Kupuj taniej bilety w aplikacji mobilnej biletyna.pl - bez opłaty serwisowej

* promocja trwa do 31-03-2023

Amfiteatr Kadzielnia - Kielce

ul. Legionów 1, 25-035 Kielce
(POKAŻ NA MAPIE)

SPRAWDŹ WYDARZENIA

Polska Noc Kabaretowa 2023

 KUP BILET

Kielecka Gala Disco Polo 2023

 KUP BILET

Świętokrzyska Biesiada Kabaretowa 2023

 KUP BILET
ZOBACZ WIĘCEJKadzielnia to wyjątkowe miejsce na mapie Kielc. Jest to nie tylko świetna lokalizacja na spacer i odpoczynek na świeżym powietrzu w znajdującym się tutaj rezerwacie przyrody, lecz także miejsce licznych wydarzeń kulturalnych i rozrywkowych, które odbywają się na scenie wybudowanego tutaj amfiteatru, a na które przyjeżdżają gwiazdy z całej Polski.

Kielecka Kadzielnia

Istnieją dwie wersje wydarzeń, które tłumaczą nam powstanie nazwy „Kadzielnia”. Według pierwszej z nich – nazwa ta wywodzi się od produkcji kadzideł, a konkretnie od jałowca wykorzystywanego w tym procesie, obficie rosnącego na tutejszym terenie. Druga wersja mówi, że teren ten nazwano za sprawą kadzielnika kieleckiej kolegiaty (dzisiaj powiedzielibyśmy: kościelnego), który dzierżawił tamtejsze ziemie. Według niektórych źródeł żył on w XVI wieku i za zadanie miał między innymi odpędzanie złych mocy, oczywiście przy użyciu kadzidła.

Amfiteatr w kamieniołomie

Nie napisaliśmy jeszcze, że Kadzielnia to wzgórze ze skarpami dochodzacymi do 30m wysokości. W XVIII wieku utworzono tu kamieniołom, który funkcjonował do roku 1962, teraz został objęty ochroną i nadano mu miano rezerwatu przyrody. W 1971 roku, podczas obchodów IX wieku Kielc otwarto nowo powstały amfiteatr mieszczący się w południowej części wzgórza. Z początku, liczący aż 5000 miejsc siedzących, amfiteatr był wykorzystywany nie tylko w charakterze sceny koncertowej, ale także jako letnie kino plenerowe z dużym ekranem oraz stereofonicznym nagłośnieniem. Kadzielnia szybko zyskała popularność. Odbywają się tutaj liczne koncerty i imprezy, między innymi - Harcerski Festiwal Kultury Młodzieży Szkolnej „Kielce”.
Z uwagi na rosnące zainteresowanie amfiteatrem, podjęto prace modernizacyjne realizowane z wykorzystaniem wsparcia finansowego z funduszy europejskich. Prace ukończono w dwa lata później. W 2010 roku otwarto „scenę wśród skał”, a amfiteatr zyskał zadaszenie w postaci dwóch nowoczesnych dachów – rozsuwanego (nad widownią) oraz stałego (nad sceną). Wymieniono także siedzenia, a ilość miejsc zwiększyła się do 5430. Widownia Kadzielni podzielona jest w chwili obecnej na 13 sektorów, w tym jeden VIP.

Scena Kadzielini

Scena kieleckiego amfiteatru na Kadzielini jest jedną z największych plenerowych scen koncertowych w kraju, ma bowiem przeszło 1250m2. Podczas modernizacji powstało tutaj 15 garderób, które są w stanie pomieścić nawet 217 osób. Warto dodać, że z racji umiejscowienia amfiteatru w starym wyrobisku, nawet w największe upały w pobliżu sceny utrzymuje się optymalna temperatura. Tam też umiejscowiono pomieszczenia techniczne.
Charakterystyczne otoczenie i współczesna architektura czynią z Kadzielni miejsce niezwykle atrakcyjne, zwłaszcza w kontekście organizacji koncertów i festiwali. Regularnie odbywają się tutaj różnego rodzaju spotkania kabaretowe jak chociażby Polska Noc Kabaretowa, czy Świętokrzyska Biesiada Kabaretowa; muzyczne gale – jak na przykład Kielecka Gala Disco Polo, czy też koncerty innego rodzaju. W ubiegłym (2021) roku miała tu miejsce Wakacyjna Trasa Dwójki oraz koncert wspólnie organizowany przez Radio RMF FM i telewizję Polsat – Przebój lata. Do Kadzielni rokrocznie zjeżdża się coraz więcej ludzi, nie tylko z okolic, ale z całego kraju.
Kadzielnia potrafi oczarować niezależnie od pory dnia i nocy. Nie potrzebne są nawet wydarzenia kulturalno-artystyczne, żeby zachwycić się jej urokiem. Te jednak, w otoczeniu wyjątkowej przyrody, przeżywa się w sposób wyjątkowy. Jeżeli wybierasz się do Kielc, to jest to zdecydowanie jedno z miejsc, które warto odwiedzić.

Kielce inne wydarzenia