy dobrze dobierzesz wydarzenie do swojego gustu i spróbujesz raz, najprawdopodobniej na stałe wpiszą się one w Twój styl życia. Przygotowaliśmy dla Was przewodnik po najlepszych tegorocznych festiwalach w Polsce.

Open’er Festival

To zdecydowanie najpopularniejszy i największy festiwal muzyczny w Polsce, który po dwóch latach pandemicznej przerwy powraca do Gdyni i Kosakowa. Wokół niego wytwarza się specyficzna atmosfera wypoczynku i chilloutu. Siłą tego festiwalu jest bardzo rozbudowany line-up i kilkanaście scen. Nie ma przesady w tym, że na Festiwalu Open’er każdy znajdzie coś dla siebie. Bonusem jest bliskość plaż i ogólny, imprezowy klimat na poziomie, którym charakteryzuje się całe Trójmiasto.

Orange Warsaw Festival

Festiwal aktualnie odbywa się na Torze Wyścigów Konnych Warszawa-Służewiec, choć pierwotnie organizowany był na Placu Defilad. To impreza, która co roku cieszy wielkimi nazwiskami. Przez lata na sponsorowanym przez Orange festiwalu przewinęły się takie tuzy światowej muzyki jak np. Florence + The Machine, Dua Lipa, Wyclef Jean, Linkin Park, The Prodigy… wymieniać można w nieskończoność. W 2022 roku gwiazdą programu ma być ponownie Florence+The Machine i Tyler, The Creator.

Audioriver

Kto nie był w Płocku, koniecznie musi odwiedzić ten cudowny festiwal. Jego lokalizacja na nadwiślańskich plażach jest tak klimatyczna, że aż nie chce się stamtąd wyjeżdżać. Muzycznie Audioriver jest gratką dla fanów muzyki elektronicznej. Za dnia festiwalowicze przenoszą się na płocki rynek, na który można przejść się spacerkiem w dosłownie kilka minut. Odbywają się tam Targi Muzyczne Audioriver i spotkania z artystami. Od 2014 roku organizowany jest także trzeci dzień festiwalu, czyli Sun/Day. Niedzielna część imprezy przenosi się do przestrzeni parkowej. Nie zmienia się jedno – doskonałe elektroniczne brzmienia.

Polsat Superhit Festiwal

Festiwal w sopockiej Operze Leśnej to niesamowita zabawa na żywo. Trwa trzy dni, z czego dwa opanowują najpopularniejsi polscy artyści sceny muzycznej. W niedzielę – czas na kabarety. W tegorocznej edycji wystąpią m.in.: Paweł Domagała, Cleo, Kortez, Piotr Cugowski, Komodo, Kwiat Jabłoni, Kaśka Sochacka, Dawid Kwiatkowski, Beata Kozidrak i Bajm, Grzegorz Hyży, Sylwia Grzeszczak i Bryska. Z kolei na występach kabaretowych publiczność bawić będą: Kabaret Moralnego Niepokoju, Kabaret Skeczów Męczących, Kabaret Ani Mru-Mru, Kabaret Paranienormalni, Kabaret Nowaki, Kabaret 4 Fala, Kabaret K2 i Jerzy Kryszak.

Amfiteatr Hip-Hop Festiwal

Trzeba przyznać, że w tym roku lubuski festiwal ma naprawdę niezły skład. Fani hip-hopu będą zachwyceni, bo na scenie gorzowskiego amfiteatru w ciągu dwóch dni pojawią się:

Pro8l3m, Malik Montana, Szpaku, Kaz Bałagane, Avi & Louis Villain, Qry, Żabson, Guzior, Paluch, Kizo, Smolasty, Wac Toja, Jacuś, DJ Soina. To największa z dotychczasowych edycji festiwalu.

Sun Festival

Jeśli już jesteśmy przy hip-hopie, warto wspomnieć o kołobrzeskim Sun Festivalu, który jest największą tego typu imprezą muzyczną w Polsce. W 2022 roku w line-upie pojawią się m.in. Sobel, O.S.T.R., KęKę, Pezet, Smolasty, Sokół, Słoń, Taco Hemingway, Tede, Margaret i Borixon. Nie będziemy rozstrzygać, na który z festiwali się wybrać, ponieważ mają różne terminy. Na pewno taki skład nad morzem w samym środku sezonu jest wart uwagi.

Kortowiada

Olsztyńskie juwenalia są obchodzone z prawdziwą pompą. To jeden z największych studenckich festiwali w Polsce. Ich atutem, poza muzyką, są bardzo przystępne cenowo karnety. W 2022 roku line-up przedstawia się następująco:

  • 2 czerwca: Baranovski, Happysad, Kwiat Jabłoni, Łydka Grubasa, O.S.T.R.,
  • 3 czerwca: Kaśka Sochacka, Enej, Kayah, Sokół, Krzysztof Zalewski,
  • 4 czerwca: Tymek, Vito Bambino, PRO8L3M, Mery Spolsky, Guzior.

Kolejną kwestią jest niesamowita przestrzeń, w której odbywa się Kortowiada – przestrzeń Kortowa, unikatowego miasteczka akademickiego, ma dwa jeziora, plaże i parki. To wszystko sprawia, że nawet jeśli czasy studenckie masz dawno za sobą, możesz chcieć wybrać się na te niezwykłe juwenalia.

Green Festival

Mówiąc o Olsztynie, nie można pominąć Green Festivalu, który odbywa się nad jeziorem Ukiel. Muzyczno-ekologiczna trzydniówka w 2022 roku odbywa się w dniach 12-14 sierpnia. Swój udział zapowiedzieli m.in. Vito Bambino, Ania Karwan, Daria Zawiałow, Kaśka Sochacka, Fisz Emade Tworzywo, Artur Rojek, Mrozu, Baranovski, Natalia Szroeder, Zalia, Kasia Lins i Marcin Maciejczak.

Festiwal w Jarocinie

Ten festiwal to tradycja. Zazwyczaj chęć do udziału w nim dziedziczy się z pokolenia na pokolenie. Muzycznie Jarocin w 2022 roku to przede wszystkim jubileusze: 35-lecie zespołów Pidżama Porno, IRA i Włochaty, trzy dekady na scenie Illusion, a także Kult, Mery Spolsky, Ralph Kaminski, Sztywny Pal Azji, Czesław Śpiewa i wielu innych znanych artystów o rockowym brzmieniu. Kto nie był jeszcze na kultowych boiskach przy Maratońskiej, niech jedzie i sam sprawdzi, czy ten festiwal „wchodzi w krew”.

Rockowizna

Hasło przewodnie tego festiwalu to: łączymy pokolenia i dajemy radość. Lokalizacja to poznańskie lotnisko Ławica, Plac Zebrań Ludowych w Gdańsku, Tor Partynice we Wrocławiu, Plac Sławika i Antalla w Katowicach, a także Arena Lato w Krakowie. W programie na rok 2022:

  • 15 lipca: IRA 35-lecie, Sztywny Pal Azji, Róże Europy,
  • 16 lipca: Kult,
  • 17 lipca: Kasia Kowalska, Ørganek, Strachy Na Lachy.

Można zabrać rodziców (lub dzieci), ale nie jest to obligatoryjne.

Muzyczne festiwale warte uwagi można by wymieniać jeszcze dalej. Każdy z nas ma wszak inny gust muzyczny, ale bilety na wydarzenia dla fanów każdej muzyki znajdziecie na naszej stronie biletyna.pl.

Site Footer