Jastrzębie-zdrój atrakcje – Co warto robić i zobaczyć w

Spis treści

Jastrzębie-Zdrój leży na Górnym Śląsku – w południowej części województwa śląskiego. Do lat 90. XX wieku miejscowość słynęła z uzdrowiska. Po odkryciu rozległych złóż węgla kamiennego przekształciło się w ośrodek przemysłowy. Nie można jednak ukryć, że miasto jest bardzo urokliwe i pełne zieleni. Dowiedzcie się, jakie atrakcje proponuje Jastrzębie-Zdrój.

Park Zdrojowy im. doktora Mikołaja Witczaka

Park Zdrojowy to ogromny, 18-hektarowy teren, który założono w XIX wieku. Podzielony jest na dwie części: Geometryczną (Górną) i Krajobrazową (Dolną). W drugiej połowie XIX wieku stanowił centralny punkt uzdrowiska, wokół którego rozmieszczono budynki sanatoryjne. Obecnie część z nich stała się zabytkami, natomiast sam Park został wpisany do rejestru zabytków w 1993 r. Na terenie Parku mieści się muszla koncertowa, zabytkowy Dom Zdrojowy, piękny plac z fontanną, malownicze ścieżki do spacerów oraz fińskie mostki. Można skorzystać tutaj z tężni solankowej i posmakować specjałów dawnej Pijani Wód.

Galeria Historii Miasta

Galeria Historii Miasta działa od 2002 r. i mieści się na terenie Parku Zdrojowego. Jej celem jest gromadzenie, przechowywanie i udostępnianie zabytków związanych z miastem. Znajdują się w niej różnorodne pamiątki, dokumenty, fotografie i wiele innych eksponatów. Dodatkowo Galeria Historii Miasta prowadzi działalność wydawniczą związaną z kulturą regionu, wystawienniczą i edukacyjną. W tym miejscu odbywają się ponadto wernisaże, spotkania z ciekawymi osobowościami, wieczorki poetyckie, widowiska i koncerty muzyczne.

Ośrodek Wypoczynku Niedzielnego

Ośrodek Wypoczynku Niedzielnego w Jastrzębiu-Zdroju powstał z myślą o mieszkańcach okolicznych osiedli. Na terenie OWN znajduje się amfiteatr, basen, park widokowy, staw rybny, alejki spacerowe i korty tenisowe. Dodatkowo mieści się w nim tężnia solankowa, plac zabaw i wiele innych atrakcji.

Pomnik Porozumienia Jastrzębskiego

Pomnik Porozumienia Jastrzębskiego ulokowany jest przed Kopalną Węgla Kamiennego „Borynia-Zofiówka”. Postawiono go na znak upamiętnienia Porozumienia Jastrzębskiego, zawartego 3 września 1980 r. To właśnie w tym miejscu zostały wywalczone wolne soboty i niedziele. Jest to ponadto symbol Solidarności i wolnej Polski.

Galeria Dzwonków

Interesującym miejscem na mapie Jastrzębia-Zdroju jest Galeria Dzwonków. Mieści się w nim ok. 8 tysięcy zabytkowych eksponatów. Obiekt zlokalizowany jest na terenie Parku Uniwersyteckiego. Możecie zobaczyć tam zarówno dzwonki marynistyczne, kościelne, jak i pasterskie.

Sanktuarium Opatrzności Bożej

Późnobarokowe Sanktuarium Opatrzności Bożej zawiera w sobie elementy klasycystyczne. Jest to najstarsza świątynia w Jastrzębiu-Zdroju. Wewnątrz obiektu znajduje się barokowa ambona, zabytkowa chrzcielnica oraz wyjątkowy obraz Opatrzności Bożej z 1773 r. i Droga Krzyżowa z 1836 r. Obok, na przykościelnym cmentarzu spoczywają m.in. więźniowie Auschwitz, żołnierze Armii Krajowej czy powstańcy śląscy.

