Marcin Wasilewski Trio świętuje 25-lecie pracy artystycznej

Jedni z najbardziej utalentowanych przedstawicieli jazzu w Polsce i na świecie. Artyści w swojej twórczości łączą tradycję z nowoczesnością. Znane trio już na początku listopada wyruszy w kolejną trasę koncertową – wyjątkową i jedyną w swoim rodzaju, bo jubileuszową. Panowie świętują 25-lecie swojej działalności i z pewnością z tej okazji zaskoczą swoich fanów!

Początki twórczości

Marcin Wasilewski Trio to zespół jazzowy założony przez wybitnych muzyków: pianistę i kompozytora Marcina Wasilewskiego oraz basistę Sławomira Kurkiewicza. Pierwotnie twórcy działali pod nazwą „Simple Acoustic Trio”. Swoją pierwszą płytę nagrali w 1996 roku. Rok później do sklepów trafił album „Komeda”, który stał się jednym z najsłynniejszych debiutów tamtych lat. Płyta w całości była wypełniona kompozycjami pioniera polskiego jazzu – Krzysztofa Komedy. Wkrótce po tym sukcesie muzyką młodych artystów zaczął interesować się Tomasz Stańko.

Spotkanie z tym wybitnym muzykiem można uznać za punkt zwrotny w karierze Trio. Muzycy rozpoczęli współpracę z jedną z najbardziej uznanych i najpopularniejszych wytwórni jazzowych na świecie – ECM Records. Wspólnie z Tomaszem Stańko nagrali 3 albumy: „Soul Of Things”, „Suspended Night” oraz „Lontano”. Z upływem lat zespół zmienił nazwę na funkcjonującą do dziś „Marcin Wasilewski Trio”. Artyści są laureatami licznych nagród, w tym między innymi ośmiu Fryderyków w kategorii jazz. Panowie mają również na swoim koncie współpracę z najbardziej znanymi twórcami polskiego, jak i światowego jazzu. Tworzyli muzykę między innymi z Joe Lovano, Janem Garbarkiem, Manu Katche, Tomaszem Szukalskim, Michałem Urbaniakiem i wieloma innymi.

Światowa kariera

Wybitni muzycy cieszą się uznaniem nie tylko w Polsce, ale i na scenach zagranicznych. Artyści odbyli trzykrotne tournée koncertowe po Stanach Zjednoczonych. Obecnie Panowie tworzą muzykę pod okiem Manfreda Eichera. Utwory z płyty „January” osiągnęły ogromny sukces i cieszą się popularnością na całym świecie. Album zdobył status podwójnie platynowej płyty. Krytycy muzyczni są zachwyceni twórczością artystów. Marcin Wasilewski został doceniony także przez amerykański prestiżowy magazyn jazzowy „Down Beat”, gdzie określili muzyka jako „wschodzącą gwiazdę”.

Koncert jubileuszowy Marcin Wasilewski Trio live

W 2019 roku artyści obchodzą 25. rocznicę swojej działalności w niezmienionym składzie: Marcin Wasilewski fortepian, Sławomir Kurkiewicz kontrabas oraz Michał Miśkiewicz perkusja. Twórcy mają na swoim koncie 9 albumów. Już w listopadzie muzycy wyruszą w wyjątkową trasę koncertową. Podczas występów jubileuszowych zespół zaprezentuje różne oblicza swojej twórczości, oddając tym samym hołd wielkim mistrzom i mentorom: Krzysztofowi Komedzie oraz niedawno zmarłemu Tomaszowi Stańko. Ich koncerty za każdym razem fascynują i oczarowują publiczność. Jesteście gotowi na to wyjątkowe wydarzenie?

https://biletyna.pl/koncert/Marcin-Wasilewski-Trio/25lat-Trasa-Jubileuszowa 

Site Footer