Co robić w Szczecinie? – Zobacz najciekawsze atrakcje Szczecina

Spis treści

Szczecin to przepiękne polskie miasto leżące w województwie zachodniopomorskim. Ciekawa historia tej miejscowości doskonale współgra z licznymi atrakcjami, z których zdecydowanie warto skorzystać. Dowiedzcie się, co robić w Szczecinie, czyli miejscu, które zachwyci każdego.

O Szczecinie słów kilka

Szczecin to miasto o wieloletniej historii, któremu prawa miejskie nadano już w 1243 roku. Miejscowość ta jest trzecim co do wielkości miastem Polski pod względem powierzchni. Mimo że Szczecin przynależy do Pomorza Zachodniego, nie ma dostępu do morza, co wynagradzają znajdujące się w nim liczne kąpieliska. Do morza można dostać się ze Szczecina, płynąc Odrą Zachodnią, a następnie przez Zalew Szczeciński, w którym słona, morska woda miesza się ze słodką.

Szczecin i okolice obfitują w przepiękne elementy krajobrazu, takie jak łąki i sady, a w granicach administracyjnych Szczecina znajdują się nawet fragmenty Szczecińskiego Parku Krajobrazowego o nazwie „Puszcza Bukowa”. Warunki naturalne to jednak tylko jeden z wielu powodów, dla których warto odwiedzić to miasto. Znaleźć w nim można mnóstwo atrakcji turystycznych, zarówno tych powiązanych z naturą, jak i szeroko pojętą kulturą. Dowiedzmy się zatem, co robić w Szczecinie.

Co robić w Szczecinie – atrakcje dla turystów i mieszkańców

Jezioro Szmaragdowe

Jezioro Szmaragdowe leży w dzielnicy Szczecina zwanej Zdroje. Jego nazwa wzięła się od ciemnozielonej barwy wody, spowodowanej dużą zawartością węglanu wapnia. Co ciekawe, jest to sztuczny zbiornik wodny. W najgłębszym miejscu jezioro ma aż 18 metrów głębokości, a zarówno w wodzie, jak i wokół niego żyje wiele gatunków zwierząt. Nieopodal Jeziora Szmaragdowego znajduje się Polana Słoneczna, z której można podziwiać przepiękną panoramę miasta bądź zorganizować spotkanie towarzyskie nad ogniskiem. Jezioro Szmaragdowe i jego okolice to doskonały kierunek wycieczek dla każdego miłośnika natury i ciekawej historii.

Wały Chrobrego

Nie sposób mówić o tym, co robić w Szczecinie, i pominąć Wałów Chrobrego. Jest to 500-metrowy taras widokowy, który leży na skarpie nad rzeką Odrą. Na Wałach Chrobrego znaleźć można wiele słynnych budynków tego miasta, takich jak nawiązujące do modernizmu Muzeum Narodowe czy utrzymany w neorenesansowym stylu Urząd Wojewódzki, których widok z pewnością napawa podziwem.

Wały Chrobrego są także doskonałym punktem widokowym, z którego podziwiać można m.in. trzy pobliskie wyspy. Wały Chrobrego powstały na początku XX w., zastępując zburzone fortyfikacje. Co ciekawe, lokacja ta znajduje się bardzo blisko centrum Szczecina. W kilka minut można dotrzeć do niej samochodem lub w kilkanaście na piechotę.

Filharmonia im. Mieczysława Karłowicza w Szczecinie

Co robić w Szczecinie, jeśli jesteśmy zarówno miłośnikami architektury, jak i muzyki? Odpowiedź jest prosta – odwiedzić siedzibę Filharmonii. Nowy gmach jest kwintesencją nowoczesności – został zaprojektowany przez architektów ze studia Barozzi Veiga z Barcelony. Jego budowla prezentuje się lekko i intrygująco, i choć ma współczesną formę, jednocześnie nawiązuje do neogotyckiej okolicznej zabudowy. Znajdują się w niej między innymi sala symfoniczna zwana Słoneczną, sala kameralna i sale prób, a także przepiękne foyer.

