Suwałki atrakcje – Co warto robić i zobaczyć w Suwałkach?

Spis treści

Suwałki, położone w województwie podlaskim, znane są ze swojego specyficznego mikroklimatu. Zimą stolica Suwalszczyzny zamienia się w biegun zimna, natomiast latem panują tutaj wysokie temperatury. Suwałki są położone pomiędzy Wigierskim Parkiem Narodowym a Suwalskim Parkiem Krajobrazowym, nad rzeką Czarna Hańcza. W tym mieście, wiele ciekawych atrakcji, znajdą dla siebie miłośnicy przyrody, zabytków oraz kultury.

Atrakcje Suwałk – co zobaczyć w stolicy Suwalszczyzny?

Suwałki to wyjątkowe miasto, które charakteryzuje się klasycystyczną i neoklasycystyczną zabudową. Przemierzając centrum miasta i ulice tej miejscowości, możecie podziwiać wiele pięknych budynków użyteczności publicznej czy gmachy o bogatej historii. W poznaniu Suwałk pomoże Wam Ścieżka klasycystyczna. Na zabytkowych obiektach znajdują się tablice informacyjne i fotokody, które przybliżają dzieje miasta.

Suwałki to wielokulturowe i wielowyznaniowe miasto. Mieści się tutaj unikalna na skalę kraju suwalska nekropolia, zlokalizowana w pobliżu Czarnej Hańczy. Spoczywają na niej Tatarzy, Żydzi, Ewangelicy, Katolicy oraz osoby Prawosławne i Staroobrzędowcy. Na terenie cmentarza można podziwiać piękne nagrobki, a także zabytki sztuki sepulkralnej. Kompleks dzieli się na: cmentarz ewangelicki, cmentarz prawosławny, cmentarz żydowski oraz cmentarz muzułmański.

Muzeum Marii Konopnickiej

W Suwałkach urodziło się i mieszkało wiele sławnych osób, których nazwiska rozsławiły nie tylko region, lecz także Polskę na arenie międzynarodowej. Wśród nich wymienić należy wymienić m.in. takie osoby jak: Andrzej Wajda, Alfred Wierusz Kowalski, Lechosław Marszałek, Leszek Aleksander Moczulski, Edward Szczepanik czy Maria Konopnicka. Na jej cześć powstało Muzeum Marii Konopnickiej, w którym można podziwiać wystawę pamiątek z życia poetki, a także zapoznać się z fragmentami jej wierszy. Obok Muzeum Marii Konopnickiej mieści się Zaułek Krasnoludków, w którym znajdziecie studnię opowiadającą wiersze czy magiczne lustra. Co ciekawe, w mieście powstał Suwalski Baśniowy Szlak, obejmujący kilka lokalizacji, gdzie wiele interesujących atrakcji czeka zarówno na dorosłych, jak i na dzieci.

Muzeum Okręgowe w Suwałkach

Muzeum Okręgowe to miejsce, w którym można poznać bliżej historię regionu – od Jaćwingów po czasy współczesne. Mieszczą się tutaj działy: etnografii, archeologii, sztuki, geologii i historii. Dzięki wystawom zrozumienie wielokulturowy charakter Suwałk i poznacie ciekawostki dotyczące życia codziennego, gospodarczego i politycznego miasta na przestrzeni wieków. Muzeum Okręgowe zajmuje się ponadto organizacją wydarzeń cyklicznych, takich jak: pokazy historyczne, Jaćwieski Festyn Archeologiczny „Szwajcaria” czy Piknik Kawaleryjski.

Suwalski Park Krajobrazowy

Suwalski Park Krajobrazowy zlokalizowany jest na obszarze, który kiedyś obejmował zagłębienia Szeczupy i tereny obok jeziora Hańcza. Powstał w 1976 r. Wówczas był to pierwszy obszar chroniony w Polsce. Jest to idealne miejsce do wypoczynku i spacerów w pięknych i dziewiczych okolicznościach przyrody.

Wigierski Park Narodowy

Po wizycie w Suwalskim Parku Krajobrazowym, warto odwiedzić Wigierski Park Narodowy. Jest on jednym z największych w Polsce. Powstał w 1989 r. Wigierski Park Narodowy charakteryzuje występowanie licznych zbiorników wodnych oraz jezior. Można podziwiać tutaj również piękno nienaruszonej przez człowieka przyrody. Park mieści się na północnym skraju Puszczy Augustowskiej, przez który wiedzie Kolejka Wigierska.

Najciekawsze miejsca Suwałk

Suwałki skrywają przed zwiedzającymi wiele ciekawych miejsc. Koniecznie musicie zobaczyć przynajmniej kilka z suwalskich murali, które przedstawiają ważne postacie z Suwalszczyzny. Następnie zobaczcie deptak łączący najstarszą z młodszą częścią miasta. Ulica Chłodna była kiedyś miejscem spotkań mieszkańców, sceną dla kapel podwórkowych i teatrów ulicznych. Dzisiaj mieści się na niej Aleja Gwiazd Bluesa, a także odbywają się kiermasze sztuki ludowej. Na wzgórzu otoczonym wodami, jeziora Wigry, wnosi się natomiast klasztor kamedułów. To piękny odrestaurowany kompleks, który chętnie odwiedzany jest przez pielgrzymów i turystów.

Galeria Jednego Obrazu to miejsce dla miłośników sztuki. Wystawiane są tutaj dzieła lokalnych i zagranicznych artystów. Obiekt mieści się w małym budynku (na rogu ulicy Tadeusza Kościuszki i Placu Józefa Piłsudskiego), który służył kiedyś jako rogatka miejska. W mieście możecie podziwiać także wiele zabytkowych kościołów, np. kościół Najświętszego Serca Pana Jezusa, powstały na miejscu dawnej świątyni św. Bartłomieja.

Kulturalne atrakcje turystyczne Suwałk

Przemierzając Suwałki, możecie podziwiać suwalskie murale, poznać historię miasta w Muzeum Okręgowym, a także zwiedzić Zalew Arkadia w zakolu rzeki Czarna Hańcza. W mieście tym działa również wiele instytucji kulturalnych, które zapewniają rozrywkę na wysokim poziomie zarówno mieszkańcom, jak i turystom.

Suwałki są dawną stolicą województwa podlaskiego i obecnym ośrodkiem bluesa. Odbywa się tutaj popularny Suwałki Blues Festival, który jest organizowany od 2008 r. Suwałki Blues Festival odbywa się w lipcu, występują na nim artyści z Polski i zza granicy. Suwalski Ośrodek Kultury i Urząd Miasta odpowiadają również za organizację takich wydarzeń jak Teatr-Akcje oraz Źródliska.

W poszukiwaniu kulturalnych wrażeń warto odwiedzić wspomniany Suwalski Ośrodek Kultury, w którym odbywają się liczne koncerty, przedstawienia teatralne oraz występy kabaretowe i stand-upowe. Większe wydarzenia organizowane są w Suwałki Arena – hali widowiskowej, w której wiele ciekawych atrakcji znajdą dla siebie również miłośnicy sportu.

Co więcej, w Suwałkach działa wiele pubów, kawiarni czy klubów, takich jak Black Pub Komin i Piwiarnia Warki Suwałki, gdzie swoje talenty prezentują polskie gwiazdy i lokalni artyści. Jeśli szukacie biletów na najciekawsze wydarzenia kulturalne w Suwałkach, zapraszamy do skorzystania z serwisu biletyna.pl. Zachęcamy do subskrypcji newslettera oraz pobrania aplikacji mobilnej. Dzięki temu nie ominą Was żadne nowości ze świata kultury!

Site Footer