Kupuj taniej bilety w aplikacji mobilnej biletyna.pl - bez opłaty serwisowej

* promocja trwa do 30-06-2024

Filharmonia Opolska im. Józefa Elsnera - Opole

ul. Krakowska 24, 45-075 Opole

SPRAWDŹ WYDARZENIA

My baby, czyli rodzinny biznes

 KUP BILET

My baby, czyli rodzinny biznes

 KUP BILET

Szalone Nożyczki - czyli kto zabił

 KUP BILET

Szalone Nożyczki - czyli kto zabił

 KUP BILET

Niepamięć

 KUP BILET

Niepamięć

 KUP BILET

Grupa MoCarta - ALE KINO! czyli muzyka filmowa wg Grupy MoCarta

 KUP BILET

Telewizja Kłamie

 KUP BILET

Telewizja Kłamie

 KUP BILET

Nerwica natręctw

 KUP BILET

Nerwica natręctw

 KUP BILET

Klimakterium 2 czyli Menopauzy Szał

 KUP BILET

Wyjście awaryjne - oddam kochanka w dobre ręce

 KUP BILET

Wyjście awaryjne - oddam kochanka w dobre ręce

 KUP BILET

The Strings

 KUP BILET

The Strings

 KUP BILETFilharmonia Opolska im. Józefa Elsnera

W Opolu nie brakuje miejsc z artystyczną duszą. Miasto od lat kojarzone jest z muzyką i występami znamienitych artystów. Przyczyniła się do tego m.in.: Filharmonia Opolska imienia Józefa Elsnera.

Dzisiaj jest to nowoczesne miejsce, przesiąknięte historią i niezwykłą atmosferą. Na deskach jej sceny usłysz znanych muzyków, a także zobaczysz spektakle, opery i koncerty, o których prędko nie zapomnisz. Zobacz, co na Ciebie czeka w filharmonii w Opolu.

Historia Filharmonii Opolskiej

Chociaż dzisiaj Filharmonia Opolska zadziwia nowoczesną bryłą, jej historia sięga jeszcze pierwszej połowy XX wieku. Jak to wszystko się zaczęło i jak powstała opolska orkiestra oraz filharmonia?

W Opolu przez lata nie było zawodowej orkiestry, a tym samym stałego miejsca, gdzie melomani mogli posłuchać wybitnych dzieł. Sytuacja zmieniła się dwa lata po II Wojnie Światowej. Powołano wtedy Małą Orkiestrę Symfoniczną. Z racji tego, że nie miała ona stałej siedziby, występowała gościnnie w Wojewódzkim Domu Kultury.

Jeszcze w 1952 roku powstała Opolska Orkiestra Symfoniczna. Jej pierwsze koncerty odbywały się w restauracji przy ulicy Ozimskiej 67. Minęło jednak 5 lat, a muzycy doczekali się własnego miejsca – dobudowanych pomieszczeń do Teatru Miejskiego na ulicy Krakowskiej. Co ciekawe, przed wojną w tym miejscu znajdował się Hotel Forms, gdzie odbywały się słynne przyjęcia oraz bale.

Przez kilka lat orkiestra musiała zadowolić się dobudowanym gmachem do budynku teatru. Wszystko się zmieniło, kiedy została ona przekształcona w 1972 roku na Filharmonię Opolską imienia Józefa Elsnera. Została tak nazwana nieprzypadkowo. Józef Elsner był bowiem wybitnym polskim kompozytorem, dyrygentem, a nawet nauczycielem samego Fryderyka Chopina.

Kiedy opolska orkiestra otrzymała nowy tytuł, wzbogaciła się również o własną siedzibę. Budynek przy ulicy Krakowskiej przeszedł gruntowny remont, aby dostosować go do nowej funkcji. Niedługo potem okrzyknięto go jednym z najnowocześniejszych budynków filharmonii w kraju. Wyróżnia go nie tylko niebanalna architektura oraz fasada, ale także znamienita akustyka, którą docenią nawet najbardziej wymagający słuchacze.

Swoje sukcesy odniosła również opolska orkiestra. Koncertuje na całym świecie. Jej występy można było zobaczyć we Włoszech, Francji, Szwajcarii, Niemczech, Brukseli, Chinach czy Stanach Zjednoczonych.

Od 1 września 2015 roku dyrektorem Filharmonii Opolskiej jest Przemysław Neumann.

Architektura filharmonii w Opolu

Niedawno przebudowana filharmonia w Opolu zadziwia nowoczesną architekturą, fasadą z barwionego szkła i greckimi kolumnami. W roku 1997 budynek zyskała tytuł Mistera Architektury. W środku na gości czeka Foyer o powierzchni 168 m2, kawiarnia, sala kameralna ze 120 miejscami i sala koncertowa z 495 miejscami.

Filharmonia Opolska – repertuar

Dzisiaj Filharmonia Opolska im. Józefa Elsnera rozwinęła zakres swojej działalności, a na jej repertuar składają się występy dla miłośników różnych brzmień. Sprawdź najbliższe wydarzenia i zarezerwuj bilet już teraz na biletyna.pl.

Repertuar filharmonii w Opolu na 2022 rok zapowiada się interesująco. Wiele różnych gatunków, występów muzycznych i teatralnych sprawiają, że każdy odnajdzie coś dla siebie. Już teraz możesz kupić bilety na najbliższe koncerty (Sławek Uniatowski – Love Story) i spektakle (Pikantni, Wieczór Panieński Plus, Najsłodszy owoc, Serca na odwyku).

Filharmonia nie jest już miejscem, gdzie usłysz tylko symfoniczne brzmienia orkiestry. Dzisiaj jej repertuar jest znacznie szerszy i obejmuje wiele gatunków. Tak też jest w przypadku Filharmonii Opolskiej. Nadchodzące wydarzenia to prawdziwa gratka dla miłośników muzyki i teatru. Sprawdź, co Cię interesuje i przekonaj się samemu!