W Filharmonii regularnie organizowane są liczne wydarzenia kulturalne, które umożliwiają odwiedzającym ją gościom cieszenie się pięknem muzyki. Repertuar Filharmonii obfituje jednak nie tylko w koncerty, lecz także w wystawy obrazów. Goście mogą uczestniczyć także w zwiedzaniu Filharmonii i dowiedzieć się znacznie więcej na jej temat.

Paryskie inspiracje

Czy zastanawiając się, co robić w Szczecinie sądziliście, że ujrzycie w nim także kawałek francuskiej stolicy? Jest to możliwe dzięki licznym atrakcjom, które znaleźć można w tym mieście. Jako pierwszą z nich wymienimy jedno z najstarszych, działających nieprzerwanie w tym samym miejscu kin na świecie, czyli kino Pionier, co potwierdza rekord Guinnessa. Mimo że od początku swojej działalności jego wnętrze kilkukrotnie odświeżano, to jego klimat dalej przypomina początki kinematografii. Jest to lokalizacja, którą z pewnością warto odwiedzić.

Kolejnym elementem nawiązującym do Paryża jest plac Grunwaldzki, od którego rozchodzą się w ośmiu kierunkach ulice, przypominające paryski Place Charles de Gaulle, czy inaczej Place d’Etoile.

Co robić w Szczecinie, znajdując się na placu Grunwaldzkim? Warto udać się w kierunku Jasnych Błoni im. Papieża Jana Pawła II, czyli przepięknego szczecińskiego zieleńca, powstałego w latach 1925-1927, który od północnego zachodu przeistacza się w Park Kasprowicza. Jest to miejsce doskonałe do aktywnego wypoczynku, w którym można miło spędzać czas, spacerując, uprawiając sporty, czy po prostu podziwiając otaczającą przyrodę. Wiele osób twierdzi, że przypomina on Pola Elizejskie.

Zamek Książąt Pomorskich

Kolejna gratka dla miłośników architektury, skupiająca w sobie wiele elementów historycznych. W tym renesansowym budynku znaleźć można imponujące zabytki, takie jak barokowy zegar, figurę biskupa Ottona z Bambergu, Celę Czarownic z replikami narzędzi tortur czy też Gabinet Lubinusa, czyli słynnego XVII-wiecznego kartografa.

W Zamku często organizowane są galerie wystawowe oraz wydarzenia kulturalne, takie jak wystawy, koncerty czy warsztaty. Co ciekawe, w miejscu tym ulokowana jest również Opera na Zamku, która niedawno obchodziła swoje 65-lecie. Warto wiedzieć, że ma ona w swoim repertuarze nagrania wszystkich oper Moniuszki.

Centrum Kultury Euroregionu Stara Rzeźnia

Niezwykle ciekawym miejscem na mapie Szczecina jest Centrum Kultury Euroregionu Stara Rzeźnia. Powstałe w Starej Rzeźni Centrum zajmuje się promocją różnorodnych przedsięwzięć związanych z kulturą i sztuką. W miejscu tym znajduje się kino, księgarnia i restauracja. Do tego CKE organizuje różne wydarzenia kulturalne, filmowe i warsztaty dla dzieci i dorosłych.

Co robić w Szczecinie? Wybrać się do teatru!

Szczecin to nie tylko bardzo atrakcyjne miasto pod względem architektury, zabytków i natury. W tym mieście działa kilka teatrów, które zdecydowanie warto odwiedzić. Proponują one zróżnicowany repertuar, więc z pewnością każdy widz znajdzie dla siebie coś idealnego na wieczorne spotkanie ze sztuką. W Szczecinie zobaczycie zarówno klasykę, komedie, musicale, jak i sztuki dedykowane dla dzieci. Poszukujecie kulturalnych doznań? Wybierzcie się do Teatru Współczesnego, Teatru Polskiego, Teatru Małego, Teatru Kubika, Teatru Kameralnego, Teatru Letniego, Teatru Muzycznego Decha, Teatru Lalek „Pleciuga” czy Teatru Rozmaitości „Gwitajcie”.

Site Footer