Kupuj taniej bilety w aplikacji mobilnej biletyna.pl - bez opłaty serwisowej

* promocja trwa do 31-10-2022

Warszawa, Teatr Muzyczny ROMA

Warszawa, Teatr Muzyczny ROMA

Teatr Muzyczny ROMA - Warszawa

ul. Nowogrodzka 49, 00-695 Warszawa

POKAŻ NA MAPIE


Kasia Kowalska MTV unplugged

 KUP BILET

Kabaret Smile - "Nowy" program na 20-lecie

 KUP BILET

Kabaret Moralnego Niepokoju - nowy program: Za długo Panowie byli grzeczni

 KUP BILET

Tre Voci

 KUP BILET

Filharmonia Dowcipu - 15 lat na scenie - The best of

 KUP BILET

Filharmonia Dowcipu - 15 lat na scenie - The best of

 KUP BILET

Voo Voo, Waglewski i Goście - ANAWA 2020 - Piosenki Marka Grechuty

 KUP BILET

Kaśka Sochacka

 KUP BILET

Stare Dobre Małżeństwo

WYPRZEDANE

Krzysztof Cugowski z Zespołem Mistrzów - Moje Najważniejsze

 KUP BILET

Alicja Majewska, Artur Andrus i Włodzimierz Korcz – premierowy koncert płyty „Koneserzy kolejnego dnia”

 KUP BILET

Paweł Domagała - Narnia Tour

 KUP BILETPowstały w 1994 roku Teatr Muzyczny Roma, mieszczący się w budynku dawnej Operetki Warszawskiej, jest jednym z najwybitniejszych placówek teatralnych w naszym kraju. Na deskach teatru odgrywane są wybitne inscenizacje klasyki musicali światowej sławy oraz występują tam jedni z najbardziej uzdolnionych aktorów i tancerzy polskiej sceny teatralnej. Teatr oprócz mocnej pozycji na polskiej scenie teatralnej może poszczycić się ciekawą historią, za sprawą budynku na ulicy Nowogrodzkiej, w którym ma swoją siedzibę.

Historia budynku przy ulicy Nowogrodzkiej 49.

Budynek, w którym aktualnie mieści się Teatr Muzyczny Roma, powstawał w latach 1931-1935 i został zaprojektowany przez wybitnego architekta Stefana Szyllera w stylu neorenesansowym. Został wzniesiony dla warszawskiej Kurii Archidiecezjalnej i nosił nazwę „Dom Akcji Katolickiej im. Papieża Piusa XI”. Kompleks budynków pełnił funkcję reprezentacyjną, obywały się w nim zjazdy młodzieży katolickiej, w tym celu znalazły się tam nawet kaplica i sala kinowo - widowiskowa. Po zakończeniu wojny w placówce odbywały się posiedzenia Krajowej Rady Narodowej, gdzie występował m.in. Władysław Gomułka, a w 1948 roku zaadaptowano jego część na rzecz Opery i Filharmonii Warszawskiej, które po wojnie odnawiały swoją działalność. Opera miała tu swoją siedzibę do 1964 roku, następnie jej miejsce zajęła „Operetka”, która działa dziś pod nazwą Teatru Muzycznego Roma.

Wznowienie działalności teatralnej w powojennej Warszawie.

Po wojnie do stolicy zaczęli zjeżdżać ocalali muzycy, którzy połączyli siły, aby wspólnie odbudować scenę teatralną w powojennej Warszawie. Zniszczony budynek „Romy” stał się ich domem oraz miejscem prób do przyszłych spektakli, oraz koncertów. Inauguracyjnym momentem wznowienia działalności teatru była premiera „Lalki” Stanisława Moniuszki w 1953 roku, a budynek przy ulicy Nowogrodzkiej stał się siedzibą Opery Narodowej, która przez kolejnych trzynaście lat kontynuowała tam swoją działalność. Po tych trzynastu latach miejsce Opery zajęła Operetka, w której przez niemalże trzydzieści lat działalności warszawiacy mogli posłuchać m.in. wybitnych tenorów oraz sopranistów przy akompaniamencie muzyki Johanna Straussa.

Ostatnia przemiana i powstanie „Romy”.

W 1994 roku, gdy Bogusław Kaczyński objął stanowisko dyrektora i przywrócił dawną nazwę „Roma”, teatr wspiął się na wyższy poziom. Nie zrezygnowano z wystawiania operetek, a dodatkowo zaczęto wprowadzać do repertuaru słynne dzieła operowe jak np. „Madame Butterfly” Giacomo Pucciniego czy „Carmen” Georges’a Bizeta. Niecałe pięć lat później nowym dyrektorem został Wojciech Kępczyński, który postanowił ponownie zrewolucjonizować repertuar teatru. Wprowadził do oferty słynne musicale i całkowicie zrezygnował z wystawiania oper oraz operetek. Z inicjatywy Kępczyńskiego teatr przeszedł też generalny remont w celu maksymalnego powiększenia kulis oraz został zmodernizowany tak, aby można było zrealizować nawet najbardziej szalone pomysły dotyczące inscenizacji oraz scenografii.

Premiery na dużej scenie teatru ROMA

Dotychczas na głównej scenie teatru miało miejsce kilkadziesiąt premier, poniżej prezentujemy ich chronologiczną listę:

• 1999: Crazy for you, Wesoła wdówka
• 2000: Orfeusz w piekle, Piotruś Pan, Miss Sajgon
• 2002: Grease, Pięciu braci Moe
• 2004: Koty
• 2005: Taniec wampirów
• 2007: Akademia Pana Kleksa
• 2008: Upiór w operze
• 2010: Les Misérables
• 2011: Alladyn JR
• 2012: Deszczowa piosenka
• 2013: Ale musicale! (koncert piosenek musicalowych)
• 2015: Mamma Mia!
• 2017: Piloci
• 2019: Aida
• 2021: Waitress

Warszawa inne wydarzenia