Kupuj taniej bilety w aplikacji mobilnej biletyna.pl - bez opłaty serwisowej

* promocja trwa do 31-12-2023

Teatr Muzyczny ROMA - Warszawa

ul. Nowogrodzka 49, 00-695 Warszawa

SPRAWDŹ WYDARZENIA

Andrzej Piaseczny - "Jeszcze zanim święta..."

 KUP BILET

Lady Pank - MTV Unplugged

Wyprzedane

Lady Pank - MTV Unplugged

Wyprzedane

FAME Akademia Estradowa - Koncert Noworoczny 2024

Wyprzedane

Maryla Rodowicz - Małgośka Forever

 KUP BILET

Stare Dobre Małżeństwo

Wyprzedane

Kortez - Naucz Mnie Tańczyć Tour

Wyprzedane

Kabaret Smile - "Nowy" program na 20-lecie

 KUP BILET

Piosenki to...? – koncert Osiecka, Młynarski, Przybora, Kofta. Prowadzenie: A. Poniedzielski

 KUP BILET

Stare Dobre Małżeństwo

 KUP BILET

Piotr Cugowski - Trasa koncertowa "40 i 4"

 KUP BILET

Stare Dobre Małżeństwo

 KUP BILET
ZOBACZ WIĘCEJPowstały w 1994 roku Teatr Muzyczny Roma, mieszczący się w budynku dawnej Operetki Warszawskiej, jest jednym z najwybitniejszych placówek teatralnych w naszym kraju. Na deskach teatru odgrywane są wybitne inscenizacje klasyki musicali światowej sławy oraz występują tam jedni z najbardziej uzdolnionych aktorów i tancerzy polskiej sceny teatralnej. Teatr oprócz mocnej pozycji na polskiej scenie teatralnej może poszczycić się ciekawą historią, za sprawą budynku na ulicy Nowogrodzkiej, w którym ma swoją siedzibę.

Historia budynku przy ulicy Nowogrodzkiej 49.

Budynek, w którym aktualnie mieści się Teatr Muzyczny Roma, powstawał w latach 1931-1935 i został zaprojektowany przez wybitnego architekta Stefana Szyllera w stylu neorenesansowym. Został wzniesiony dla warszawskiej Kurii Archidiecezjalnej i nosił nazwę „Dom Akcji Katolickiej im. Papieża Piusa XI”. Kompleks budynków pełnił funkcję reprezentacyjną, obywały się w nim zjazdy młodzieży katolickiej, w tym celu znalazły się tam nawet kaplica i sala kinowo - widowiskowa. Po zakończeniu wojny w placówce odbywały się posiedzenia Krajowej Rady Narodowej, gdzie występował m.in. Władysław Gomułka, a w 1948 roku zaadaptowano jego część na rzecz Opery i Filharmonii Warszawskiej, które po wojnie odnawiały swoją działalność. Opera miała tu swoją siedzibę do 1964 roku, następnie jej miejsce zajęła „Operetka”, która działa dziś pod nazwą Teatru Muzycznego Roma.

Wznowienie działalności teatralnej w powojennej Warszawie.

Po wojnie do stolicy zaczęli zjeżdżać ocalali muzycy, którzy połączyli siły, aby wspólnie odbudować scenę teatralną w powojennej Warszawie. Zniszczony budynek „Romy” stał się ich domem oraz miejscem prób do przyszłych spektakli, oraz koncertów. Inauguracyjnym momentem wznowienia działalności teatru była premiera „Lalki” Stanisława Moniuszki w 1953 roku, a budynek przy ulicy Nowogrodzkiej stał się siedzibą Opery Narodowej, która przez kolejnych trzynaście lat kontynuowała tam swoją działalność. Po tych trzynastu latach miejsce Opery zajęła Operetka, w której przez niemalże trzydzieści lat działalności warszawiacy mogli posłuchać m.in. wybitnych tenorów oraz sopranistów przy akompaniamencie muzyki Johanna Straussa.

Ostatnia przemiana i powstanie „Romy”.

W 1994 roku, gdy Bogusław Kaczyński objął stanowisko dyrektora i przywrócił dawną nazwę „Roma”, teatr wspiął się na wyższy poziom. Nie zrezygnowano z wystawiania operetek, a dodatkowo zaczęto wprowadzać do repertuaru słynne dzieła operowe jak np. „Madame Butterfly” Giacomo Pucciniego czy „Carmen” Georges’a Bizeta. Niecałe pięć lat później nowym dyrektorem został Wojciech Kępczyński, który postanowił ponownie zrewolucjonizować repertuar teatru. Wprowadził do oferty słynne musicale i całkowicie zrezygnował z wystawiania oper oraz operetek. Z inicjatywy Kępczyńskiego teatr przeszedł też generalny remont w celu maksymalnego powiększenia kulis oraz został zmodernizowany tak, aby można było zrealizować nawet najbardziej szalone pomysły dotyczące inscenizacji oraz scenografii.

Premiery na dużej scenie teatru ROMA

Dotychczas na głównej scenie teatru miało miejsce kilkadziesiąt premier, poniżej prezentujemy ich chronologiczną listę:

• 1999: Crazy for you, Wesoła wdówka
• 2000: Orfeusz w piekle, Piotruś Pan, Miss Sajgon
• 2002: Grease, Pięciu braci Moe
• 2004: Koty
• 2005: Taniec wampirów
• 2007: Akademia Pana Kleksa
• 2008: Upiór w operze
• 2010: Les Misérables
• 2011: Alladyn JR
• 2012: Deszczowa piosenka
• 2013: Ale musicale! (koncert piosenek musicalowych)
• 2015: Mamma Mia!
• 2017: Piloci
• 2019: Aida
• 2021: Waitress

Warszawa inne wydarzenia