Kupuj taniej bilety w aplikacji mobilnej biletyna.pl - bez opłaty serwisowej

* promocja trwa do 30-06-2024

Amfiteatr Kadzielnia - Kielce

aleja Legionów 1, 25-035 Kielce

SPRAWDŹ WYDARZENIA

Od Nowa Festiwal - Zalewski, Daria Zawiałow, Kaśka Sochacka, Igo, Natalia Szroeder

 KUP BILET

Kabaret Skeczów Męczących - Polska misja komiczna - rejestracja POLSAT

 KUP BILET

Przebój Lata Radia Zet i Polsatu - rejestracja POLSAT

 KUP BILET

Świętokrzyska Gala Kabaretowa - rejestracja POLSAT

 KUP BILET

XXI Wielki koncert charytatywny 2024 - Sound'N'Grace i Piotr Salata

 KUP BILET

Please, Stand-up! Kielce 2024

 KUP BILET

Lady Pank i Myslovitz

 KUP BILET

Agnieszka Chylińska - Letnia diamentowa trasa

 KUP BILET

PGS Rock Festival 2 - Dżem

 KUP BILET

Polska Noc Kabaretowa 2025

 KUP BILET



Kadzielnia to wyjątkowe miejsce na mapie Kielc. Jest to nie tylko świetna lokalizacja na spacer i odpoczynek na świeżym powietrzu w znajdującym się tutaj rezerwacie przyrody, lecz także miejsce licznych wydarzeń kulturalnych i rozrywkowych, które odbywają się na scenie wybudowanego tutaj amfiteatru, a na które przyjeżdżają gwiazdy z całej Polski.

Kielecka Kadzielnia

Istnieją dwie wersje wydarzeń, które tłumaczą nam powstanie nazwy „Kadzielnia”. Według pierwszej z nich – nazwa ta wywodzi się od produkcji kadzideł, a konkretnie od jałowca wykorzystywanego w tym procesie, obficie rosnącego na tutejszym terenie. Druga wersja mówi, że teren ten nazwano za sprawą kadzielnika kieleckiej kolegiaty (dzisiaj powiedzielibyśmy: kościelnego), który dzierżawił tamtejsze ziemie. Według niektórych źródeł żył on w XVI wieku i za zadanie miał między innymi odpędzanie złych mocy, oczywiście przy użyciu kadzidła.

Amfiteatr w kamieniołomie

Nie napisaliśmy jeszcze, że Kadzielnia to wzgórze ze skarpami dochodzacymi do 30m wysokości. W XVIII wieku utworzono tu kamieniołom, który funkcjonował do roku 1962, teraz został objęty ochroną i nadano mu miano rezerwatu przyrody. W 1971 roku, podczas obchodów IX wieku Kielc otwarto nowo powstały amfiteatr mieszczący się w południowej części wzgórza. Z początku, liczący aż 5000 miejsc siedzących, amfiteatr był wykorzystywany nie tylko w charakterze sceny koncertowej, ale także jako letnie kino plenerowe z dużym ekranem oraz stereofonicznym nagłośnieniem. Kadzielnia szybko zyskała popularność. Odbywają się tutaj liczne koncerty i imprezy, między innymi - Harcerski Festiwal Kultury Młodzieży Szkolnej „Kielce”.
Z uwagi na rosnące zainteresowanie amfiteatrem, podjęto prace modernizacyjne realizowane z wykorzystaniem wsparcia finansowego z funduszy europejskich. Prace ukończono w dwa lata później. W 2010 roku otwarto „scenę wśród skał”, a amfiteatr zyskał zadaszenie w postaci dwóch nowoczesnych dachów – rozsuwanego (nad widownią) oraz stałego (nad sceną). Wymieniono także siedzenia, a ilość miejsc zwiększyła się do 5430. Widownia Kadzielni podzielona jest w chwili obecnej na 13 sektorów, w tym jeden VIP.

Scena Kadzielini

Scena kieleckiego amfiteatru na Kadzielini jest jedną z największych plenerowych scen koncertowych w kraju, ma bowiem przeszło 1250m2. Podczas modernizacji powstało tutaj 15 garderób, które są w stanie pomieścić nawet 217 osób. Warto dodać, że z racji umiejscowienia amfiteatru w starym wyrobisku, nawet w największe upały w pobliżu sceny utrzymuje się optymalna temperatura. Tam też umiejscowiono pomieszczenia techniczne.
Charakterystyczne otoczenie i współczesna architektura czynią z Kadzielni miejsce niezwykle atrakcyjne, zwłaszcza w kontekście organizacji koncertów i festiwali. Regularnie odbywają się tutaj różnego rodzaju spotkania kabaretowe jak chociażby Polska Noc Kabaretowa, czy Świętokrzyska Biesiada Kabaretowa; muzyczne gale – jak na przykład Kielecka Gala Disco Polo, czy też koncerty innego rodzaju. W ubiegłym (2021) roku miała tu miejsce Wakacyjna Trasa Dwójki oraz koncert wspólnie organizowany przez Radio RMF FM i telewizję Polsat – Przebój lata. Do Kadzielni rokrocznie zjeżdża się coraz więcej ludzi, nie tylko z okolic, ale z całego kraju.
Kadzielnia potrafi oczarować niezależnie od pory dnia i nocy. Nie potrzebne są nawet wydarzenia kulturalno-artystyczne, żeby zachwycić się jej urokiem. Te jednak, w otoczeniu wyjątkowej przyrody, przeżywa się w sposób wyjątkowy. Jeżeli wybierasz się do Kielc, to jest to zdecydowanie jedno z miejsc, które warto odwiedzić.