Jak się ubrać do teatru?

Spis treści

Teatr jest miejscem bez wątpienia wyjątkowym, w związku z czym przyjęło się, że przyjście na spektakl wymaga odpowiedniego ubioru. Jaki strój do teatru wybrać? Poznajmy najważniejsze zasady.

Jaki strój do teatru wybrać?

Standardy dotyczące ubioru do teatru zmieniały się przez lata. W poprzednim stuleciu jedynym słusznym wyborem była suknia wieczorowa i odświętny garnitur. Ówcześnie zasady z biegiem czasu uległy jednak zmianom. Współcześnie podstawową zasadą jest wpisanie się w formalny dress code, czyli włożenie stroju oficjalnego. Aby wyglądać odpowiednio, warto sięgnąć po eleganckie spodnie i żakiet lub sukienkę koktajlową. Jeśli chodzi o panów, najlepszym rozwiązaniem będą formalne spodnie, koszula i marynarka. Oczywiście należy pamiętać o tym, aby wybrany ubiór był nie tylko formalny i elegancki, lecz także schludny. Koszule czy sukienki powinny być wyprasowane oraz bezwzględnie czyste. Co więcej, najlepszy strój do teatru to taki, w którym wszystkie jego elementy do siebie pasują, nie są przesadzone ani zbyt ekstrawaganckie.

Strój dopasowany do okazji

Strój do teatru powinien być dopasowany również do rodzaju spektaklu. Widzowie coraz częściej wybierają mniej formalne stylizacje w przypadku stricte rozrywkowych i komediowych widowisk. Mowa tutaj o barwnych sukienkach, kolorowych koszulach czy nawet jeansach zestawionych z szykownym T-shirtem.

Jeśli chodzi o klasyczne spektakle, kolorowe elementy garderoby nie będą jednak właściwym wyborem. Co więcej, na premierach często obowiązuje dress code, którego należy przestrzegać niezależnie od naszych preferencji. Chcąc uszanować artystów, musimy zastosować się do przekazanych w zaproszeniu wytycznych.

Tkaniny, które pasują do formalnych stylizacji do teatru

Wybierając stylizację do teatru, warto postawić na tkaniny, które cechują się eleganckim charakterem. Są to z pewnością jedwab, żorżeta, wiskoza czy wysokiej jakości, nierozciągliwa bawełna. Świetnym rozwiązaniem są także materiały, które pochłaniają światło, takie jak aksamit i welur. Sukienki, koszule czy bluzki z takich tkanin można zestawić ze spodniami w kant czy spódnicami i wyglądać formalnie, a zarazem intrygująco.

Na jakie buty do teatru się zdecydować?

Wiele osób zastanawia się, jakie buty wybrać do teatru. Są one dopełnieniem stroju, dlatego muszą być dopasowane do danej stylizacji. W przypadku pań bardzo dobrym rozwiązaniem są szpilki. Dany model powinien jednak zakrywać piętę oraz palce. Klasyczne czółenka to doskonały wybór, jednak nie dla każdej kobiety. Panie, które wolą stawiać na wygodę, mogą włożyć płaskie obuwie, np. lordsy czy oksfordy. Baleriny na lekkim obcasie lub mokasyny również będą odpowiednie.

Jesienią czy zimą należy pamiętać o tym, że w teatrze nie jest praktykowana zmiana obuwia. Dlatego w takim przypadku lepiej postawić na klasyczne i eleganckie botki. Wysokie kozaki nie zawsze okazują się wystarczająco eleganckim wyborem.

Strój dopasowany do pory roku

Po pierwsze, należy mieć na uwadze fakt, że w teatrze szatnia jest obowiązkowa. Nie oznacza to jednak, że można zdecydować się na przypadkowe okrycie wierzchnie. Wręcz przeciwnie – płaszcz, kurtka czy czapka powinny być eleganckie. Odpowiednią opcją do teatru będą klasyczne płaszcze, a także kapelusz lub beret we francuskim stylu. Oczywiście kapelusz również oddajemy do szatni – w czasie spektaklu mógłby zasłaniać innym widzom scenę.

Jesienią czy wiosną dobrym wyborem będzie elegancki trencz. Panie mogą ponadto założyć rajstopy – wiosną cieliste, natomiast jesienią – czarne. Zarówno rajstopy, jak i pozostałe części ubioru powinny być stonowane, pozbawione krzykliwych i wyrazistych wzorów czy napisów. Czy jesienią bądź zimą można wybrać jeansy? Nie, ten element garderoby jest zbyt casualowy. O wiele lepszą opcją są cygaretki w uniwersalnym, stosowanym kolorze.

Akcesoria, którymi warto urozmaicić strój do teatru

Strój bez dodatków często wydaje się niekompletny. Na jakie akcesoria można zdecydować się, jeśli chodzi o stylizację do teatru? Zacznijmy od biżuterii. Wyjście do teatru to najlepsza okazja na założenie wyszukanej biżuterii, która dopełni wieczorową sukienkę. Nie warto jednak przesadzać. Jeśli postawimy na duży naszyjnik z kryształami, bransoletka czy kolczyki powinny być już o wiele delikatniejsze. Co więcej, gdy sukienka zawiera już błyszczące zdobienia, cekiny czy kamienie ozdobne, lepszym wyborem będą klasyczne, proste łańcuszki. W przypadku panów najlepszą biżuterią jest zegarek na gustownej bransolecie.

Panie nie wyobrażają sobie wyjścia z domu bez torebki. Dobór tego elementu powinien być jednak bardzo dobrze przemyślany. Przede wszystkim należy odpuścić sobie duże torby typu shopper bag czy inne większe egzemplarze. Do eleganckiego stroju najlepiej dobrać kopertówkę bądź mniejszą torebkę na ozdobnym łańcuszku.

Jak ubrać się do teatru muzycznego?

Czy w teatrach muzycznych obowiązują takie same zasady? W tym przypadku możemy pozwolić sobie na nieco więcej nonszalancji. Oficjalny strój można wzbogacić o kolorowe dodatki, nawet takie jak duże kokardy czy kwiaty we włosach. Pamiętajmy jednak, że to spektakl jest najważniejszy i to on ma przyciągać uwagę, a nie nasza stylizacja.

Jeśli chodzi natomiast o operę, tutaj zasady ubioru od wieków pozostają niezmienione. Panie powinny włożyć sukienkę wieczorową bądź koktajlową, natomiast panowie – garnitur. Kobiecy strój można dodatkowo wzbogacić o elegancki żakiet, bolerko czy etolę.

Site Footer