Najlepsi stand-uperzy

Spis treści

Stand-up to forma komedii, która cieszy się coraz większą popularnością na całym świecie. W Polsce również nie brakuje miłośników zabawnych występów komików. Przedstawiamy listę najlepszych stand-uperów, którzy swoimi dowcipami i ciętym językiem są w stanie rozbawić każdego.

Co to jest stand-up?

Pomysł na realizację stand-upów po raz pierwszy pojawił się w latach 50. XX wieku. To właśnie wtedy zaczęły powstawać pierwsze kluby komediowe, w których swoje popisy dawali głównie młodzi i początkujący artyści. Na początku stand-upy uważane były za dość kontrowersyjne ze względu na często wykorzystywany wulgarny i ostry język oraz niewygodną tematykę. Jednak wraz z upływem czasu coraz więcej osób przekonywało się do takiej formy rozrywki. Prawdziwy przełom nastąpił w latach 80. i 90. XX w., kiedy to na amerykańskiej scenie pojawili się tacy artyści, jak: Jarry Seinfeld czy Chris Rock.

Współcześnie stand-up to forma komedii, która w głównej mierze skupia się na interakcji pomiędzy artystą a publicznością. To właśnie to odróżnia ją od kabaretu czy teatru, w którym widzowie na czas trwania występu pozostają „z boku”. Dynamiczny charakter stand-upów, wynikający z ciągle zadawanych pytań i naturalnych reakcji jest bardzo doceniany przez publiczność. Miłośnicy takich występów cenią sobie również brak określonych reguł oraz wolność artysty w wyborze materiału i sposobu jego prezentacji. Kolejną zaletą stand-upów jest ich duża uniwersalność. Podczas występów najczęściej poruszane są tematy ponadczasowe i dotyczące różnych dziedzin życia.

Najlepsi polscy stand-uperzy

Stand-up w Polsce zyskał na popularności w ostatniej dekadzie – polski stand-up jest obecnie najbardziej dynamicznie rozwijającym się rynkiem w całej Europie. Jest to w głównej mierze zasługa niezależnych klubów komediowych, których z roku na rok zaczęło przybywać w wielu miastach. Przedstawiamy listę najlepszych polskich stand-uperów, z którą powinien zapoznać się każdy miłośnik tej formy rozrywki. Są oni cenieni przede wszystkim za charakterystyczny styl i humor, w którym nie brakuje nawiązań do polskiej kultury i codziennego życia.

  • Abelard Giza

Abelard Giza to jeden z najbardziej rozpoznawalnych polskich stand-uperów. Jest cenionym komikiem, satyrykiem i pisarzem, którego kariera dynamicznie ruszyła, kiedy zaczął tworzyć teksty dla kabaretów, takich jak K2 czy Łowcy.B. Z czasem artysta postanowił, że sam spróbuje swoich sił podczas występów. Jego pierwszy samodzielny program nosił tytuł „Kabaret moralnego niepokoju”, w którym poruszane były głównie tematy związane z kulturą, polityką, religią i problemami codziennego życia.

  • Adam van Bendler

Adam van Bendler to komik z wieloletnim doświadczeniem, którego wyróżnia charyzma i zamiłowanie do czarnego humoru. Artysta ma za sobą już ponad 2000 występów, które miały miejsce zarówno w Polsce, jak i za granicą. Van Bendler potrafi znakomicie przełamywać tabu oraz żonglować emocjami, sprawiając, że każdy jego występ to prawdziwy rollercoaster. Wśród jego solowych programów znajduje się: „Anatomia pecha”, „Strach na wróble”, „Światło w tunelu”, „PLACEBO” i „Zło konieczne”.

  • Katarzyna Piasecka

Katarzyna Piasecka swoją przygodę ze sceną rozpoczęła w Kabarecie Słuchajcie. Z biegiem czasu zaczęła występować w klubach oraz na większych scenach widowiskowych. Obecnie skupia się głównie na karierze solowej. Piasecka jest komiczką, artystką kabaretową, aktorką i autorką tekstów. Artystka ściśle współpracuje z innymi artystami polskiego stand-upu – razem z Abelardem Gizą i Kacprem Rucińskim współtworzy projekt Stand-up Bez Cenzury.

  • Łukasz Lotek Lodkowski

Łukasz Lotek Lodkowski należy do grona najbardziej utytułowanych polskich stand-uperów. Artysta początkowo nie myślał o karierze stand-upowej – zanim zaczął występować, aż przez 8 lat pracował w korporacji prawniczej. Z czasem jednak postanowił również spróbować swoich sił w świecie rozrywki. Obecnie regularnie występuje dla szerokiego grona fanów m.in. w Katowickim Spodku oraz Tauron Arenie w Gdańsku. Jego występy są inspirowane głównie codziennymi sytuacjami.

  • Mateusz Socha

Mateusz Socha znany jest szerszej publiczności od 2016 roku, kiedy to po raz pierwszy pojawił się na scenie. Już w ciągu kilku lat zyskał bardzo duże grono fanów, którzy najbardziej cenią sobie w artyście jego zaraźliwy śmiech, pozytywne podejście do życia i świetne poczucie humoru. Socha podkreśla, że rozbawianie innych ludzi jest dla niego czymś bardzo ważnym i ogromną satysfakcję sprawia mu to, że mógł połączyć swoją pasję z profesjonalnym zajęciem.

  • Olka Szczęśniak

Olka Szczęśniak to jedna z najbardziej rozpoznawalnych kobiet w świecie polskiego stand-upu. Jest to artystka młodego pokolenia, która potrafi zażartować dosłownie ze wszystkiego. Jak sama podkreśla, już jako dziecko odkryła w sobie ten dar – była duszą towarzystwa, nie stroniła od niegrzecznych żartów i uwielbiała występować podczas szkolnych imprez. Na scenie występuje już od 2014 roku. Obecnie regularnie jeździ po Polsce, by rozśmieszać swoich fanów. W 2018 roku na jej kanale na YouTube pojawił się pełny program komediowy „Dystans krytyczny”.

  • Paweł Chałupka

Paweł Chałupka to artysta, który od zawsze charakteryzował się ogromnym zamiłowaniem do komedii. Zdradził, że jako dziecko nagrywał talk-showy na kasetach, udając różne głosy i przeprowadzając wywiady sam ze sobą. W liceum zamarzył o działalności scenicznej – niestety jego plany związane ze studiowaniem w Zielonej Górze nie powiodły się, w związku z czym przeniósł się do Szczecina, gdzie podjął studia na kierunku politologia. Po obronie artysta pracował jako kucharz i pizzerman. Jego talent został zauważony przez Krzysztofa Jaroszyńskiego, który opłacił mu warsztaty aktorskie w Teatrze Lalka. Dzisiaj śmiało można powiedzieć, że inwestycja się opłaciła. Paweł Chałupka jest teraz jednym z najbardziej cenionych stand-upowych artystów.

  • Rafał Banaś

Rafał Banaś to stand-uper, którego możemy oglądać już od 2013 roku. Artysta gościł w takich programach jak: „Kuba Wojewódzki”, „Świat się kręci” oraz „Tylko dla dorosłych”. Jest również zwycięzcą festiwalu komedii „Szpak”, Areny stand-uperów oraz finalistą Antrakt stand-up festiwalu. Największym atutem Rafała Banasia, który sprawia, że jego występy są zapamiętywane na bardzo długo, jest umiejętność i ogromna swoboda w nawiązywaniu kontaktu z publicznością.

Site Footer