Koncerty muzyki klasycznej w Polsce – fortepianowe brzmienie

Koncert fortepianowy Chopina to jedyne w swoim rodzaju przeżycie, które pozwoli Ci przenieść się w niezwykły świat podniosłości, piękna i wartości, o jakich łatwo we współczesnym świecie zapomnieć.

Krótka historia muzyki klasycznej

Muzyka klasyczna to termin wykorzystywany najczęściej podczas opisywania gatunku muzyki, której cechami charakterystycznymi są m.in. złożoność zapisu, czy instrumentacji. Gatunek ten przeznaczony jest wyłącznie do słuchania, a jego koncertom towarzyszy anturaż odznaczający się niezwykłą dostojnością i patosem.

Muzyka poważna, w tym także koncerty pianistyczne, podobnie jak sztuka piękna stanowią wyższą formę kultury, której celem jest poruszenie emocji i obnażenie uniwersalnych prawd na temat ludzi i otaczającego ich świata. Muzyka klasyczna stanowi zatem sposób na dogłębną eksplorację własnych odczuć i emocji, uwydatniając wszystko to, co w sztuce uważane jest za piękne, podniosłe i wielkie.

Fryderyk Chopin – w cieniu mistrza

Zrządzeniem losu Chopin odznaczał się wybitnym geniuszem już we wczesnych etapach swojej twórczości. Urodził się w okresie napoleońskim, który dla Polaków stanowił erę nowej nadziei i odrodzenia. Dorastał w Warszawie w czasach przed powstaniem listopadowym. Jednak samo wydarzenie przeżył, będąc już na obczyźnie. Pomimo iż po wyjeździe do Wiednia i Niemczech, a następnie Paryża, do kraju już nie wrócił, myślami wciąż wracał do swojej ojczystej Polski.

Fryderyk Chopin był kimś więcej niż tylko utalentowanym muzykiem, był niezwykłym, wybitnym kompozytorem i nadzwyczajnym pianistą, któremu trudno dorównać po dziś dzień. Wyróżniał się niezwykłymi, jak na swoje czasy, pomysłami w zakresie melodyki utworów, czy harmonii, przez co jego twórczość wytyczyła zupełnie nowe ścieżki rozwoju dla muzyki poważnej i stała się inspiracją dla wielu muzyków młodego pokolenia.

Muzycy światowej sławy i występy na najwyższym poziomie

Koncert Fryderyka Chopina to wyjątkowe wydarzenie organizowane na cześć tegoż właśnie, niezwykłego, wybitnie utalentowanego polskiego kompozytora. Podczas niego będzie można podziwiać większość koncertów fortepianowych, które skomponował, jak również kompozycje fortepianowe innych wybitnych kompozytorów jak m.in. Beethoven, Bach, czy Rachmaninow.

Wyjątkowość koncertów tkwi nie tylko w ich unikalnym charakterze i muzykach o światowej sławie, ale również miejscach, w jakich będą się odbywać. We Wrocławiu odbędzie się w Katedrze św. Marii Magdaleny – gotyckim kościele z XIII wieku. W Gdańsku podziwiać go będziemy w XVII-wiecznym pałacu, będącym perłą architektury – Dworze II Quelbrunn. Z kolei w Krakowie odbędzie się w Kościele Pijarów pw. Przemienienia Pańskiego.

Program – ile koncertów fortepianowych nas czeka?

Podczas wydarzenia Chopin & Friends  Koncerty Fortepianowe każdy występujący pianista bądź pianistka zaprezentuje swoją wersję dzieła, wybranego spośród utworów takich jak:

 • F. Chopin – Scherzo b-moll op. 31,
 • F. Chopin – fantazja f-moll op. 49,
 • J. S. Bach – Preludium & fuga gis-moll DWK II,
 • F. Chopin – Barkarola Fis-dur op. 60,
 • L. van Beethoven – Sonata As-dur op. 31 nr 3,
 • F. Chopin – Polonez A-dur op. 40 nr 1,
 • S. Prokofiew – Sonata nr 3 op. 28,
 • F. Chopin – Nokturn cis-moll op. posth.,
 • S. Rachmaninow – Etiuda d-moll op. 33 nr 4,
 • F. Liszt – Sonet Petrarki nr 104,
 • F. Chopin – Etiuda op. 25 nr 5 e-moll,
 • R. Schumann – Papillons op. 2,
 • F. Chopin – Etiuda op. 10 nr 12 c-moll (Etiuda Rewolucyjna).

Czas trwania koncertu określa się na ok. 55 minut. Jednak z różnych przyczyn losowych, czas ten oczywiście może ulec zmianie. Organizator zastrzega sobie również prawo do zmian w programie koncertu, która jednak z pewnością będzie gwarantować najwyższy poziom rozrywki. Spędź miły wieczór, który będzie prawdziwą ucztą dla ducha!

Site Footer