Fisz Emade Tworzywo  – Ballady i protesty

Fisz Emade Tworzywo albo Fisz Emade jako Tworzywo Sztuczne – to polski zespół muzyczny powstały wokół duetu braci: Bartosza (Fisz) i Piotra Waglewskich (Emade). Owoców współpracy Fisza i Emade możemy słuchać już od 1997, kiedy to założyli swój pierwszy zespół RHX. Mimo, że skład szybko został rozwiązany, to bracia nie zakończyli współpracy, a wręcz przeciwnie – coraz bardziej ją zacieśnili, w efekcie czego we wrześniu 2002 roku powstało: Tworzywo Sztuczne. W nowym zespole bracia Waglewscy odeszli trochę od hip-hopu reprezentowanego przez RHX i postanowili pójść drogą bardziej eksperymentalną i jazzową. Duet otrzymał Paszport „Polityki” w styczniu 2007 roku w kategorii pop-rock-estrada za (jak to zostało napisane w uzasadnieniu): „twórcze poszukiwania i wyznaczanie standardów na krajowej scenie, nową definicję hip-hopu i konsekwentny kurs pod prąd”. Bracia zostali również nominowani do nagrody Asy Empiku w kategorii najlepszy album hip hop za „Piątek 13”, jednak nagrody nie otrzymali. W 2011 roku, Fisz został umieszczony na 22 miejscu listy 30 najlepszych polskich raperów według magazynu Machina. Rok później płyta duetu Fisz Emade pod tytułem „Zwierzę bez nogi” została wyróżniona nagrodą polskiego przemysłu fonograficznego Fryderykiem, w kategorii album roku hip hop/r&b/reggae.

Najnowsza płyta zespołu Fisz Emade Tworzywo pod tytułem „Ballady i Protesty” to tak naprawdę płyty dwie, ponieważ całość albumu została podzielona na dwie części na odrębnych krążkach CD. Część „balladowa” (pierwsza) to dziesięć spokojniejszych, bardziej nostalgicznych utworów. Natomiast część druga „Protesty” to 8 już bardziej dynamicznych kawałków wyraźnie inspirowanych rockiem i elektroniką. Warto wysłuchać całości jako kompletnego dzieła.

Można by zasugerować stwierdzenie, że „Ballady i protesty” to powrót do lat 90-tych i do muzycznych źródeł artystów, ale też oczywiście (do czego zdążył nas już Fisz przyzwyczaić) świetne teksty, będące refleksją nad otaczającym nas, coraz bardziej zwariowanym światem. Najnowszy album Tworzywa to sprzeciw, ale nie bunt; to spojrzenie dojrzałego artysty, który wie, że rewolucje zjadają własne dzieci i raczej zachęca do refleksji, niż walki.

Trasa koncertowa promująca płytę zespołu obejmuje 10 miast i już się rozpoczęła.

Najbliższe koncerty Fisz Emade Tworzywo:

Site Footer