Żelazny Szlak Rowerowy

Liczący ok. 55 kilometrów Żelazny Szlak Rowerowy ulokowany na granicy polsko-czeskiej. Wzdłuż trasy na rowerzystów czekają liczne atrakcje i miejsca postojowe. Tematem przewodnim trasy jest kolej.

Dwór obronny

Ciekawym miejscem w mieście jest późnorenesansowy dwór obronny, zbudowany ok. 1605 r. W czasie II wojny światowej budowla została zburzona. Po odbudowie w 1958 r. pełni funkcję przedszkola i ośrodka zdrowia.

Kąpielisko

Kąpielisko to miejsce warte odwiedzenia dla całych rodzin. Zewnętrzny obiekt obejmuje baseny: pływackie i rekreacyjne, rwącą rzekę, krętą zjeżdżalnię czy m.in. schody bąbelkowe. Dodatkowo obok znajduje się: plac zabaw, kawiarnia z tarasem widokowym i boisko do siatkówki plażowej.

Warto odwiedzić również lodowisko „Jastor”, które jest czynne przez cały rok. Jest to obiekt bardzo dobrze zorganizowany, oferuje wypożyczalnię łyżew i sprzętu, a także jest przystosowany dla osób z niepełnosprawnościami.

Jastrzębski Szlak Przyrodniczy „Śladami Natury”

Miłośnicy natury mogą przejść piękny Jastrzębski Szlak Przyrodniczy „Śladami Natury”. Przebiega on przez dolinę rzeki Szotkówki, którą zamieszkują bobry. W lesie Kyndra występują imponujące 150-letnie dęby, a w lesie Biadoszek czeka na Was największe jastrzębskie drzewo. Obwód jego pnia ma aż 583 cm.

Restauracja Pałac Borynia

Restauracja Pałac Borynia mieści się w zabytkowym, XVIII-wiecznym obiekcie, który zdecydowanie warto zobaczyć, ponieważ ma on zarówno atrakcyjną fasadę, jak i wnętrze. Jest to budynek klasycystyczno-barokowy, otoczony malowniczym parkiem. Co ciekawe, Borynia była kiedyś wsią szlachecką.

Jastrzębie-Zdrój – atrakcje kulturalne

W Jastrzębiu-Zdroju można odwiedzić piękne zabytki i malownicze tereny przyrodnicze. Na terenie miasta działają ponadto instytucje kulturalne, które oferują atrakcyjne wydarzenia, takie jak koncerty czy spektakle teatralne.

Głównym ośrodkiem kultury w tym mieście jest Miejski Ośrodek Kultury, który rozpoczął swoją działalność w 1987 r. Obejmuje on: Dom Zdrojowy z salą teatralną i galerią sztuki, Galerię Historii Miasta oraz m.in. sześć świetlic młodzieżowych. Co więcej, w głównym gmachu zlokalizowane jest Centrum Kultury Filmowej z dwoma salami kinowymi. Całe rodziny mogą wybrać się również do Namiotu Cyrku Zalewski, który regularnie odwiedza miasto.

Warto wiedzieć, że Jastrzębie-Zdrój jest mocno powiązane z fotografią. Działa tutaj Jastrzębski Klub Fotograficzny „Niezależni”, którego celem jest promocja niezależnej, współczesnej sztuki fotograficznej. Klub corocznie organizuje Jastrzębską Szkołę Fotografii Dokumentalnej. Jeśli mowa o wydarzeniach cyklicznych, w mieście odbywa się festiwal muzyczny Jazztrzębie, któremu towarzyszą nie tylko widowiska muzyczne, lecz także wystawy fotografii jazzowej i warsztaty. Impreza ma miejsce najczęściej w sali koncertowej Państwowej Szkoły Muzycznej.

Chcecie wybrać się na interesujące wydarzenia kulturalne w Jastrzębiu-Zdroju? Zapraszamy do skorzystania z serwisu biletyna.pl. Nasz portal to doskonałe miejsce dla miłośników kultury. Proponujemy bilety na imprezy i widowiska oraz na bieżąco aktualizujemy ich listę, aby nie ominęły Was najciekawsze atrakcje.

Site Footer